• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Amaterske fotke

Started by Amater, November 02, 2015, 10:58:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

May 08, 2016, 07:03:09 pm #30 Last Edit: May 08, 2016, 07:16:42 pm by spadej
Srednom aprila sam se malo "igrao pod vedrim nebom" i snimio neke fotografije. Nastale su mimo svakog astrofoto pravila, jer mi je cilj bio da testiram montazu/pracenje,  i ostalu opremu.  Kvalitet slika je bas amaterski ali s'obzirom da su upitanju samo pojedinacna okidanja i nikakva obrada, nadam se da  mogu da prodju ...

Dodao bih jos da je Mesec bio skoro pun a atmosfera izuzetno nestabilna. Lokacija je selo Milatovici, Dragacevo


spadej


spadej


spadej

Mesec je bio jako blizu, pa je utrcao u kadar

spadej

To su bile kratke ekspozicije, a ovo su malo duze. Isto samo jedna fotografija, bez ikakve obrade

M57, 90sec

spadej

ono je bio crop, a evo cele slike

spadej

I za kraj, danasnje Sunce, u toku probe filtera za objektiv 300mm. Bukvalno kroz oblake, koji su bas tad morali da se pojave

Amater

Jel moze neko meni da odgovori? :D. Slikao sam sa totalno pogresnim podesavanjima, iso 100 i 20 sek.

Luger

May 08, 2016, 09:18:45 pm #38 Last Edit: May 08, 2016, 09:27:37 pm by Luger
Spadej, zamisli kakve ce fotke biti kad ih uradis vise, pa stekiras, kad su i ovako sasvim o.k. :)
Narocito M57 mi se svidja. S obzirom da znam kako radis usjeveravanje, za 90" ovo je odlicno!

@Amater
ako mislis na ove crte pored jupitera, jedna bi mogla biti neki od njegovih satelita, druga neka zvijezda.A mozda su obke zvijezde.Ako znas vrijeme snimanja, pogledaj u Stellariumu i znaces.
Jedno je sigurno, oblaci nisu.Oblaci nisu ni ova zamucenja na samom Jupiteru. Samo neka distorzija  usled preosvijetljenosti, malog uvecanja a velikog kropa i sl.
Ne rece cime si snimao, vidim fa je raw, ali koji objektiv, teleskop i sl....
Mozda ja grijesim, javice se neko potkovaniji da ti objasni detalje.

Amater

May 08, 2016, 10:41:51 pm #39 Last Edit: May 08, 2016, 10:52:53 pm by Amater
Mislio sam na sami jupiter ne zvezde okolo, oprema mi je Canon a590is, i toliko. Nemam teleskop, ni objektiv, sada sam nabavio neki mali stalak za fotoaparat koji ce mi olaksati slikanje. Steeta, bas mi delovalo na slici kao neka od onih narandzastih traka na jupiteru. Cim se malo razvedri nastavljam sa drugim podesavanjima fotoaparata.

mitja

Amater,

Taj fotoaparat ima 4x opticki zum. Nazalost Jupiterove pojase nikako neces sa njim moci da uslikas. Za to vec moras da imas teleskop. Opticki gledano mozes da snimas sazvezdja kao celine. Ne znam koliko godina imas ali entuzijazam koji te krasi je za svaku pohvalu. Nastavi da istrazujes svoje mogucnosti verujem da ces se oduseviti sa rezultatima koje mozes da ostvaris.

A za pocetak ti zelim srece u nabavci nekog teleskopa za svoje potrebe :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Amater

Ni meni nije delovalo kao verovatno zato sto su ove crte bile pod velikim nagibom, al rekoh ogromna je planeta pa mooozda... Nema veze. Nadam se na ce veceras biti bolji uslovi za slikanje. Taman kad sam naucio da baratam fotoaparatom, nikako da se oblaci povucu. :) 24 god.

vlaiv

@Amater

Ne bih ja isljucio da je to jedan od pojaseva (NEB/SEB), to sto je pod nagibom zavisi od pozicije na nebu i orjentacije kamere (ako je kamera bila vodoravna, a slikano kada je jupiter vec bio na zapadu - moze biti ta orjentacija) - vrlo je moguce. Doduse ekspozicija je takva da je jupiter pre svetao pa se ne moze sa sigurnoscu reci, al pozicija, boja i velicina sugerisu da je moguce.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Amater

Sramota me da kazem ali aparat jeste stojao na stolici vodoravno sa nekom krpom ispod njega da bih ga bolje usmerio. Sada imam neki manji stalak pa cu videti gde slikam, + nova podesavanja koje sam procitao (iso 400-800, f na stepen manje od najveceg, 20-30 sekundi, wb na daylight) = i trebalo bi da budu bolje slike. I da jeste bio J na zapadu.

vlaiv

20-30s je daleko previse ekspozicije za planetu. Na stranu to sto je dovoljno svetla da ne treba toliko dugacka ekspozicija (ni blizu), jupiter se usled rotacije zemlje pomeri za citav svoj precnik u roku od 2-3 sekunde, znaci da ces za 20-30 sekundi dobiti "Jupiter" trail dugacak 10 precnika jupitera. Moguce je da si mislio na 20-30ms (mili sekundi) - to je vec dobra brzina za jupiter
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC