• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DSO u H-alpha

Started by Luger, July 24, 2018, 02:31:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Kakav si ti car! :) Hvala!

Luger

Danima se ganjam sa Helix-om, em je slabog sjaja, em nisko, em iz grada. Ipak se nesto moze vidjeti.
Exp. je oko 2.5h, Njutn 150/750BD, EOS 1000d mono i Ha filter 12nm.
The Helix Nebula, NGC 7293 by Luger, on Flickr

Kenza

Super! Pazi, helix iz grada je ozbiljan poduhvat. Ja se razmisljam da uradim hubble paletu od kuće.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Luger

Svakako da je za mene i moju opremu preozbiljan i zahtjevan objekat. Cini mi se za tvoje uslove da ce biti macji kasalj. Upustio sam se u avanturu sa Helix-om, bukavlno, zbog nedostatka objekata sa mog pendzera u ovo doba godine.  :)

spadej

Nije ti ovo bas dobro, Vasko. Odlicno je!  :D

zozo83

Svaka cast momci, ja kad vidim vase radove, sa svakim moji radom koji probam da obradim uvek se razocaram i onda mi se ni ne postavlja. Tako da cu zbog manjka vreme bar uzivati u vasim radovima.
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Zoki, samo ti snimaj i ne ustrucavaj se da postavljas. Znam da ti imas dobrih radova, isto kao i dejravian, samo ih cuvate  za sebe. :)
Ja sam prelezao ta razocarenja i te bolesti, pa postavljam ono sto, koliko toliko uspijem da uradim da izgleda barem malo pristojno.
Eno ti dokaz u temi NGC i IC, uporedi moj Pacman i drugara iz Aristarha. Moja NGC281 je da puknes od smijeha u odnosu na njihovu, but jbg.  ;D
Snimaj brate, objavljuj i iz svake kritike ili pohvale se po nesto.  ;)

vlaiv

Posto smo pricali malo i o gajdingu za Heq5 ovde, iskopah jedan screen shot od nedavno sa laptopa, pa da se pohvalim :D ...
Znaci moze Heq5 i na 0.36" RMS da ide (ovako dobar gajding je verovatno bio tri puta: prvi, poslednji i nikad vise :D )

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Savrsen grafik.
Vlaiv, jesi li radio belt upgrade HEQ5? Ovih dana intenzivno razmisljam o tome, pa bi me zanimalo neko licno iskustvo.


vlaiv

Jesam i to je odlicna stvar. Sam postupak nije preterano tezak. Jedina stvar koju bih mogao zameriti je to sto "maska" nije skroz savrsena (plasticna, dobija se u kompletu) - kad se namesti, sa jedne strane ostane tipa 1/3 milimetra prorez (ne nalegne skroz dobro), ali to u principu nista ne smeta.

Ono sto se dobija - mnogo tisi rad. Nema vise potrebe za disbalansom na istok, cak je bolje kad se skroz izbalansira. Periodicna greska dosta padne, mislim da je meni pala sa tipa 30tak ark sekundi P2P na manje od petnaest. Oscilacija na 13.8 sekundi se dosta smanji zato sto se izbacuje jedan zupcanik.

Ono sto moras voditi racuna je da dobro zategnes kaiseve. Iako u uputstvu stoji da kaisevi treba da budu zategnuti da se oseca pod prstom, ja sam moje morao dobrano da zategnem, inace sam imao problem sa uzubljivanjem kod motora i zbog toga sam ima oscilaciju (opet tih famoznih 13.8 sekundi sto je jedan zub zupcanika na motoru). Problem sa uzubljavanjem kaisa sam otkrio samo posmatrajuci mehanizam dok radi pod lupom - skontao sam da ivica zuba na kaisu kaci ivicu zuba na zupcaniku motora. Kad se dobro zategne, to se ne desava vise i oscilacija nestaje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

To je ono sto trazim i sto nisam nigdje nasao da procitam. Pretpostavljam da si uradio Rowan belt mod? Prednost je sto ne mijenja odnos redukcije 9:47, pa se rucni kontroler moze i dalje koristiti.
Ipak,  vise mi se svidja Malcolm Crabbe mod, jednostavniji je, nema idlera , kraci kais i sl.

http://www.insideastronomy.com/index.php?/topic/128-heq5-belt-drive-modification/

Ramisljam ovako: HC ionako skoro nikad ne koristim, Malcolm mod se moze odraditi i bez vadjenja motora, a to znaci i vracanje zupcanika u slucaju potrebe je opet lakse. Cijena nije presudna, ali je Malcolm mod poprilicno jeftiniji, narocito ako se potrudis da pribavis djelove. (Sve imaju Kinezi). Nesto cu izabrati ovih dana.
Hvala za ove, jako bitne informacije!  :)

vlaiv

Da, ja sam radio Rowan belt mod.

Mislim da ces svakako morati vaditi motore, zbog skidanja zupcanika (mada mozda moze dok su montirani). Ako ti zatreba onaj alat za skidanje zupcanika, samo javi, imam ga ja, pa cu ti dati.

Svidja mi se ovaj mod sto si nasao - dobro izgleda, mozda cak i bolje od Rowan-a jer je kais deblji (bar mi se tako cini) a i broj zubaca je veci pa bi trebalo da bude bolje naleganje.

Ako budes sam nabavljao delove - obrati paznju na kaiseve, uzmi one koji imaju metalne zice u sebi i nisu rastegljivi. Kod prenosa kaisem, rastegljivost/elasticnost kaisa zna da pravi problem sa vetrom - lako moze doci do oscilacija.

Sto se tice odnosa, da, ja moj mount do sada ni jednom nisam koristio sa rucnim kontrolerom :D, negde mi stoji u kutiji, EQMod radi posao, pa custom odnos nece biti problem.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Hvala jos jednom za savjete. Rowan je koristio motornu remenicu sa 9 zuba, a to je neminovno trazilo postavljenje idlera da poveca dodirnu povrsinu remena i remenice. Sa ovim modom i remenicom od 15 zuba (odnos 1:4) nema potrebe za idlerom, jer kais dobro "lezi" i ne preskace.
Jedna firma u Hempsiru u UK je cak prihvatila da napravi kit i da ga prodaje po skoro duplo nizoj cijeni i za EQ6 i HEQ5.

https://www.beltingonline.com/project-kits-1049/

(Nadam se da nisam prekrsio neko od pravila foruma postavljanjem ovog linka?)  :-[


Luger

January 17, 2019, 11:51:16 pm #43 Last Edit: January 18, 2019, 12:00:37 am by Luger
Evo ga opet.  ;D
25min Ha 12nm, 1000D mono, ED80, fletovi po 21x, Bias bez darkova.
DSS i PS.
Cini mi se da kaisevi na HEQ5 Pro rade dobar posao.

m42 ha by Luger, on Flickr

VaskoGM

Moze i opet i opet... Meni nikad dosta gledanja ove ultimate magline  :)

Jasno je da je pracenje odlicno. Zvezde kako treba, okrugle, zvezde trapezujuma razdvojene. Bez sumnje se trud isplatio!
Takodje se vidi napredak i u generalnoj obradi.

Mada se primecuje gusenje tamnijih delova, potpuno je razumljivo za uraditi zbog uslova snimanja i nedovoljne duzine ukupne ekspozicije.
Jesi li mozda razmisljao o jos uzem Ha filteru? 7nm bi verovatno jos bolje eliminisao LP, mesecinu i olaksao obradu uz malo duze ekspozcije.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija