• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

zozo83

Sto kaze gile ovo u opste ne izgleda lose, samo tako nastavi johny
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

frugorski

        Johnny984,na korak si do cilja. Kad skinem naocare, :D, meni i ovako izgleda super.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Što se dužine klipova tiče, negde su oko 15sec, toliko otprilike treba jupiteru da na ovom uvećanju prođe kroz vidno polje. Ispadne negde oko 350 sličica. Verovatno će biti bolje da smanjim malo zum, pa dobijem više sličica. Imam još nekoliko klipova, pa tek treba da probam na njima. Fokus sigurno nije savršen, jer sam fokus tražio gladajući u aparat, gde je slika dosta mala, da imam lap top pri ruci bilo bi bolje. Otprilike sam gledao i da sateliti budu tačkasti što više ali eto. Mogu recimo na mesecu da fokusiram prvo na datom uvećanju, trebalo bi da onda fokus bude dobar i za jupiter, ili se varam? A lakše je na mesecu.

Sad ću da probam i sa ostalim klipovima.

Inače hvala svima na pohvalama. Probaću da dođem do onog kvaliteta kada i sa naočarima može da se gleda. Mada kad vidim onu prethodnu fotku jupitera dobijam komplekse  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska

samo krace expozicije I iso manji .
posle ces da doteras focus do prakticnog maksimuma I to je to.
smanjis pokrete opreme na minimum I samo napred. na korak si do cilja.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

johnny984

Kako misliš kraće ekspozicije, za jupiter snimam klipove? Ili misliš da slikam sa kratkim ekspozicijama i pokušam tako malo po malo da dođem do dobrog fokusa?

Rezultati sa ostalim klipovima slični, tako da ako ostane vedro ledi popravni noćas.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska

nisam radio sa video klipovima, nego sam se vise osvrnuo na pojedinacne frejmove..
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

vasja

Johny svaka čast. Odličan rezultat. Lepo se vide boje i detalji. Izvukao si maximum iz setup-a.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

johnny984

Hvala vasja. Eksperimentisao sam još malo noćas, materijal je tu, obrada sutra će pokazati da li je vredelo  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo jupitera od sinoć. Manje-više slični rezultati, malo bolje. Definitivno je ograničavajući faktor aparat, tj njegova preosvetljenost. Kao i prošli put, 200/1200, 6mm GL i 5x zoom. To mu dođe i previše uvećanja po meni, ali na manjim uvećanjima slika je još svetlija i maltene se ne vide nikakvi detalji na planeti. Znate kad okrenete aparat ka svetlom objektu, pa se on automatski zatamni, recimo prema mesecu. Epa jupiter u mom slučaju je taman toliko svetao da se obasja, ali i ne dovoljno da automatika odreaguje. Uzajmiću ja neki bolji aparat  :).

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Uspeo sam da izvičem sa jednog klipa sa manjim zumom neke detalje + satelite (uz malo varanja prilikom obrade)  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Erm.... ovo je već bolje. Malo više eksperimentisanja u finalnoj obradi u registraxu i detaljnija obrada u PS-u bile su plodonosne  :). Šteta što fali Ganymede.



"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Quote from: johnny984 on October 20, 2013, 12:03:59 pm
Evo jupitera od sinoć. Manje-više slični rezultati, malo bolje. Definitivno je ograničavajući faktor aparat, tj njegova preosvetljenost.


Ne bi se tu bolje proveo ni neki DSLR. Poenta je što digitalni senzori vrlo lako "pregore".
U principu da bi smanjio osvetljenost klipa moraš ili da dodaš barlow, ili veće uvećanje optičkim zumom, ili okular sa manje milimetara. Podrazumeva se da je ISO najmanji (recimo 80 ili 100).
Ako to ne pomogne ideš na restriktor aperture, tj poklopac teleskopa koji kod SW modela ima onaj poklopac od 5cm. To otvoriš i imaš onda prekrasan apo od 50mm  ;D

johnny984

Hehe, pa da, poklopac mi i jeste padao na pamet. Barlow za sada nemam, tako da je 6mm i 5x zoom maksimalno zamračenje koje aparatu mogu da priuštim  :). Podešavanja za ISO ima samo za fotografisanje, kod snimanja klipova to ne postoji. Ali ok, jedno po jedno  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Joza

Nekoliko postova ranije ivanmsk je postavio izvanredne fotografije Jupitera koje je načinio Mitovka. Oduševljen fotografijama i animacijom usudio sam se da ih još malo 'doradim'.
Animaciju sam rastavio na pojedinačne slike i od njih pomoću program 'Anaglif maker' napravio anaglife, odnosno stereo slike, koje se mogu gledati 3D crveno-cijan naočarima.
I te slike ponovo sklopio u animaciju.

Slike objavljujem sa dozvolom autora.




johnny984

Sada zbog tebe moram da kupim 3D crveno-cijan naočare  ;D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein