• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Da li su postojali Adam i Eva?

Started by Kizza, August 03, 2013, 11:11:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

Na ovo pitanje teško je dati odgovor,normalno jer još uvek nemamo vremeplov,pa se moramo osloniti na dostignuća moderne nauke.A šta je bolje od genetike: http://news.discovery.com/human/evolution/genetic-adam-eve-found-130802.htm
Koliko sam ranije pratio ova istraživanja došlo se do 10 000 pra ljudi.Kasnije su se raširili po ostalim kontinentima.
Pitanje je od koliko ljudi i kako je nastalo 10 000?
p.s.
Hvala "spadeju" što me je podstakao da pokrenem ovu temu  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

Pa onda da ti "spadej" i odgovori. Genetika je jedna od oblasti koje mene prilicno zanimaju. Psebno mi je ovo istrazivanje zapalo za oko.
Moram da napomenem da ja nisam geneticar, cak ni lekar, pa mi nemoj zameriti ako sam nesto pogresno preneo.

Istrazivanje sigurno nije imalo za cilj da otkrije biblijske Adama i Evu. Pominjanje njihovih imena u ovom kontekstu je cist marketing. Cilj sigurno nije bio ni da se nadju muska i zenska jedinka od koje smo svi postali, jer to niti je ozbiljno niti je moguce.

Analizirajuci genetski materijal doborovoljaca iz celog sveta, naucni tim koji je sproveo ovo istrazivanje dosao je do zakljucka da svi ljudi na svetu poticu od jedne iste grupe jedinki. Ta grupa je samo jedna od mnogo njih koji su ziveli pre 200 i vise hiljada godina. Sta se desilo sa tim drugim grupama i zasto one nemaju naslednike to je posebna prica.

Grupa jedinki od kojih smo nastali mi ljudi ocigledno je imala vise hrane, vode, srece, znanja... a  manje neprijatelja,  i uspela je da prezivi. Namerno kazem jedinki a ne ljudi. Iz te grupe nastali su i neandertalci i kromanjonci, i savremeni ljudi.  I sve boje koze, i oblici lica itd.
Razlog za sve razlike koje danas postoje medju ljudima jesu slucajne genetske mutacije. U serijalu koji sam gledao na NG-u, prikazano je cak i kako je moglo doci do njih, i kada.

Rase ljudi, pojam zbog kojeg smo toliko zla nanosili jedni drugima, i jos uvek nanosimo, ne postoje. Svi smo ista rasa! I to je po meni najvaznije otkrice ovog istrazivanja.

Dalje:  nasi preci, tj .grupa jedinki od kojih smo mi nastali, i one ostale koje nisu uspele da opstanu, vode poreklo od visih primata iz africkih savana. Proces transformacije majmuna u coveka trajao je milionima godina. Nebrojeno  mnogo komada njih je rodjeno, zivelo i umrlo. Kod nekih od njih su se desavale spontane genetkse mutacije, koje su nekad bile korisne a nekad ne. Potomci tih mutiranih jedinki su davale nove pravce razvoja. A da nije bilo ni jedne te genetske mutacije, covek u ovom obliku nikad ne bi postojao.

Mnogi ljudi ne mogu da ukapiraju da je evolucija jedan jako spor proces, koji traje vec par milijardi godina. Savremeni covek postoji tek nekoliko hiljada godina. A i to je diskutabilno. Pre 500 godina smo spaljivali nase naucnike na lomacama, a pre 50 se zamalo nismo istrebili atomskim ratom. Po tome nismo mnogo odmakli od davnih predaka.

Hteli da priznamo to ili ne, gorile i orangutani su nam daleki rodjaci. Od njih smo svi nastali a mi od njihovih ruku pravimo piksle!!!



spadej

Kizo,  zaboravih da te pitam, da li ce sledeca tema biti "Sta je starije - kokoska ili jaje"? 

Bez uvrede, tvoje teme su cesto veoma provokativne. Imas preko 2500 postova, jedan si od najaktvnijih forumasa a uglavnom pises o necemu sto nema mnogo veze sa onim cime se vecina nas bavi.

Predlazem ti da pokrenes jednu sasvim drugaciju temu. Veceras ce biti divno vece za posmatranje, nema Meseca, toplo je... Izadji na terasu, na krov, u park, bilo gde. Nadji neko koliko-toliko mracno mesto i baci pogled na nebo. Mozes cak i kroz prozor, i ne treba ti oprema. Kad ti se ukoci vrat prenesi nam svoje utiske u nekoj formi izvestaja.

Ja krajnje dobronamerno... kad vec inspirtivno delujem na tebe... :)






betelgez

zanimljive su njegove teme. mozda po neka odskace od teme forma, ali to i nije lose, zar ne? podforum je podrum i ostalo tako da moze da se pise sta hoce sem akone prelazi granicu tolerancije.

sto se tice adama i eve, odnosno predaka ljudskog roda, ne slazem se da je slucajnim povremenim mutacijama nastao ljudski rod.
to je statisticki neizvodljivo. drugo, koja je verovatnoca spajanja dve jedinke sa pomenutim mutacijama da bi ona bila preneta na potomstvo, pa onda da taj naslednik naidje isto na nekog koje "dete" iz takve "porodice". sve to je malo verovatno. ja sam isto kao i spadej gledaoneke emisije na natgeo, koje defakto ne smatram kredibilnim u svim segmentima, ali poenta je bila da su hommo sapiens i primati slicni izniza razloga, ali da je skup primata koji je postojao svuda po svetu koji su evoluirali u hommo sapiensa zapravo bili posebna vrsta primata. naravno da su nas povremene mutacije unutar te grupe diferencirale toliko da sad samo slicimo na majmune jel, ali nikako da su mutacije unutar primata odvojile od neke celine i sagradile savremenog coveka danas.
covek je mnogo prilagodnjivija zivotinja od primata. gbimo kosu, dlake, nokne, vremenom cemo izgubiti nos i na duzini prstiju i udova. to je sve zbog prilagodjavanja vrste na trenutne okolnosti u kojima se nalaze. sadasnje slake su ostaci perja i krljusti nasih predaka, dok to nije slucaj kod primata. dalje, majmuni ne znaju da plivaju dok covek ima urodjen instink za plivanje (izuzev naseg svesnog straha ili tramume od vode). to sto licimo jedni na druge, ne znaci da poticemo od njih. konacno, svi poticemo od istog pretka koji je izasao iz vode, pa je sled logican da svi manje vise imamo neke slicnosto sa ostlaim zivotinjama, ali to ne znaci da su te zivotinje nasi direktni preci.

zanimljiva je stvar da je bliski rodjak nilskog konja zapravo grbavi kit. nipocemu slican njemu ali to mu je predak.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Gledam i ja te emisije i čudim se čudu.Postoji teza ili teorija da su pra ljudi izgubili dlaku jer su po ceo dan trčali za plenom.Razmišljam ja jedno pedeset (50) sekundi i zapitam se kako su ŽENE izgubile dlake kad su po ceo dan bile u logoru?
@spadej
Ja već pedesetpet (55)godina gledam u nebo.Zato sam i završio kurs astronomije  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

betelgez

zene i jesu bile lovci, dok su muskarci bili ratnici i cuvali plemena


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

spadej

Tacno je da NG emisije nisu uvek kredibilne ali nije to moj jedini izvor informacija. Ima nesto i u knjigama, na interneti itd.
Sto se tice majmuna i plivanja to nisam znao. Ali tako se pricalo i za macke, one domace, a ja licno video jednu kad su je klinci bacili sa mosta u Dunav i ona isplivala pred mene. Znaci, zna i da leti i da pliva :)

Bilo bi zanimljivo da potkrepis necim tvrdnju da ce covek izgubiti nos. Nekim podacima o nosu kroz istoriju, koliki je bio kod Sumeraca (pre 8000 g), kod Egipcana (4000g), Rimljana (2000g) i danas. Gledajuci neke anticke kipove nisam primetio da su bili nosatiji od nas. Naravno, 10k godina od Sumera do danas je suvise kratak period da bi se bilo sta znacajno izmenilo na coveku.

Teza o ljudskim dlakama takodje nije tacna i to cu licno da dokazem kad se nekad budemo sreli :)

betelgez

sto se tice majmuna, babuni su na palicu ogradjeni vodom.
macke znaju da plivaju, ali ne vole vodu zbog jednostavne prirode dlake koje imaju. lako se natopi, a vrlo tesko susi, drugi razlog je sto macke nemaju dobru regulaciju svoje telesne temperature, pa nakvasene lako mogu da se smrznu. verovatnosi nekad video kako lezi na vrelu ta pec i ne oseca nista. :) tigrovi vole da se kupaju na primer, ali oni imaju cekinjastu dlaku za razliku od lavice i lava. :)

e sad sto se tice nosa, da se pozovem opet na natgeo i na neku od emisija koju sam gledao. to je sve pretpostavka koja je zasnovana na cinjenici da nos, usi, veliki udovi i prsti prebrzo odaju temperaturu, a nos je izbocina koja moze da primi veci deo zracenja iz prostora zato sto viri iz glave. pretpostavka je da ce vazduh biti zagadjen i kontaminiran radijacijom pa je to logican sled prilagodjavanja time  ???

koliko je to tacno pitanje je ali ima neke logike. nema visokih eskima :) a i nosevi su im mali.

sto se tice dlaka, sve dlake na covekovom telu su okrenute u smeru toka vode ako bi se covek kretao kroz vodu temenim unapred sa rukama pored tela. to je zanimljiva slucajnost. hiljade godina je covek van vode, a folikuli dlake jos nisu okrenuti ka smeru gravitacije nego ka smeru prolaska vode.

to su neki od pokazatelja zbog cega su te tvrdnje opravdane, ali dok ne se ne pojavi neka bolja  :D


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Quote from: betelgez on August 03, 2013, 08:05:57 pm
hiljade godina je covek van vode, a folikuli dlake jos nisu okrenuti ka smeru gravitacije nego ka smeru prolaska vode.


Pa valjda stojis sa temenom na gore, a tabanima na dole :) Onda su i dlake na dole.
...

Kizza

Ne znam kako smo nastali ali moram da se izvinim ljudima iz naslova teme  :-[ Da li je kriva jabuka ili zmija te smo postali ovakvi?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Majmuni znaju da plivaju. Ne vole, mrze, gade se, izbegavaju kada god mogu, ali kada u vodu upadnu, znaju da isplivaju.

Što se tiče pojedinih konkretnih promena (gubitak dlake npr.) nikada nije moguće da samo jedan uzrok dovede do toliko krupnih promena. To je najčešće čitav niz okolnosti koje su dovele do neke značajnije promene.

Samo za dlaku npr. može se navesti mnogo konkretnih prednosti koje su dlakavost eliminisale sa ljudi kroz evoluciju. Lakše plivanje, lakše podnošenje vrućine, manje zadržavanja telesnih mirisa (bitno da vas plen ne namiriše dok mu se ne približite), lakše trebljenje od parazita, možda čak i pojava pojma lepote među precima nam.

Neko spominje i našu buduću evojuciju i potencijalne promene. Teško je reći kako će to ići jer se jedna jako krupna stvar promenila. Nekada se čovek prilagođavao sredini, a sada sredinu u kojoj živimo prilagođavamo sebi. Takav slučaj tokom istorije evolucije nije postojao, pa je nemoguće tvrditi kako će se odvijati razvoj homo sapiensa. Genetski inžinjering da ne spominjemo.

betelgez

Quote from: Sima_Strahota on August 03, 2013, 10:37:56 pm
Pa valjda stojis sa temenom na gore, a tabanima na dole :) Onda su i dlake na dole.


:) ovo je samo citat sa neke emisije sa natgeo gde su detaljno pokazali delove tela gde postoje zavijuci dolikula, kao n primer na temenu koji lepo pokazuju mesto vrtlozenja vode prilikom kretanja koje sam gore opisao. teme je najveci zavujutak.

@NShappy

postoje vrste koje ne znaju da plivaju i klonese vode bas iz tog razloga. sad da kazem koje su to vrste, nemam pojma. ima nekih koji s eigraju u vodi, pretezno su to oni koji zive na zemlji, a ne na drvetu. babuni bi instinktivno znali da se izvuku na kopno, ali ne i da koriste tu sposobnost za kretanje po vodi. to ne znaci da znaju da plivaju. vecina zivotinja ima sposobnost da pluta na vodu, to ne znaci da znaju da znaju da plivaju.

sto se tice nase buduce evolucije, tu si u pravuda smo poceli da menjamo prirodu u nasu korist, ali si zaboravio jednu stvar. ne mozemo uticati na povecanje zagadjenosti vazduha i tla, na eventualno povecanje radioaktivnosti u vazduhu, solarnog zracenja usled slabljenja magnetosfere. ne mozemo uticati na globalno zahladjenje ili otopljenje. to su stvari koje ce uticati da se covek menja u skladu sa njima. pored svih tehniloskih dostignuca, mi jos ne spadamo u civilizaciju prvog reda. to je civilizacija koja kontrolise svoju planetu i enegriju na njoj. da ne pominjem civilizacije drugog i treceg reda koje su na nivou planetarnog ili galaktickog sistema kontrlosisanja enegrije.
p.s. to je hipoteticka podela civilizacija po stepenu razvitka i mogucem nacinu detektovanja


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

trut

Ne treba zaboraviti još jednu bitnu stvar a to je hrana prepuna raznih aditiva i ko zna čega. Mislim da svi sisari nakon rođenja imaju sposobnot da plivaju prirodno dolaze iz "vode" u svet. Buduća evolucija će sigurno početi da se vezuje za tehnologiju razni implanti a vremenom veštački organi i udovi. Već sad postoji recimo veštačko srce koje će nadživeti sve ostalo u telu samo je problem energija kad se napokon napravi proboj na polju baterija neće biti granica.

betelgez

da, imaju svi sposobnost za plivanjem samo sto se nacinom zivota odvoje od vode i izgube instinkt za plivanjem. ne znam sto, ali mislim da ima sisara koji prirodno ne umeju da plivaju. to cu bas videti po netu, ali negde imam taj podatak kao da sam cuo nekad, ali ne znam odakle


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Ne samo da znaju da plivaju već i rone: http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/399133/Iznenadjenje-za-naucnike--majmuni-znaju-da-plivaju
Da li imamo pogrešna zapažanja ili je ovo izolovan slučaj?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?