• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

SpaceX Unveils Plan for World's First Fully Reusable Rocket

Started by betelgez, August 28, 2013, 06:18:19 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez



Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Kizza

Noćas,po našem vremenu,pokušaće ponovo da izvedu sletanje uz pomoć raketnih motora.Ko ne spava neka prati uživo: http://livestream.com/spacex/events/4600161
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

VaskoGM

Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

kruska

http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

trut

Ovo je stvarno sjajna vest posle dužeg vremena veliki iskorak ka jeftinijim letovima :)

NShappy

J't! Uspeli su!

Ovo, ako počne i praktično da se redovno koristi, biće najkrupniji korak u astronautici od Gagarina. Ostali lanseri, ako i sami ne usavrše ovaj sistem, mogu da ture ključ u bravu.
Evo ih i Rusi sa sličnom idejom: http://www.astronomija.co.rs/oprema/9989-probna-raketa-ruskinja

Sledeći tako krupan korak bi bio tek možda svemirski lift.
Ili neka antigravitacija. :D

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

marino

da..dobro kazes kizzo
stvar je super na papiru..pokazale su obje tvrtke da se to moze...ali ima tu i puno pitanja i podpitanja...i shuttle je na papiru bio stroj koji ce za bagatelu nosit kilograme u svemir pa ispalo suprotno...mislim da nam se kod ovog koncepta serviraju samo informacije koje mu idu u prilog a ima i mnostvo onih drugih..
Vidulini Observatory

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ralemasinac

Stvarno neverovatan uspeh naucnika... Zapravo deluje futuristicki, nestvarno... Dok sa starijim komsijom sa kojim delim slična mišljenja raspravljamo o ovakvim podvizima, ne možemo da se odupremo jednoj činjenici. Ona je vezana za te davne šezdesete godine, već sada prošlog veka. Tih godina nije bilo moćnih mikroprocesora. Kod nas i u većem delu sveta su vladale katodne elektronske cevi a poluprovodnici su bili misaona imenica. Hoću da kažem ako je sa onom tehnikom/ elektronikom učinjeno mnogo onda bi covek današnjice mogao praktično da organizuje fudbalsku utakmicu na mesecu... Najgora stvar u svemu je ta, sto mi nemozemo da proverimo istinitost tvrdnji, i moramo da verujemo na rec... Oprostite ako sam skretao sa teme.

betelgez

Mi na Mesijerovom maratonu na Andrevlju smo saznali u sred predavanja tako sto je Srdjan rekao "evo upravo sam dobio informaciju da su uspesno spustili fakon na plutajucu barzu" :)
sada cekamo uspeh na planu super teskih letova gde ce biti noseno preko 100 tona tereta


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

MixailoGM

Prvi stepen je uspešno uplovio u luku Kanaveral. Može se videti na veb kameri: http://www.portcanaveralwebcam.com/
Mislim da će narednih par sedmica biti ključne. Ostaje da sprovedu sve inspekcije i statička paljenja i da što pre budu spremni za novi let. Ako sve to sprovedu relativno brzo počeće nova era raketa-nosača. Zamislite samo ako uspeju da i pri sledećem lansiranju npr vrate isti prvi stepen na kopno! :D

NShappy

Quote from: Ralemasinac on April 10, 2016, 10:28:13 pm
Stvarno neverovatan uspeh naucnika... Zapravo deluje futuristicki, nestvarno... Dok sa starijim komsijom sa kojim delim slična mišljenja raspravljamo o ovakvim podvizima, ne možemo da se odupremo jednoj činjenici. Ona je vezana za te davne šezdesete godine, već sada prošlog veka. Tih godina nije bilo moćnih mikroprocesora. Kod nas i u većem delu sveta su vladale katodne elektronske cevi a poluprovodnici su bili misaona imenica. Hoću da kažem ako je sa onom tehnikom/ elektronikom učinjeno mnogo onda bi covek današnjice mogao praktično da organizuje fudbalsku utakmicu na mesecu... Najgora stvar u svemu je ta, sto mi nemozemo da proverimo istinitost tvrdnji, i moramo da verujemo na rec... Oprostite ako sam skretao sa teme.


Vrlo često mišljenje, ali ipak pogrešno. :(

...a onda se tu još prikače teoretičari zavera...

Mikroelektronika se jeste unapredila. Imamo moćne procesore na vrhu nokta. Ali, njima se ne leti. I dalje je potrebno da za par minuta kontrolisano spalimo stotine tona goriva da dignemo gore par kg tereta. Unapređena je kontrola i upravljanje mašinama, ali i dalje je raketa jednokratna (evo, tek sada prvi koraci da se tu nešto unapredi), letelica troši stotine tona goriva, telemetrija je radio talasima, kosmonauti su u skafanderima sa održavanjem života, kapsule su male i tesne i bla.bla.bla... Sve kao i kod Gagarina.

Danas napraviti nešto tipa Saturn V nije mnogo lakše nego što je bilo pre 40 godina. Računar za navigaciju, upravljanje i telemetriju bi bio manji i lakši. Sva ostalo je manje više isto. A i dalje, profit (gotovo) ne postoji.

I to je priča samo za lansere.

Sve dalje u svemirskom programu je skupo i komplikovano. Za svaku izmenu na nekoj letelici, trebaju godine testiranja i ispitivanja, jer, radi se samo par primeraka. Za svaki svemirski program, mora da se radni nova, drugačija letelica. Proba na tržištu ne postoji. Kupovina gotovih mass production komponenata, ne postoji. Masovno sklapanje u oem fabrikama ne postoji.

Da se isprojektuje/ispita/napravi novi model automobila, na bazi nekog starog, trebaju milioni nekih stranih novčanica. I na kraju će se prodati desetine hiljada komada, i to u najgorem slučaju. Svemirska letelica (gde sve praviš od nule) napraviće se jedna, možda tri-četiri slične. Projektujmo onda cenu po komadu?!?

Danas je tek malo lakše otići u svemir, nego što je bilo u drugoj polovini prošlog veka. :(