• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter

Started by Laci, August 24, 2011, 02:13:22 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Luger

@Spadej, tesko. Citao sam da se optika izlaze jakom UV zracenju, i da to zaustavlja proces sirenja, ali ne uklanja gljivice,  ili ne u nekoj vecoj mjeri.

VaskoGM

February 28, 2017, 04:47:47 pm #571 Last Edit: February 28, 2017, 04:54:10 pm by VaskoGM
Spadej,
Najveci problems a gljivicama je sto su verovatno sa unutrasnje strane sociva, sto znaci da se mora skinuti s tubusa da bi se ocistilo i savrsena kolimacija APO-a dovesti u pitanje ali sta je tu je...

UV lampa ili direktna svetlost sunca za nekoliko sati ce usmrtiti sve gljivice tako da nece doci do novog razmozavanja.
Medjutim i to mora da se radi sa unutrasnje strane jer staklo i AR sloj sprecavaju dobar deo UV spektra da prodre na drugu stranu da bi bilo efektno...

ALi u principu najgore sto se moze uraditi je rasklopiti objektiv APO-a... uzasno su male sanse da se moze sastaviti u predjasnje stanje  :(
Zato je najbolje samo UV-om ubiti i ostaviti tako.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

February 28, 2017, 06:10:20 pm #572 Last Edit: February 28, 2017, 06:20:55 pm by Yagodinac
Ja mislim da bilo koji optički uređaj sa gljivicama najpre treba u potpunosti otpisati.
A nakon toga sve se lepo otvori i očisti onako herojski, pa se sklopi, pa kom opanci Tom i Džeri. Ali pošto je uređaj otpisan - nema sekiracije.

Za kolimaciju refraktora mislim da je manje kritična od reflektora, otprilike 4x manje se vidi isto odstupanje u kolimaciji sa sočivom nego sa ogledalom na istom f-odnosu. Ali naravno, problem je generalno sama činjenica kad se dođe do toga da se mora kolimirati. Mislim da bolji refraktori (Tak FSQ106 i slični) imaju kolimabilne prednje elemente, tipa šrafovi za podešavanje; verovatno bi i ostali refraktori mogli nekako, možda ne baš udobno kao Tak, da se podese. Jer ipak u fabrici ih podešavaju, ne idu u prodaju tek tako. Ali kako se to podešava i kojim sredstvima - pojma nemam, a i ne deluje mi da je lako kao na reflektoru.

Maki

Lepo kažu Nemci, astronoma samo da ne uhvati Putzteufel. Okulare mogu da se čiste koliko ti volja (bez rasklapanja, naravno), objektive samo kada mora. Ima dosta uputstava online kako to raditi. Čini mi se da je najgore proleće po tom pitanju, polen leti okolo, sitne gadosti, sve se to fino taloži...pa na to malo vlage, pa zapeče. Divota.

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Amater


Danijel

Evo što se može takvim ili sličnim fotoaparatom:

Snimanje tijela Sunčevog sustava
Snimanje objekata dubokog neba s A530

Jednostavno ga okreni prema Jupiteru i isprobaj. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Quote from: Amater on March 22, 2017, 11:52:39 pm
Jel je moguce dobiti Jupiterove satelite kao na ovoj slici:

https://photos.smugmug.com/Other/JupiterSept-2010/CF11446-Edit-Edit-Edit/1016623012_Mo89H-XL.jpg?w=1400

Sa ovakvim aparatom:

https://goo.gl/images/mtRkXy

Sve je bez teleskopa.


Ukratko: ne.
Mada probaj, ali je potrebna dosta veća žižna daljina (tipa 10 ili 20x optički zum). Plus je potrebna neka vrsta kontrole blende i ekspozicije, a ti kompakti ništa od toga nemaju.

VaskoGM

Vrlo mirna atmosfera uz losiju transparenciju sinoc.
Bilo je i nesto oblaka ali nisu smetali.

Vidi se zalazeci deo Crvene pege na horizontu sa desne strane.


Jupiter 26. Mart 2017. by Vasilije Ristovic, on Flickr
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Bravo VaskoGM! Odlicno ti to radis.
I tvoj imenjak Vasko-Luger je nesto radio ali nema ga da okaci. Pa ja koristim priliku da ga podsetim  ;)

VaskoGM

Hvala Deki!
Ajde, ajde imenjace, nemoj da se stidis  :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Ah, kad bi i ja mogo tak... :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Odlican!

Stvarno za svaku pohvalu!
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Neverovatno kako je dobro ispao Jupiter. A pre samo nekoliko dana atmosfera se raspadala da ništa nije moglo da se fokusira u teleskopu.

marino

Vasko...ajd dosta zezancije, lijepo ti nama reci koliko ti rusi placaju da postas ovako predobre slike a sve kako bi ameri skontali da im se ne isplati lansirat JWST
Salim se..  Predobra fotka. Izvanredno!!
Vidulini Observatory

Night Walker

Ma VaskoGM to iz Jupiterove orbite fotografiše ali neće da se hvali. ;D Odlična fotka!
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50