• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomija broj 16

Started by sashastar, November 01, 2005, 10:46:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

eyej

Quote from: "Djorvoz"

Časopis je preskup. Poznajem nekoliko ljudi (više od 10) koji vole (studiraju ili se njome prof. bave) astronomiju ali ne kupuju istoimeni časopis a razlog je:
1. Cena
2. Dostupnost skoro svih tih informacija na internetu.


Izvini Djordje.. da li pricamo o 200 dinara!?

Djorvoz

Za tih 220 dinara ja jedem 3 dana (studentska menza). Ili mogu da kupim neku knjigu.
To je relativno i to ti nije neki argument. A i posmatraj oba argumenta zajedno.

Nije meni žao tih novaca. Vredi. Vredi i više. Ali nedam da me neko (bilo ko)  zavitlava i da od mene pravi magarca.
Na JAVNOJ diskusiji predložim štogod i već mi 12 glavnih i odgovornih skoči u oči da mi:
1. objasne kako ne uviđam neke stvari
2. objasne kako svi dali od sebe 220% i ne može bolje.
3. objasne kako je to što oni nude i da ako hoću napravim bolji časopis.

E vidiš JA kažem da može samo treba malo oslušnuti. Jeste li čuli odgovor na pitanje u vezi gramatičkih grešaka? Šta sam imao reći rekao sam. Avaj...
U svakom slučaju pripremam nekoliko tekstova za "Astronomski Magazin" i to je to. Sve što sam rekao ostalo je zapisano na sajtu pa ko hoće neka čita.

Gugi

Quote from: "Bobo"
Quote from: "Gugi"

Evo i jednog citata koji govori u prilog onome o KAKO i ZASTO:[/color]
"Biblija nam govori kako doci u Nebo, a ne kako se nebesa krecu."
Ovu misao je izrekao ni manje, ni vise nego GALILEO GALILEJ!


Pise se "Galileo galilei"  :twisted:

http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Galileo.html


Bobo, ja znam savrseno i hrvatski i srpski jezik 8) Znam kako ide verzija na hrvatskom ali i na srpskom. Hrvatski pravopis zahtijeva da se original napise, dok srpski "pisi kao sto govoris".

Dok sam citirao ovu izjavu, nisam puno razmisljao na pravopis i gramatiku (JER SAM NA FORUMU!) ali sam PREPISAO ime autora iz knjige gdje je i citat. Zamislite sad ovo:

KREŠIMIR CEROVAC
SKLAD VJERE I ZNANOSTI
Graphis
Zagreb 2001.

Jos nesto: nisam dobro prepisao jer tamo ovo pise: GALILEO GALILEJI
Mislim da su postupili protivno hrvatskom pravopisu.

Gugi

Quote from: "Djorvoz"Za tih 220 dinara ja jedem 3 dana (studentska menza)....
E vidiš JA kažem da može samo treba malo oslušnuti. Jeste li čuli odgovor na pitanje u vezi gramatičkih grešaka? Šta sam imao reći rekao sam. Avaj...


Hej, pa uzivite se situaciju Djorvoza! Nije lako biti student: mora upiti sve ono znanje, pa onu knjigu procitati pa ovu...Covjek ne moze raditi i priskrbiti si novac za sve sto pozeli. I Gugi je bio student i imao masu kolega studenata i zna kako stoji lova sa parama. No, s druge strane, jednom na mjesec po mom misljenju nije puno dati jer moje misljnje dolazi iz moje situacije a ta je da radim i solidno zaradjujem.

Sto se tice gramatickih gresaka, dodao bih i ovu: to nije lak posao. Imam prijateljicu koja je i lektor i korektor. Kako je to veliki posao i koliko to zahtijeva koncetracije! :shock:  Stoga nije cudo da promakne koja greska. No ipak sam se iznenadio videci da pise barem cetiri puta "Plosll".

HEJ, NAJVAZNIJE JE DA SE MI:
1. DOPISUJEMO
2. CITAMO
3. POSTUJEMO

Ostalo su sitnice koje zasluzuju manje-vise paznju ali ne i sekiranje
:idea:

wexy

Quote from: "Bobo"
Quote from: "Gugi"

Evo i jednog citata koji govori u prilog onome o KAKO i ZASTO:[/color]
"Biblija nam govori kako doci u Nebo, a ne kako se nebesa krecu."
Ovu misao je izrekao ni manje, ni vise nego GALILEO GALILEJ!


Pise se "Galileo galilei"  :twisted:

http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Galileo.html


Mislim da ti ovo ne treba, niti ima mesta ovakvim komentarima na ovom forumu...

Quote from: "Bobo"Sa oba dva velika "G", naravno  :lol:


Inače, ako su oba, onda su već dva, znači sa oba velika G.

Pozdrav.

Bobo

Quote from: "Gugi"

Dok sam citirao ovu izjavu, nisam puno razmisljao na pravopis i gramatiku (JER SAM NA FORUMU!) ali sam PREPISAO ime autora iz knjige gdje je i citat. Zamislite sad ovo:


Ajde, ajde, ne moras se sad opravdavati, to je bila samo sala  :D

Bobo

QuoteMislim da ti ovo ne treba, niti ima mesta ovakvim komentarima na ovom forumu...


A je li, vidis, nisam citao pravila.

QuoteInače, ako su oba, onda su već dva, znači sa oba velika G.


Fino, evo mozes onda biti lektor(ica?) u AM  :lol:

wexy


sashastar

I znaci sva ova nadasve siroka rasprava zbog jedne stranice u casopisu.

Maxscope

To nije greska ni uredjivackog kolegijuma, niti recezenta a ni izdavaca.
Greska je moja i samo moja kao autora texta.
Ja sam napisao Plosll umesto Plossl, i javno se izvinjavam svima a pogotovu citaocima casopisa Astronomija.
Sinisa

Djorvoz

Da li bi neko bio rad da mi objasni razliku između redakcije i uređivačkog kolegijuma. Do sada sam mislio da je to isto ali na prvoj strani astronomije imamo odvojeno ova dva sa različitim imenima.

Sich

@Gugi: ako mislis da imas nesto napisati na tu temu, i da je korisno da to procitaju i ostali citaoci astronomije, slobodno napisi "pismo citaoca" i to ce se rado objaviti u casopisu

sad koliko je tema to za astronomiju ili nije, to je licni stav,
astronomija se uvek trudila da ude malo vise od casopisa za popularizaciju samo astronomije. nije retko da se napravi kratak izlet na neku stranu. ne ode se daleko, ali dovoljno da se neko kome se ne svidi ta tema zapita sta to radi u casopisu.

sto se tice plössla. sinisa jer objasnio gresku. inace ako se to plössl zeli prevesti. onda po kod nas ne bi bilo pravilno napisati plosl, vec plesl. Jer se u nasem jeziku ö prevodi sa e

inace problem recenzije je velik problem u astronomiji. situacija se poboljsava, ali to je daleko od recimo mog kriterijuma za casopis kao sto je astronomiji.inace recenziju vrsi redakcija

@djorvoz
sto se tice cene. nisam bas u toku, to treba da kaze sasa. ali casopis nema cenu da bi se neko opljackao. cena je takva da casopis prezivljava. sasa nek kaze detalje
inace, koliko je cena planete i sci-techa?
sa velikim tirazom moze da se da mala cena za casopis. blic moze da prodaje casopis za zene za 15 dinara jer je tiraz ooooogroman. mali tiraz nalaze da je ukupna cena primerka casopisa skuplja. mislim da se astronomija sad stampa u 3000 primeraka ili nesto slicno. od toga se oko 50% vrati sto je jos i dobra prodaja za casopis tog tipa itd..
eto recimo slican casopis i po tirazu i po specificnosti je refoto i isto je mnogo "skup"
a ne hranis se tri dana za 220 dinara, jer je cenq jednog rucka negde nesto vise od 100 din, ali to nije bitno
i ne skacemo ti u ocu, vec ti prosto dajemo nas pogled na stvar, i nikad ne kazemo da ne moze bolje
a kritike su uvek dobrodosle

@wexy
e bas si grammar geek :)
ali ne mogu da kazem da nisi u pravu

@djorvoz
uredjivacki odbor je hijerarhijski visi od redakcije, odnosno redakcija sprovodi u delo odluke uredjivackog odbora
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

Quote from: "Maxscope"To nije greska ni uredjivackog kolegijuma, niti recezenta a ni izdavaca.
Greska je moja i samo moja kao autora texta.
Ja sam napisao Plosll umesto Plossl, i javno se izvinjavam svima a pogotovu citaocima casopisa Astronomija.
Sinisa


pa dobro, greska je i recenzije koja treba da ispravlja greske autora :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

@sich
Ja se hranim tri dana za 220 dinara zato što meni ručak košta 45 dinara. (pogledaj sajt studentskog centra Beograda)

Sich

placam i ja rucak 45 dinara, ali to ne znaci da se mi hranimo za te pare. jer cena rucka je veca, a drzava ti placa dve trecine cene tog rucka.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter