• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

200/800 f4 Newtonian?

Started by Darchy, July 29, 2013, 12:10:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

Ima li neko iskustva sa 200/800 f4 newtonima? Kako, šta, jesu li teški za kolimiranje, dali je koma korektor potreban i za posmatranje, itd.... Nije da nisam obavio domaći, ali bih voleo da iz prve ruke čujem neki info o takvim teleskopima, pre nego što vam pokvarim meteo uslove ove nedelje :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

generalno odlicna varijanta i za gledanje i eventualno slikanje.
bitno je da zadovolji faktore koji uticu na kvalitet rada.
fokuser, kolimacija ne bi trebala biti problem, okulari, mala LP(tad je slika apstraktna)
🌠

Yagodinac

Uzimaj. Sve eventualne nedaće (koma i kolimacija) su izraženije ali i lako rešive. Red je da neko prekine ove vrućine.

johnny984

Stvarno, nije da se bunim zbog vedrog noćnog neba, ali ovo je nehumano, kupuj, kupuj  :) Pa onda za mesec dana čekamo i prve fotke  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Darchy

Za astrofoto ne znam... ode pristojan DSLR u tubus, ali možeš očekivati posmatrački review korz par dana. ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

Ehhh, kakav lerma.... vreme se nije pokvarilo jer mi je umesto Quattra stigao P200 sa microfokuserom. Izgleda da kinezi slabo čitaju i pišu latinicu :( Do ponedeljka imam vremena da razmišljam (a ne smem da ga probam) dali da zadržim P200 i 200eura ili da čekam sledeću isporuku (desetak dana). Ono što vam mogu reći je da 2" Apex izgleda impresivno.

Ae drugarske sugestije, za šta bi ste se vi odlučili u ovakvoj situaciji?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

goksi

Ono na sta sam ja nabasao, razmatrajuci da li quattro 10 ili quattro 8 ( nesto slicno kao u tvoj slucaju 1000mm vs 800mm)  na komentar na nekom forumu coveka koji ima quattro 10, da mu cesto zahvali jos malo sirine i da bi on preporucio manji odnosno ovaj od 800mm.

Darchy

I ako sam od starta svestan da je Quattro astrograf i nije dizajniran kao posmatračka sprava ono što me je privuklo je velika kompaktnost i mobilnost ovog tubusa (samo 56cm). Medjutim, kopajući po forumima provalio sam da veliki broj vlasnika ovih teleskopa ima problema pri fokusiranju kada su u pitanju okulari sa žižnim daljinama većim od 20mm. Takodje, veliki broj njih se žalio na difrakcione spajkove pri fotografisanju veoma sjajnih objekata. I mada smatram da će P200 DS bolje obavljati posao od Quattra, njegov 97cm dugački tubus ga čini veoma velikom i rogobatnom spravom. Još uvek ne znam za šta da se odlučim :(
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Za (H)EQ5 je bolji manji, po meni - to je ako ćeš da gledaš montažu koju imaš. Poenta je kad udari vetar newtonian-i se ljuljaju primetno kad su veći i teži.
Za slikanje... Eh. Dobar su i jedan i drugi; Quattro ima kraće ekspozicije, f4 i f5 teleskopi se razlikuju za 2/3 stopa što znači da će za toliko biti duža ekspozicija na P200 DS. Nije to tragedija jer s druge strane imaš ipak lakšu kolimaciju, veću žižnu daljinu a i koma-korektor lakše obavlja svoj posao, naročito na rubovima kadra. Ali ako hoćeš da za sat-dva da prikupiš svu potrebnu svetlost, spakuješ se i brišeš kući onda je f4 izbor za tebe. Englezi kojima je klima problem ovako recimo razmišljaju.
S druge strane nekoliko vrhunskih astrofotografa sa ovih i okolnih prostora koriste/koristili su 200/1000 teleskop. Ko pogleda Lajoševe slike odmah stekne predstavu koliko je to dobar i univerzalan instrument.

Darchy

Dotore, hvala za savet. :) Ipak sam se odlučio za f5. Teleskop i onako planiram da koristim kao glavni posmatrački instrument, a broj prijavljenih problema vezanih za Quattro (kontrast, fokusiranje, spajkovi, 400 eura težak coma corrector, itd..) prevagnuli su u korist 200P DS. A i za razliku u novcu može da se kupi još po nešto od propratne opreme, recimo Castell UHC filter ili polovan DLSR ;) Čim ga iznesem preko 1000 mnv, dobijete detaljan raport.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

Ljudi.... ovo je mnogo veliki teleskop! 
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darchy

Najozbiljnije to mislim! Veliki za skladištenje, veliki za transport i manipulaciju. Ni slučajno ne bih voleo da imam veći scope... i ovaj je na granici. Mogu da zamislim terenski rad sa EQ6 i 14". Uz takav setup bi trebalo da poklanjaju i kombi. :/

Btw, gore pomenuti Apex (iako 2") ne može ni da "prinese" SW Plossl 1.25" okularima, ni po kontrastu, niti po "ravnoći" vidnog polja.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kruska

to je sustina, u zelji da prevazidjemo sebe dobijemo kilu ?!?!
8 incha cevka je resenje koja ce da zadovolji ukuse svih... i po nosivosti, i po zizi i po sakupljanju svetlosti
🌠

Luger

Ni oblaka nema kad se kupi prava stvar  :)
Srecna trgovina !