• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Modifikacija spider na Astromaster 130

Started by mitja, March 08, 2016, 09:50:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Dragi forumasi,

Sledi nam period kada cemo imati tri planete na nebu koje prosto mame da se slikaju...

resio sam da poradim da spideru kod astromastera. Poceo sam od nosaca koji su mi nekako problematicni. Astromaster ima vec izbusene tri rupe na tubusu pod uglom od 120 stepeni. Dakle icicu na varijantu sa tri nosaca.

Napravio sam nekoliko komada kod zeta. evo slika za videti. nosaci su prohromski sa maticom peticom. U planu mi je da stavim leptir sraf kako bih lakse radio ofset.

Sad mene zanima matice nisu zavarene da prate osu nosaca vec sa strane. da li to moze da oteza ofset?

Ostalo je da uradim nosac sekundara i onaj deo sa srafovima za kolimaciju.
Sa ovog sajta cu preuzeti mere delova...
http://mtoastro.blogspot.rs/2011/05/astromaster-130-pidervane-modification.html

jel moze neko da mi da dodatne sugestije? ideje itd?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

zozo83

Nije lose ovako, a sto nisi i ti napravio da ti bude unutra ili kao i on izmedju, Moze i ovako jednio sto onda nosac (secundara ili primara) ce ti biti kraci jer ces samo ogledalo pomeriti za tu velicinu unutra. Imas ove duboke matice ako je 6mm u borci, ja mislim u svakoj radnji sa srafovima. E sad ne ide mi u glavu kako pricvrsiti sa nosacem te trake
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

vlaiv

Nije mi bas jasno zasto menjas nosac sekundara?

Pokusavas da dobijes neki koji ce da da bolju sliku, ili resavas probleme sa starim nosacem zato sto je labav ili nesto?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Problem je u izuzetno losem i labavom nosacu. Nosaci su debeli oko 3mm. Preko sekundara je u donjen cosku zalepljen drzac. Plastika, plastika plastika..

I nocna mora za kolimaciju  .. Gotovo je nemoguca.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Aha, vid, kad vec radis i planiras to da uradis mozda ne bi bilo lose da odradis zakrivljeni nosac, doprinece ti kvalitetu planetarnog posmatranja / snimanja.

pogledaj sledece linkove:

http://www.garyseronik.com/?q=node/62
https://stellafane.org/tm/dob/ota/holder.html
http://www.astronomyhints.com/spider.html

Na tako malom teleskopu dovoljno je jednostrani kruzni (kaci se na dve tacke i ide u polukrug). Za vece teleskope rade ili trokraki zakrivljeni ili 2x polukrug.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Pravo kaze Vlaiv, dosta ljudi radi modifikaciju sa U nosacem, tako da nema onih debelih spajkova na Astromasteru 130eq, koji tebi najvise smetaju. Kako god, preciznost u uzradi je presudna, takodje debljina i sirina nosaca, pa sa srecom! :)

mitja

Drugari,

Danas sam razmontirao moj astromaster kako bi mi strugar napavio novi spajder nosac sekundara... uglavnom na slikama se moze videti koliko je taj deo astromastera bio problematican.
Spajder je cini se deblji od 3mm i ima risove po sredini.
Ogroman je i prostor izmedju spajdera i nosaca sekundara.
Oprugu sam ja stavio kao i podloske kako bih koliko toliko ublazio slobodno kretanje nosaca.

Uskoro slike novog spajdera... a ja sam ostao bez ociju nekoliko dana.

vedro nebo
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger


marino

odlican posao..bilo bi zanimljivo da kad zavrsis napravis par slikica kao foto filmic prije-poslje, isto tako ako mozes sa istim parametrima da napravis i fotkice nebeskih objekata pa da se vidi razlika...ako te ne bi mrzilo ovo bi rado objavili u M111?!
Vidulini Observatory

mitja

Dogovoreno Marino. Slicica Jupitera i Saturna vec imam. Deep sky nisam radio.
Uskoro... :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marino

Vidulini Observatory

mitja

Pozdrav drugari,

Dok se susi farba rekoh da vam se javim. Spider sa nosacem je gotov. Probno sam ga montirao na cev teleskopa i pase na sraf (astromaster vec ima izbusene rupe pod uglom od 120 stepeni).
Za prvo vreme cu koristiti njegovo originalno sekundarno. Ovih dana cu naruciti sa ebay ili amazona ili vec od negde sa interneta sekundarno 1.5 inca ili 37mm.

Slike govore vise od reci. Napisacu neki manji clanak i upustvo sa skicom da imamo za neke dalje projekte. Nasao sam na netu kako da napravim i fokuser tipa krajford ali otom potom.

Dakle slike...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Btv jel zna neko kako da zalepim sekundarno za nosac a da mi se ne desi da padne na primarno hehehe
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

marino

jako lijepo izvedeno!

zaboravih cime sam ja lijepio...ni dan danas nemogu odvojit neku prizmu dalekozora koja je glumila sekundarno na jednom davnom atm projektu
Vidulini Observatory

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.