• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Obrada fotografije, uputstva i tutoriali

Started by 5ja, April 16, 2012, 05:46:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: betelgez on July 28, 2014, 01:37:08 am
Nisam znao da toliku zbrku moze da napravi jpeg. Probacu da izbacim fletove kao sto kaze sekula pa da vidim razliku. Andromeda sa letenke je samo jpeg pa nema toliki sum, ali za nju nisam imao fletove. Inace uzeo sam sd od 8gb tako da prostor vise nije problem. Bio sam do malopre na kamenicki vis da hvatam munje. Imam sjajne slike. Njih sam takodje radio u jpeg. Jel se i one rade u raw ili ne? Koie sve slike treba da se rade u raw?


Zaboravi da Jpeg postoji sve dok ne budes hteo da okacis gotovu sliku na internet. Ako radis astrofotografiju dslr-om onda radis u raw formatu. Ako radis ccd-ijem onda u fit formatu. I radi flatove i sve ostale kalibracione snimke obavezno.

Ako radis fotografiju obicnu isto u raw, sirovi format.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: betelgez on July 28, 2014, 01:37:08 am
Nisam znao da toliku zbrku moze da napravi jpeg. Probacu da izbacim fletove kao sto kaze sekula pa da vidim razliku. Andromeda sa letenke je samo jpeg pa nema toliki sum, ali za nju nisam imao fletove. Inace uzeo sam sd od 8gb tako da prostor vise nije problem. Bio sam do malopre na kamenicki vis da hvatam munje. Imam sjajne slike. Njih sam takodje radio u jpeg. Jel se i one rade u raw ili ne? Koie sve slike treba da se rade u raw?


U principu munje možeš da snimiš i u JPG formatu, po cenu naravno kvaliteta; ali realno JPG je nepotrebno sakaćenje jednog prilično moćnog senzora. Kad sam siguran da nemam nameru da fotku obrađujem (izuzetno retko), onda koristim JPG. Čak i porodične snimke radim u RAW-u, uvek ima ponešto da se koriguje...
Za pejzaže, portrete, astrofotografiju, munje i većinu drugih stvari RAW je naprosto obavezan. Razlog je što RAW ima mnogo više boja po kanalu, što skoro da nema nikakvu kompresiju, što je svaka promena na njemu potpuno reverzibilna, itd itd. U obradi RAW možeš neuporedivo više da rastegneš nego JPG. A i vidiš i sam da DSS u JPG formatu ne barata dobro sa bojama...  ;D
Ne znam za ostale programe, ali Iris ne bi JPG ni prihvatio da otvori.

betelgez

pretpostavio sam da je raw slika puno bolja, ali nisam znao da jpeg kompresija ima toliko ogranicenja. videcu da nadalje sve slikam u raw formatu. nego jedini problme sa raw formatom kod mene je to sto ni jedan program neće da ga ocita sem prohotshop-a za prosti preview. format moje raw slike je cr2. ne znam da li je svaki raw isti ili ima razlike. ima li neki program koji poput acdsee otvara raw format za preview?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac

Zadnjih nekoliko verzija PS čita RAW, tj CR2 a za prethodne se skidao posebni modul. Postoji dakle elegantno rešenje, CameraRaw, to je nešto u čemu možeš i dobar deo obrade da odradiš pre otvaranja. Za pregled RAW fajlova jeste da je malo teže, fajlovi su veliki i pregledači su spori, ali ja koristim Adobe Brigde, takođe ozloglašen kao spor. Vidim da mnogi hvale FastStone.

Sekula

Quote from: betelgez on July 29, 2014, 02:27:51 am
pretpostavio sam da je raw slika puno bolja, ali nisam znao da jpeg kompresija ima toliko ogranicenja. videcu da nadalje sve slikam u raw formatu. nego jedini problme sa raw formatom kod mene je to sto ni jedan program neće da ga ocita sem prohotshop-a za prosti preview. format moje raw slike je cr2. ne znam da li je svaki raw isti ili ima razlike. ima li neki program koji poput acdsee otvara raw format za preview?


Otvara Irfan koji je besplatan.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kruska

jpeg file je 8 bitni fajl,
a tiff, fits,  CR2 su   (12)? I 16 bitni fajlovi sto u prevodu znaci da poseduju vise informacija tj imaju vecu dubinu slike.
za kratke expozicije moze jpeg.....
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

spadej

Ne moras sve da radis u RAW-u. Ja "pucam"kombinacijom RAW + JPG. Moji fotomodeli (zena i deca, uglavnom) ne polazu mnogo na sam kvalitet fotografije, bitno im je samo sto pre, odmah, za juce.... da gledaju ili urade fotke na papiru.
Zato... njima JPG a RAW je za mene. Svi vuci siti i sve fotke na broju, i spremne za obradu.

betelgez

to mi je patalo na pamet, ali da ne bih pravio zbrku sa istim slikama na kartici, nasao sam konverter iz cr2 u jpeg, pa koja mi treba mala, lako cu je prebaciti.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

zozo83

Imam problem sto se tice DSS, kada ubacim fajlove (light, dark i bais), odradi sve do kraja, medjutim nemam zavrsnu sliku samo mi je beli ekran i nista ne mogu da stelujem sto se tice parametra. Do sada mi je par puta bio problem prostor na hard disku, moguce je da je opet, ali imam npr mesta 40g, slika koju treba da obradi DSS mi pokazuje oko 800mg, da li imate predstavu sta bi moglo da zeza. Probacu opet da ispraznim hard pa da vidim.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

zozo83

Nasao sam kvar, izlazni fajl mi je bio namesten na hard koji nemam.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Quote from: zozo83 on August 15, 2014, 10:42:34 pm
Nasao sam kvar, izlazni fajl mi je bio namesten na hard koji nemam.

Oce to :-)


zozo83

pitanjce jedno, na koji nacin da spojim 10 slika da bi mi ispala kao jedna, slikao sam geminide i sad mi se jedan od boljih primeraka razvukao na 10 slika, kako da odradim da bi bio na jednoj slici, isprobavam stratrails mozda uspem, DSS nista
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Sekula

Quote from: zozo83 on December 15, 2014, 01:37:34 am
pitanjce jedno, na koji nacin da spojim 10 slika da bi mi ispala kao jedna, slikao sam geminide i sad mi se jedan od boljih primeraka razvukao na 10 slika, kako da odradim da bi bio na jednoj slici, isprobavam stratrails mozda uspem, DSS nista


1. layer mask u PS

2. ako su vidna polja razlicita i ako pri tom ima minimum 30% tzv medjusobnog preklapanja u kadrovima onda automatsko sklapanje sa mosaic opcijom npr u PS uz ukljucen blanding.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

zozo83

July 26, 2015, 02:11:51 am #44 Last Edit: July 26, 2015, 02:17:55 am by zozo83
problemcic sa DSS-om, uzeo sam pre  2 dana EOS 550d i odma je pao odlican test, ja sam prezadovljan fotoaparatom, ali kada ubacim slike u Dss otvori mi samo jednu 4 slike ne znam sta je u pitanju nista ne mogu da obradim. Ovako mi izadje slika



Uspeo sam da nadjem u cemu je problem, moram preko neke Beta verzije
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,