• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

johnny984

Jaoj  :). Jesam hteo reći reflektor, a ne refraktor  :). I malo sam se nesrećno izrazio, pod poklapanjem žižnih daljina sam mislio na poklapanje žarišta ogledala i okulara, nešto ovako:



pa na osnovu toga, pošto je to konstantno, bunilo me je što se fokus menja kod uvećanja na aparatu. Ali ok, sad je jasno.

Hvala ne objašnjenjima, sigurno ću još dosta toga probati. Inače, što se traženja pri tom uvećanju tiče, mislio sam ovako, tako sam i radio već doduše.

Izoštrim na mesecu, sa zumom koji želim, recimo 2x. Tu zaključam fokuser. Ukinem zum, nađem jupiter, podesim ga tako da bude malo izvan centra vidnog polja, tako da kada zumiram ponovo na 2x (e sad, pošto je sve isto kao na mesecu gde sam tražio fokus, trebalo bi da je fokus i dalje ok) jupiter bude malo izvan vidnog polja i polako ulazi. Okinem da se snima i taman dok se teleskop smiri, on uđe u vidno polje. Daleko od toga da je zgodno da se tako nađe sa dobson montažom, ali recimo od 5 pokušaja uspem da snimim jedan klip gde jupiter lepo prođe kroz kadar. I naravno, što je veće uvećanje, manji je procenat ubodenih klipova  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Evo i jupitera od sinoć, ulovljen je i great red spot  :). E ovde tek može bolje, mada i nebo je bilo magličasto, tako da sam iznenađen da je i ovoliko jasno ispalo.

Setup isti, dob 200/1200 + 6mm gold line + 2x ahromatski barlow + 3x zoom. Od 1080 sličica, u finalni stack su ušle oko 600. Treba tu eksperimentisati još, ali za sada rezultati su ovo  :)



Ovde je samo zum bio malo veći, a i broj sličica koje su stakirane je manji (oko 300)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Bravo, sve bolje i bolje!

zozo83

Svezi jupiterko sa njegovim satelitima, slikano kroz teleskop i 6mm goldline, lokacija terasica-borca pre neki pola sata, dok je bio u vidnom polju :) :)

expo 1sec, iso 1600, ja mislim da je to afokalnom metodom



ovo je slicica sa malo obrade, nisu iste slike
wxpo 1/10, iso 1600

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Interesantno je kako si dobio zelen Jupiter, crveni kanal je skroz mrtav  :P
Da ima malo u njemu boje moglo bi da se podesi nekako... Ma nema veze, super ti je Jupiter  ;D
Idući put snimi u RAW-u i stavi WB na neku vrednost, recimo daylight. Onda prilikom otvaranja fino došteluješ u Camera Raw (skroz gornji slajder) i nema greške za boje. U principu sa takvim podešenjem bi Jup ispao verovatno žućkast ili narandžast, što je blizu njegovim realnim bojama.

zozo83

Yagodinac veruj mi nemam pojma ni sam, ja sam to izdrndo u PS, samo da izgleda malo bolje od origina, inace odavno vec ne slikam JPG, samo u RAW. Evo origina, inace pokusavam jos nesto da odradim, ali nikako da stignem pa kad lepo odradim onda cu da vas iznenadim  :) :) :) :), proba ako imas vremena obradi je da vidim kako ispada. Inace imam jos raznog materijala za obradu ali nikako da stignem da obradjuje

https://www.dropbox.com/s/w1913s53qgv4zfh/IMG_6534.CR2
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

S obzirom da je jedna fotka, nije to loše  :). Za jupiter uvek koristi kraće ekspozicije, da ne bi bio kao na prvoj sličici, a ako možeš da snimiš klip pa onda registrax i PS..... tu bi već dobio super fotku. Evo ovako brzinski šta sam dobio od tvoje sličice, samo podešeno na daylight, malo doterani levelsi i dodao sam malo dust and scratches da neutrališem šum. Ima ga još, ali crvena ti je tu  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

zozo83

super dzoni, radim krace expo, nego sam onu bas slikao zbog satelita
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Zozo, nadji tu na forumu, gile.ms je postavio kompletan tutorijal kako on radi klipove na 550d.Mislim da i ti sa 450d mozes to isto. Gile nam je ( Spadeju i meni) pokazao i postupak obrade. U par koraka, dobio je odlicnu fotografiju Jupitera. Isplati se, vjeruj mi, a ne bi ti uzelo puno vise vremena.
Dzoni, odlican rad.

Yagodinac

Na 450d moraš nešto da instaliraš pa da dobiješ video, da me ubiješ ne znam šta. Nije MagicLantern...
BtW meni PS neće da otvori CR2, kaže da ga ne prepoznaje kao format.

zozo83

Uspeo sam da snimam sa 450 treba da obradim ima program eos movie maker, tako neto. Radi odlicno cak ima dodartno uvelicanjw 5 puta. Yagodinac ne znam sto nece dzoni je uspeo da otvori. Imam jedan snimak sa 100d i njega treba da obradim.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

boogie


Yagodinac

Vrv neće da otvori jer nemam konverter za 12mpx, otvara canonove fajlove sa 10 i 8.2mpx tj 20d, 30d i 40d i ekvivalentne trocifrene.
Ma šta ima veze; Johny984 je postavio domaći zadatak što se tiče obrade  :D

johnny984

Quote from: Yagodinac on December 13, 2013, 01:28:02 pm
Ma šta ima veze; Johny984 je postavio domaći zadatak što se tiče obrade  :D


Hahaha, baš si me lepo nasmejao  ;D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

December 15, 2013, 02:43:35 pm #89 Last Edit: December 15, 2013, 02:55:57 pm by johnny984
Evo jedan tranzit od sinoć i od mene. U pitanju je Io, oko 2h  :)

Muči me registrax, naročito wavelts, ali imam još dosta klipova tako da mi vežba ne gine  :)



Kao i uvek, dob 200/1200 + barlow x2 + 6mm GL + nešto optičkog zuma na digitalcu.

A evo još jedne, nekih 30 min kasnije

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein