• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Odličan 3D efekat, kao da smo na Voyageru  ;D

vasja

Sećam se kad sam prvi put u čuvenoj knjizi Karla Sagana "Kosmos" video Voyager-ove slike jupitera. Pomislio sam kako bi bilo fenomenalno kad bi ljudi takve slike mogli da prave sa zemlje. Tada sam mislio da je to nemoguće i za najveće opservatorije toga vremena. A evo danas Jozo gledam slike baš kao sa Voyager-a. Fenomenalno!
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Potpuno isti osećaj  ;)

johnny984

Jupiter od noćas, ima tu još klipova, ali oni će čekati jutro  :)

Dob 200/1200, 6mm Gold line i 2x barlow. Ovo je 50% veličine od originalne slike, da bi se smanjile nesavršenosti  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Probao sam malo da izvučem detalje sa prethodne sličice, malkice je bolje  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

     Jupiter ti je sve bolji i bolji.Koristis moj omiljeni trik sa smanjivanjem slike. Jedino je kontura same planete malo u mraku.Da li bi mozda pomoglo da se smanji vinjetiranje na lens korekciji u PS.Doduse i Mesec razbija ovih noci.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Treba još da vežbam što se obrade tiče, i u registraksu i PS-u  :). Ima tu raznih problemčića, kratki klipovi, mesec, bandera na 10m (slikano iz dvorišta), aparat.... ali ok, jedno po jedno ćemo eliminisati  :).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Odličan Jupiter  ;D
Obrada po meni skroz OK, možda malo da koriguješ disperziju (opcija RGB align) ali to je baš ono traženje dlkake u jajetu. Inače to nije nikakva optička niti greška u obradi; reč je o svojstvima atmosfere i izraženija je što je Jupiter bliže horizontu.
Koji aparat?

johnny984

Aparat je kao i obično, digitalac: sony dsc w620.

Evo i trećeg pokušaja, ovaj put u registrax-u v6, prethodne su stackirane u v5.

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

       Znam ja da u tebi ima mnogo potencijala,a deo njega si odmah i ispoljio.U trenutnim uslovima tesko je napraviti bolji Jupiter.Jos kad stigne neki Canon EOS ... ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

To je nadam se sledeća investicija, pa onda može i wide field da se radi  :). Mada ne bih se bunio ni nekoj boljoj web kamerici za početak  ;D

Hvala svima na komentarima.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Ako se po jutru dan poznaje, johnny984 (zbilja, sto ne stavi neko krace ime  ;D ), evo nama jos jednog talentovanog astrofotografa. Svaka cast.
Treci je, po meni, najbolji.

johnny984

Quote from: Luger on November 17, 2013, 07:38:59 pm
zbilja, sto ne stavi neko krace ime 


Isto sam se i ja pitao ubrzo nakon što sam se registrovao. Može i samo johnny  :). Hvala.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Nekoliko pitanje za vas sa više iskustva:

1. Za jupiter sam poslednji put koristio dob 200/1200 + 6mm okular + 2x barlow = 400 i još plus recimo (nisam siguran) 3x digitalni zum na aparatu. Šta bi to trebalo da znači, da je uvećanje 1200 (što mi deluje nemoguće u svakom slučaju), ili neko drugo (kako bi se to računalo)?

2. Što se fokusa tiče, imam neke nedoumice. S obzirom na to da se najbolji fokus postiže onda kada se žižne daljine ogledala i okulara poklope (kod refraktora), to bi trebalo da znači da bez obzira na optičko uvećanje kod digitalca, da je fokus uvek ok. Na jupiteru je to malo teže primetiti jer je mali na ekranu, ali na mesecu jasno vidim da čim povećam uvećanje na aparatu, fokus se poremeti, pa ga je potrebno korigovati. 3 pitanja proizilaze iz ovog:

- kada nađem savršen fokus na mesecu i bez uvećanja, da li to znači da će fokus za sve ostale objekte (jupiter) bez obzira na dodatno uvećanje biti ok?
- kada nađem savršen fokus na mesecu sa uvećanjem od recimo 4x da li to znači da će fokus za sve ostale objekte (jupiter) biti ok?
- da li uopšte dobar fokus na mesecu predstavlja dobar fokus na jupiteru?

3. Slike jupitera koje sam priložio nastale su tako što sam snimio klip od možda 15-20 sec i razbio na frejmove u ACDSee (200 frejma, možda 120 upotrebljenih). Nakon toga obrada u registraxu, pa u ps-u. E sada, moje pitanje je, pošto je sa dobson montažom i mojim setupom nemoguće dobiti duže klipove, da li je moguće u registrax-u složiti sličice iz više korisnih klipova (sa istim setupom i uvećanjem) i naravno, pod tim uslovima (jupiter lagano klizi na svim klipovima), i da li bi u slučaju da imam 1000, 2 ili 3k takvih sličica, fotografija fila značajno kvalitetnija ili.... Ovo me čisto interesuje šta mislite, a verovatno ću probati u svakom slučaju  ;D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

Probaj sve što ti padne na pamet  ;D i naravno, redovno nas obaveštavaj.
Moja razmišljanja:

1) Fotografsko i vizuelno uvećanje su babe i žabe tj ne meša se. Znači 200/1200+6mm plossl+2xbarlow=400x i to je OK. Tako ti vidiš sliku, ali za fotoaparat to je nešto sasvim drugo i prilično zavisi od dimenzija senzora i odnosa senzora i objektiva. Precizna računica ne postoji, ali ako bi me neko na silu naterao da saberem babe i žabe; tj da milimetre (fotografske) pretvaram u uvećanja onda bi 1x uvećanje bilo dimenzija normalca (35mm na crop-u tj 50mm na full frame-u i filmu). Pošto jeftiniji digitalci startuju obično od normalca onda da; grubo rečeno dobio si Jupiter približno veliki kao na 1200x vizuelno.

Primedba: sva uvećanja u fotografiji se izražavaju u milimetrima i to po mogućstvu ekvivalentno na fulfrejm; ako ne onda navedeš na kom si sistemu. Malo za početnike zvuči rogobatno ali je dozlaboga jasno i pregledno u odnosu na računanje vizuelnog uvećanja.

Quote from: johnny984 on November 22, 2013, 12:02:09 am
Što se fokusa tiče, imam neke nedoumice. S obzirom na to da se najbolji fokus postiže onda kada se žižne daljine ogledala i okulara poklope (kod refraktora), to bi trebalo da znači da bez obzira na optičko uvećanje kod digitalca, da je fokus uvek ok.


Joj komšo, sve si izmešao  ;D
Refraktor nema ogledalo, a žižne daljine nikad ne mogu da se poklope - npr kod tvoje aždaje jedno je 1200mm a drugo 6mm; nebo i zemlja. Možda si mislio da se okular i ogledalo dovedu u fokusnu ravan... Nema veze, da zafrknemo pravopis, sigurno si na to mislio.
Fokus ti beži kad zumiraš digitalac - upravo zbog digitalca. Njegov mali objektivčić nije parfokalni, tj njegov fokus se menja prilikom zumiranja. Neki bolji objektivi za DSLR sisteme su parfokalni; velika većina nije. Npr canonov 18-55IS za malo nije parfokalan, fokus za 18mm i 55mm se malo ali primetno razlikuje. Isto važi i za Tamron 17-50 mada je on mnooogo bliži parfokalnom, tj savršeniji.

Dakle, mora da se fokusira opet nakon zumiranja, zahvaljujući Sonijevim škrtim inženjerima.

Fokus pogođen na Mesecu važi i na bilo kom drugom nebeskom telu; fora je što ako na 400x zumiraš još 4x aparat i tako fokusiraš sliku - kako misliš da nađeš neko drugo nebesko telo? Kroz tražilac? Svaka čast ako ubodeš na tolikom uvećanju, pre će biti da ćeš dobro da se pomučiš  ??? Bar ja sam se mučio... Zato sam fokus tražio na licu mesta, tj na Jupiteru. A pošto mu je ivica nejasna za fokus se koriste njegovi sateliti.

3) Moje je mišljenje da ćeš bolje proći ako smanjiš uvećanje i pustiš Jup da duže prelazi preko vidnog polja; i duže od tih 15-20sec. Probaj pa uporedi  8)
U suštini za tvoj teleskop nije problem i smanjiti uvećanje - vidi se da on prikazuje dosta detalja. Međutim, Jupiter jako brzo rotira pa ako ćeš da slažeš snimke sa više klipova, vidi da sve to bude snimljeno u okviru 3 a najviše 5 minuta. Preko toga se hvata rotacija i brljaju detalji, tako kažu knjige starostavne.