• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Uklanjanje CFA sa senzora EOS 450d

Started by Luger, August 19, 2017, 03:20:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

VaskoGM

Quote from: Luger on September 20, 2017, 09:51:12 pm
...Recimo da sam dobio upotrebljiv Ha snimak. Znam da treba snimiti i drugi RGB, pa onda dodati Ha. E, sad...Ha snimak je crno bijeli, ovako, kako ga ja dobijem. Je li to u redu? PS ga u layerima vidi kao gray.   

Da, to je normalno, a konvertovanje i dodavanje Ha na RGB je cas posla:

-Obradjen (rastegnut) Ha stak konvertujes u meniju Image/Mode i izaberes RGB Color
-U tabu "Channels" pojedinacno kliknes na kanale Green i Blue ides ctrl+a, obrises sve i onda popunis s cistom crnom.
-E sad takav Ha dodas kao novi lejer na normalan RGB stak.
-Blend mode Ha lejera stavis na Lighten
Tadaaa!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

spadej

Kad se "umreze" dva Vaska...    :)
Jeste da je jedan malo stariji model, ali odlicno rade u paru   :) :)

Luger

Kako vrijeme nema izgleda da se proljepsa, da ne bi zardjao, trazim nacin, (a vjerujem i vi) da se spremim za vedro nebo. Upravo sam uspjesno zavrsio debajerizaciju  treceg senzora, ovoga puta na Eos 1000d. U medjuvremenu sam upropastio dva, cisto da se zna.  :-\
Ipak, cini mi se da sam pokupio neke fore. Zlatne zice mi uopste nisu problem, ni na jednom senzoru, nisam ih kidao, i to je ok. Zamka je u samom struganju, a zatim u poliranju. Sve ono sto sam napisao ranije, vezano za plave i zlatne okvire na senzoru, stoji. To ne dirajte ni u ludilu.
Kao alat sada koristim iskljucivo bukove cackalice, dovoljno su tvrde i ne lome se bas lako. Povrsina senzora jeste mala, ali je vrh cackalice mnogo manji, potezi pri struganju se mjere u mm, ali se za otprilike 1h cijela povrsina ogrebe.
Problem je sto CFA sloj nije na svim senzorima iste tvrdoce, pa neki krene lakse da se struze, a neki nikako, pa sam vjerovatno jace zapinjao i ostetio fotosenzitivni sloj ispod. I tako tri puta. :)
Skor sam izjednacio, 3 bacena i 3 uspjesno uradjena senzora.
Svaka skola se placa, ali se istovremeno i uci.
Nakon struganja, dolazi poliranje. Izbacio sam masinsko poliranje i po prvi put koristio obicne stapice za usi i zubnu pastu. Znam da nije konvencionalno orudje, ali bez rizika sam dobro uradio dva zadnja senzora.
Na kraju dolazi ciscenje od ostataka CFA, paste i ostale prljavstine. Nista manje rizican posao od prethodna dva, ali je najduzi. Obicno se na kraju covjek opusti i upropasti sve ono sto je do tada pazljivo radio.
Zato, samo polako.
Preporucujum  Pink Floyd u pozadni.  :-*


dedskin114500

Sad sam procitao opet sve , i nisam nasao da si koristio neku tecnost kao pomoc pri skidanju maske .

Ja sam gledao nesto na netu i svuda poneka tecnost .

A i logicno bi bilo , ja sam dosta radio na elektronici pa znam da onaj Kontakt Sprej pojede plastiku , pa racunam pojeo bi i mikro lece , i filter , ili bar nagrizao .

Silikon ne bi trebalo da nagrize .

Jesi mozda pokusao sa nekim tim tecnostima , alkohol i to , da pomogne pri skidanju maske

Luger

Kad sam ja radio, nije bilo nikakve tecnosti dostupne amaterima koja nagriza cfa slojeve. Samo drvce i polako struganje.

Kontakt sprej ne moze da nagrize nista, osim da upropasti senzor.