• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Amaterske fotke

Started by Amater, November 02, 2015, 10:58:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Amater

Hvala svima. Imam ja i Canon A590 8MP ali ne znam nista sa njim da snimim. Kao da je kamera na Lumiji bolja. Na pocetku sam snimao sa ISO 3200, posle sam poceo na ISO 800 i ispadaju nesto cistije slike. Mnogo mi pomaze program Google Sky Maps, veoma zanimljiv programcic.

vlaiv

Uh, ako imas taj fotoaparat, onda mozda moze nesto da se odradi po pitanju daljeg napretka u astrofotografiji :D

Kaze ovako wikipedia

8.0 MP
3264 × 2448
1/2.5" CCD

Znaci moglo bi se reci da je to ozbiljan senzorcic, al mu treba ozbiljan pristup.
Ako imas kompjuter i snalazis se sa tehnologijama onda preporucujem sledece:

http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

U pitanju su hakovi za canon powershot / consumer aparate, koji ti omogucavaju svasta da radis sto inace nisi mogao da radis sa fotoaparatom.
Izmedju ostalog ono sto ce ti trebati za "ozbiljniju" astrofotografiju je sledece:

USB control (mogucnost da povezes kompjuter sa aparatom i da na ekranu vidis sta aparat snima, kao i da okidas fotke i snimas ih u kompjuter)
ISO settings (mogucnost da menjas iso mimo standardnih setovanja - moze samo na nekim aparatima)
Exposure control / Bulb mode (mogucnost da produzis ekspoziciju na koliko ti srce hoce)
RAW format (mogucnost da snimas slike bez ikakve kompresije, sto je jako bitno za sledeci korak - stackovanje)

Kad isprobas sve ove mogucnosti i nateras to da radi, sledeci koraci za astro fotografiju bi bili:

1. Naucis nesto malo o Dark / Bias frejmovima i stackovanju slika (pogledas program DSS, on je free, i ovaj CHDK je free)

2. Mozda sklepas sebi barndoor tracker (malo DIY astronomijie :D ) ima na netu kako se pravi, to bi ti bilo zgodno za duze ekspozicije gde mora postojati pracenje
rotacije neba.

Ako ne znas neke od ovih termina ili vici ovde ili pogledaj na google (barndoor, stackovanje, raw format ... )
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

moze da pokusa, mozda nece moci bas sve uraditi ali moze nesto da se sredi. sve zavisi od senzora.
za mesec se ubio u velikoj rezoluciji. na ocular ga metne.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

marino

sa tim aparaticem ima dovoljno gustanja i ucenja...tako da..samo napred
Vidulini Observatory

Amater

Kakav bih dvogled trebao da trazim za posmatranje?

darko76

10x50 bez uslovno idealan za astronomska posmatranja gledano na ulozeno - dobijeno.

Ako malo precesljas forum videces da i oni iz hipermarketa zavrsavaju posao, a model koji se najvise preporucuje je TS 10x50LE

Ja imam TFA 9x60 i stvarno sam prezadovoljan. Nebo se bukvalno otvara:)

Naravno ako imas vise novca uz stalak preporuka je 15x70 ili 20x80, nemoj da bezis ni od 25x100  ;)

Sve u svemu 10x50 je topla preporuka za sve astronome pocetnike

SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Amater

Nesto sam proucavao i izgleda da sam uhvatio jos jednu galaxiju. Mislim da je M33 Triangulum galaxija:

Vi me ispravite ako nije tacno, bas sam se obradovao kad sam je video :D Na mobilnom se jos bolje vidi.

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Amater

Danas sam foktao neka nova sazvezdja, nebo je bilo feeenomenalno bistro i vedro. Uploadovacu malo kasnije

Amater

Orion, malo smeta drvece ali jedina dobra pozicija za slikanje iz mog dvorista:

how to take screenshots
Taurus, Aldebaran i Alcyone:

uploading pictures
Perseus:

free image uploading


marino

Bravo...volja i zelja su vazne a kad amo jos i zadovoljni nacinjenim..to je prava stvar
Vidim da imas jos nesto zvjezdica uokolo jupitera, prva fotka je bolja iako mrvicu zamucena (normalno) pokusaj u nekom planetarij programu iste identificirati i odmah pogledaj koju si magnitudu skinuo
Vidulini Observatory

Amater

April 02, 2016, 09:23:46 am #27 Last Edit: April 02, 2016, 09:30:25 am by Amater
Imam veliku volju za slikanjem neba, umeju da mi sati prodju u snimanju.
Ovo su malo direktno iz mobilnog editovane (zumbirane) slike, prva je slikana u sredu (bilo je vedrije), druga juce. Svaki savet pri slikanju mi znaci i primenicu ga ako mogu, za sad mi je oprema jedna stolica na koju stavim telefon i parce sundjera kad snimam nesto za sta moram da nagnem telefon. Podesavanja telefona su ISO 800 i 4s shutter speed. Sto se tice programa za identifikovanje koristim sky maps program, ali on nema ime bas svake zvezde. Najvise se radujem kad nadjem neku galaksiju. Imam jos nekoliko slicica pa cu uploadovati.

Amater

Quote from: vlaiv on November 03, 2015, 07:14:24 pm
Uh, ako imas taj fotoaparat, onda mozda moze nesto da se odradi po pitanju daljeg napretka u astrofotografiji :D

Kaze ovako wikipedia

8.0 MP
3264 × 2448
1/2.5" CCD

Znaci moglo bi se reci da je to ozbiljan senzorcic, al mu treba ozbiljan pristup.
Ako imas kompjuter i snalazis se sa tehnologijama onda preporucujem sledece:

http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

U pitanju su hakovi za canon powershot / consumer aparate, koji ti omogucavaju svasta da radis sto inace nisi mogao da radis sa fotoaparatom.
Izmedju ostalog ono sto ce ti trebati za "ozbiljniju" astrofotografiju je sledece:

USB control (mogucnost da povezes kompjuter sa aparatom i da na ekranu vidis sta aparat snima, kao i da okidas fotke i snimas ih u kompjuter)
ISO settings (mogucnost da menjas iso mimo standardnih setovanja - moze samo na nekim aparatima)
Exposure control / Bulb mode (mogucnost da produzis ekspoziciju na koliko ti srce hoce)
RAW format (mogucnost da snimas slike bez ikakve kompresije, sto je jako bitno za sledeci korak - stackovanje)

Kad isprobas sve ove mogucnosti i nateras to da radi, sledeci koraci za astro fotografiju bi bili:

1. Naucis nesto malo o Dark / Bias frejmovima i stackovanju slika (pogledas program DSS, on je free, i ovaj CHDK je free)

2. Mozda sklepas sebi barndoor tracker (malo DIY astronomijie :D ) ima na netu kako se pravi, to bi ti bilo zgodno za duze ekspozicije gde mora postojati pracenje
rotacije neba.

Ako ne znas neke od ovih termina ili vici ovde ili pogledaj na google (barndoor, stackovanje, raw format ... )

Tek sad sam hakovao fotoaparat i jedva cekam da se malo nebo izvedri da vidim sta cu uspeti da snimim.

Amater

Ljudi, ne znam jel su ove crte jupiterovi oblaci ili je ovo neki sum?

photoupload