• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija teleskopa - PicGoto

Started by Luger, December 11, 2012, 01:56:18 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marko

Radi li to na običnom Picgotou ili samo ++?
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Na oba. Koliko sam shvatio, za to je zadužen ASCOM. Aj, baš si me zainteresovao, probaću ovih dana, pa javljam. Imam i obicne i ++ pa ćemo znati iz prve ruke.

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Radi dzojstik i sa obicnom i sa ++ verzijom Picgoto. Na ovom gamepad-u, brojevima 1,2,3,4 se mijenjaju brzine od najsporije do najvece, a lijevim dzojstikom se vozi u svim smjerovima.Jedino nisam nasao digmice za kontrolu fokusera kod picgoto++ verzije.Mozda je kombinacija 2 tastera, a mozda i ne moze.

https://www.youtube.com/watch?v=L3UxI8_b6zw

marko

Red nalaže da i ja predstavim moj PicGoto EQ3. Nakon skoro dvije godine mozganja, spržene pločice, različitih kombinacija motora i reduktora, konačno rješenje je ovakvo:


Stepperi su oni koje sam par postova iznad opisao, a sklapanje svega na montažu i kroćenje backslasha na osima montaže je odradio moj dobri prijatelj Stipe Vladova iz Splita, (vrsni ATM-ovac), koji i sam ima PicGoto na home made GEM.  :D http://www.amaterskaastronomija.web44.net/index.htm
Da sam ja nastavio raditi na sklapanju vjerovatno bi potrajalo još pola godine (dok smislim način, u početku sam bio protiv direktnog sprezanja spojkama) i još pola godine dok sklopim.  ;D

Dodali smo i ovo: http://www.ebay.com/itm/DC-DC-Boost-Converter-Step-up-Module-Power-Supply-12V-to-24V-6A-150W-Regulator-/252214079487?hash=item3ab9216fff:g:fT8AAOSw5IJWcEKv
Nisam siguran kako ovaj konverter radi, no i kada je potenciometar na minimumu (Vin=Vout) isporučuje toliko struje (ili ima neki PWM??) da omogući slewing po RA na 170X, a na DEC 225X. Bez njega je maksimalni slewing 70 na RA a 100 na DEC.  :P Korisna informacija za sve koji žele ubrzati slewing.

Isto tako Stipe je uspio razriješiti misteriju zašto mi okreće DEC os skoro dva puta više nego što treba iako su prijenosni omjeri i broj zubi ispravno unešeni. Stvar je bila u tome da je Picgoto bunio različiti broj zubi na pužnim kolima osi. Kada je stavio isti broj zubi na DEC kao na RA, a redukciju smanjio proporcionalno više nije bilo nikakvih problema.  :)

GoTo i praćenje funkcionira uredno makar ima neke čudne mušice, tipa sa Sjevernjače kada treba vrjeti u zapad vrti u istok i obratno (opcija "invert" ne pomaže). Inače sa bilo koje druge zvijezde na bilo koji objekt odvrti kako treba.  :o


Kupio sam i najjeftiniji USB gamepad, koji se je za čudo s PicGotom sporazumio od prve i proradio.  :) Sve se pokreće sa starog HP laptopa, za svrhu je OK.



Guiding je također proradio, preko PHD-a i sklepanog guidera od 6x30 findera i Logitech QC 4000 Pro- za neku drugu temu.

Graf PHD-a


I jedan testni frame od 4min i 17 sec.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Sjajan posao Marko! Cestitam!!!  :D

Quote from: markoquote author=marko link=topic=5351.msg67345#msg67345 date=1451171351]

GoTo i praćenje funkcionira uredno makar ima neke čudne mušice, tipa sa Sjevernjače kada treba vrjeti u zapad vrti u istok i obratno (opcija "invert" ne pomaže). Inače sa bilo koje druge zvijezde na bilo koji objekt odvrti kako treba.  :o


Ovo mi bas nije jasno i nemam pojma zasto se desava. Jednostavno, nemam ni priliku da isprobam, jer Sjevernjacu ne vidim sa moje lokacije. Jesi li probao da zarotiras tubus? Inace, Invert komanda ne utice na RA osu, samo na DEC. Sa kojom verzijom servera radis?
Quote from: markoquote author=marko link=topic=5351.msg67345#msg67345 date=1451171351]
Guiding je također proradio, preko PHD-a i sklepanog guidera od 6x30 findera i Logitech QC 4000 Pro- za neku drugu temu


Jedva cekam.  ;)
Kako se ponasa 6x30 finder kao guide scope, s obzirom da ima usko vidno polje?

marko

Radi se o 3.3.8. verziji. Možeš probati i ti, jednostavno sinkroniziraj montažu sa Sjevernjačom pa je pošalji na neki objekt i vidi u koju stranu vrti...nije bitno ako je ne vidiš samo je otprilike usmjeri prema sjeveru, ili još bolje-kompasom ako imaš.



Guider zapravo nije loš koliko sam mislio da će biti.  ;D Vjerovatno pomaže činjenica da je ova web kamerica dosta osjetljiva, vidi i naznake maglice M42 pri defaultnoj ekspoziciji od 1s što nisam očekivao. U cijevi je bila kao neka plastična blenda koja je vjerovatno služila da zamaskira komu i druge nesavršenosti objektiva, nju sam maknuo.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

Evo mene opet na picgoto temi. :)

Ima li netko kojim slučajem bipolarnu shemu za picgoto?

I znate li u čemu je razlika između bipolarne i unipolarne, samo u driveru ili je i hex drugačiji?

Bipolarna mi je zanimljiva jer se motori ne griju, već driver. Na L298 driver se lako nakelji hladnjak, pa i od Pentiuma 3 ako treba. (been there, done that :P)

Što se motora tiče, mogu i unipolarni, ali samo oni sa 6 žica. Štos je u tome da se onaj "common" + vod jednostavno izolira i zanemari. Mogli bi i oni s 5 žica, samo bi trebalo otvoriti motor (i riskirati demagnetizaciju) i fizički razdvojiti common vod, jer bi u protivnom zavojnice bile u kratkom spoju.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Meni se ne griju ni unipolarni. Cak se nisu mnogo grijali ni na "obicnom" PicGoTo-u, na ++ uopste.Imam semu za bipolarne motore i poslacu ti, ali ti preporucujem da uradis ++ jer je bolji, ima kontrolu fokusera, prikljucak za motor filtera, regulaciju struje u PWM...
Bipolarni nema nista od toga, trazi hladnjake i povecava gabarite kutije. Hex fajlovi su isti
Ne znam kako sad stoje stvari, ++ je bio i nesto jeftiniji za izradu.

marko

Ne znam može li se naručiti gotova pločica i komponente pa samo polemiti, jer mi je ono previše komplicirano da radim sam...koristim univerzalne pločice koje po meni nisu baš praktične za neke veće projekte.

Shemu primio, zahvaljujem.

btw: danas sam skinuo stražnji poklopac s jednog 200koračnog steppera jer su se odlemile dvije žice. Stegnuo sam u škrip osovinu tako da pri skidanju poklopca rotor ne dotakne stator i ne demagnetizira se. Kada sam sve sklopio nazad i isprobao ga vrtio je bez ikakvih problema, moment mu je i dalje bio jak kao i prije rastavljanja. Tako da ako bi ga jednom i otvarao radi razdvajanja namota, mislim da mu nebi bilo ništa.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Ako ne moras, bolje da otvaras motore.
Doduse, jeftini su i lako se nabavljaju, pa i da ga zeznes nije steta, sve u cilju edukacije. :)
Mislim da tu bipolarnu verziju nije radio Angel Caparros, pa ne znam kako bi porucivanje islo.

marko

Quote from: marko on March 06, 2016, 09:17:43 pm
Ne znam može li se naručiti gotova pločica i komponente pa samo polemiti, jer mi je ono previše komplicirano da radim sam...koristim univerzalne pločice koje po meni nisu baš praktične za neke veće projekte.


Zabuna...pod ovim sam mislio na ++ verziju. Mislim da mi je ona malo van dosega.



Onu bipolarnu bi i mogao sastaviti.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

To da, ali ne znam koliko bi to kostalo. Mozes ga kontaktirati za info. Da si blize, imam uradjena 4 komada ++.  ;D

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger