• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

zozo83

Evo moje slike jupitera od ranije, naravno nije nesto, da malo pokvarim ove lepe slike, oko obrade mi je pomogao Igor, mislim ja sam prezadovoljan, igoru se zahvaljujem inace fajl je cropovan

http://imageshack.us/a/img20/7800/zozovjupiter02crnobeli.png

http://imageshack.us/a/img59/8597/zozovjupiter01.png
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Zokikac

Svidja mi se kako izgleda i bravo za Jupiter,nadam se da ce jednog dana ovde biti i neke moje slike samo jos da provalim kako funkcionise sve :) u kojem si softveru obradjivao slike?

zozo83

hvala zoki, bice nadam se jos boljih slika
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

ivanmsk

Mitovka (nick na forumu) je veliki Slovački planetarni astrofotograf. Da bi stvorio takav animacije koristi oko 100.000 frejm...

http://www.astrobook.sk/sutaze/archiv/?detail=x&post=1174&rwd=&fwd=1285&rok=2013&mes=03&typ=13
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

Luger

Zinuo sam do poda...fantasticno!

Sima_Strahota

...

frugorski

Bezbroj detalja,ni Habl ne moze bolje.
Velmi dobry !
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Auuuu čoveče, bez komentara  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

Kakvu ovaj optiku koristi???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

frugorski

       Pise na adresi ispod slike
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

gilecais

Svaka cast.Stvarno rastura  prosto ne mogu da poverujem da je radjeno sa 200 mm.Vidi se da i obradu rastura sto je jako bitno. ;D

Yagodinac

Pa i nije 200 nego 300/1500  ;D
Veoma, veoma dobra svaka pojedinačna fotka u animaciji. Očigledno je da je osim dobre kamere, dobrog teleskopa imao i dobru atmosferu i to u kontinuitetu dok je snimano.

Nisam mogao da verujem da veliki teleskopi mogu da daju ovako dobru sliku. Fora je u tome da se turbulencija mnogo više oseća u većem teleskopu; dok npr Jupiter skoro miruje u 80ED na 300mm reflektoru se primetno kuva slika, koliko se sećam sa jedne Letenke.

mravic

Heh sad, jeste da je na 300mm teleskopu sa eq6 ali sad da je imao jak vetar, pa ne mož verovati. Ali kad malo bolje razmislim, možda je taj vetar i doprineo prozračnosti atmosfere...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Probao sam sinoć da snimam jupiter. U početku su me oblaci zezali pa sam jurio rupe, ali oko 2h se potpuno razvedrilo, pa sam muke mučio da podesim aparat. Naime, jupiter bude jako svetao, pa izgleda recimo ovako:



Na aparatu, što se klipova tiče imam podešavanja za WB, EV i način merenja svetla (višestruko i središnje). Aparat je sony dsc w620. Slikano kroz 6mm golden line okular sa dob 200/1200. Uspeo sam na kraju da dobijem klipove kod kojih je kvalitet slika kada razbijem klip otprilke ovakav (sa dodatnih 5x zoom optički naravno):



Nakon stakiranja u registraksu V5 dobijam nakon obrade u PS-u ovo:



Obrada može bolje da se uradi, možda i u registraksu može bolje, ali mislim da mi je glavna problem ta osetljivost aparata, tj prevelika osvetljenost. Šta vi mislite? Takođe, šta ako bih stavio poklopac teleskopa recimo, pa snimao kroz manji otvor? Mada mi to ni meni ne zvuči kao neko rešenje, pre će biti da je rešenje nov aparat  :). Očekujem predloge u svakom slučaju.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

gile.ms

Osvetljenost ove druge slike (sa video klipa) je po meni sasvim korektna...
štaviše, sa dobrim setom baš ovakvih frejmova možeš čudo da napraviš...

Završni rezultat (treća slika) i "bucmastost" satelita na drugoj slici mi pre govore da je malo omašen fokus nego bilo šta drugo...

Nemoj da smanjuješ otvor na 200-tci to bi bila gre'ota :)
Probaj da se još igraš sa fotoaparatom ako možeš da postigneš što bolji fokus koji neće da beži i naravno igranje u registaksu...
Rezultat uopšte nije loš - lepo se razaznaju polarni pojasevi iako su detalji malo umekšani

Svaka čast i nastavi tako!!!

P.S. koliko je trajalo snimanje videa i koliko kadrova si izvukao iz snimka?
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply