• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ufo koji to nije?

Started by Kizza, December 12, 2017, 10:09:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Zavisi od konkretnih podataka.

Trajektorija i brzina se mere astrometrijom kod tako malih tela (radar/doppler mislim da ne radi zbog velike udaljenosti). Prati se pozicija na nebu i na osnovu sukcesivnih pozicija se izradjuje model (mi zapravo imamo "2d" pregled pozicije i na osnovu njega i zakona kretanja se odredjuje distanca, brzina i ostalo).

U nekim trenutcima se tacno izmeri koja je pozicija i promena brzine, a ostalo ide spram orbite. To sto je opet usporio moze biti jednostavno posledica gubitka brzine zbog gravitacije (kamen koji se baci u vazduh polagano usporava dok ne stane - ako je dovoljno brz - nikada ne stane nego odleti) - mozda je u pitanju merenje a mozda i kalkulacija na osnovu dosada poznate trajektorije.

Za konkretan izgled merenja i proracuna (famozno ubrzanje vise od prostog uticaja gravitacije) pogledati ovaj dokument:

https://www.eso.org/public/archives/releases/sciencepapers/eso1820/eso1820a.pdf

Negde pri kraju je data tabela datuma merenja i pozicija - merenje vrseno sa snimaka HST-a (strane 21-24).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Kizza

Pitao sam se da li je Oumuamua crvene boje,kao što su objavile neke novine, pa sam naleteo na ovo korisno predavanje:
https://www.youtube.com/watch?v=rfi3w9Bzwik
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Oumuamua je još usporila u odnosu na 30.12.2018 ali, meni nije baš naj jasnije, da se i smanjila razdaljina od Zemlje?
Na onoj animaciji, na strani 2, vidi se da je to nemoguće ili je ja loše tumačim?
Evo i slike sa  poslednjeg osmatranja ( ja ga pratim 20 sati dnevno jer ona četiri spavam)  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Brzina od Sunca je ostala ista 29.6 Km/s a brzina udaljavanja od Zemlje se smanjila na 57.6 Km/s.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

zligor

Da nije mozda Zemlja krenula u poteru za Oumuamuvom? ;)
TS 10x60LE

Kizza

Više ništa nije nemoguće  8) Bolje da sačekamo još malo  ;) Zanimljivo da je za poslednja tri dana toliko usporio?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

January 24, 2019, 07:38:39 am #36 Last Edit: January 24, 2019, 08:14:22 am by NShappy
Quote from: spadej on November 30, 2018, 08:44:26 pm
Zasto mislite da bi neka druga, vanzemaljska civilizacija, poslala na medjugalakticko putovanje nesto sto lici na kamen? Ili da bi maskirala svoj Pionir, ili Vojadzer, u totalno neprepoznatljiv oblik? Zasto bi iko razuman poslao bilo kakvu letelicu da samo proleti kroz jedini solarni sistem u krugu od 50 svetlosnih godina, koji ima razuman oblik zivota? Bez bilo kakvog pozdrava,i bilo kakvog znaka da je to sto leti, sta god da je , napravljeno i lansirano.
Pa sve i da ih ne zanimamo mi ljudi, jer postojimo relativno kratko, i mozda vanzemljaci i ne znaju za nas, izobilje raznih drugih oblika zivota moralo bi da ih zanima. Zasto onda ta "...mama" nije bar malo zastala, da bolje pogleda?


Zašto bi to uradili?!?
Da li si čitao roman Susret sa Ramom od Artura Klarka? Ako nisi, stidi se. :P :)
Pročitaj ga obavezno. Odmah će ti biti jasno zašto nam se ne javlja. Takođe, neće ti biti jasno zbog čega su ovaj objekat nazvali Oumuamua, a ne Rama.
Vrv onaj što mu dav'o ime, nije čit'o Klarka. :P


Kizza

Svima bi bilo mnogo lakše kada bi znali kako stvarno izgleda. Jedino su sigurni da je crvene boje. U međuvremenu  "Izviđač" je smanjio brzinu udaljavanja od Zemlje, trenutno je 57.3 km/s !
Nadam se da će se neko od astronoma koji ga prate oglasiti i reći da li ponovo menja putanju? Na žalost ja to ne mogu. 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

vlaiv

Probam ja iako nisam astronom.

Sama cinjenica da je objekat smanjio brzinu nije samo po sebi nista neobicno.

Uzmemo obican kamen i bacimo ga snazno u vis. On ce krenuti da usporava, znaci u svakom narednom trenutku ce da bude sporiji nego sto je bio, dok se ne zaustavi i krene da pada nazad. Ako ga dovoljno jako bacimo (brzo) nikada nece usporiti dovoljno da se zaustavi nego ce odleteti u svemir, ali ce nastaviti da usporava po odredjenom "ritmu".

Sve komete i planete u Suncevom sistemu - "padaju". Uzmimo primer komete - ona kada prilazi suncu - pada, ali nikada ne padne na sunce jer ga "promasi" i onda se zbog te svoje brzine ponasa kao da je neko "bacio" i kad krene da se udaljava od sunca ona usporava dok ne dodje do svoje "maksimalne visine" gde se "zaustavi" i ponovo krene da pada nazad. I tako u krug.

Posto je izvidjac doleteo van suncevog sistema, ima dovoljno energije da kad promasi sunce pocne da se ponasa kao objekat "bacen u vis" - znaci odlazi od sunca i usporava. Buduci da je "bacen dovoljno brzo" - nikada nece doci do momenta da se zaustavi i krene da ponovo pada prema suncu nego ce da nastavi van suncevog sistema.

Znaci normalno je da objekat usporava usled gravitacije. Ovo usporavanje moze da bude "normalno" i "nenormalno". Sva tela "padaju istom brzinom", sto znaci i da usporavaju istom brzinom kad su bacena u vis (ako nema trenja atmosfere i ostalo). Brzina usporenja se moze izracunati, kao i putanja "slobodnog pada".

Ako se objekat krece po toj putanji i usporava kao i svaki drugi kamen - onda to nije nista cudno, odnosno nema osnova da se zakljuci da je bilo sta drugo u pitanju do obicnog kamena. Ako sa druge strane objekat usporava vise ili manje nego sto bi to radio bilo koji obican kamen - onda je u pitanju nesto cudno.

Reci da "izvidjac" usporava samo po sebi ne nosi nikakvu bitnu informaciju. Da bi mogli da primetimo da je nesto cudno ili da je sve u redu - treba reci da li usporava kako je ocekivano u "slobodnom padu" ili usporava vise ili manje od onog sto bi bilo ocekivano za "slobodni pad".
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

NShappy

Quote from: Kizza on January 24, 2019, 08:56:58 am
Svima bi bilo mnogo lakše kada bi znali kako stvarno izgleda. Jedino su sigurni da je crvene boje. U međuvremenu  "Izviđač" je smanjio brzinu udaljavanja od Zemlje, trenutno je 57.3 km/s !
Nadam se da će se neko od astronoma koji ga prate oglasiti i reći da li ponovo menja putanju? Na žalost ja to ne mogu. 


Da Kizzo, Oumuamua naravno da usporava, to je normalno, i sam to vidiš prateći informacije o njemu.

Pitanje koje ne vidim iz tvojih linkova jeste da li usporava u skladu sa pravilima nebeske mehanike, ili drugačije nego što proračuni kažu da bi trebalo?!?
Treba izguglati kolika je razlika između stvarnog kretanja Oumuamua, i one definisana nebeskom mehanikom.

Ovako, ponavljati ON USPORAVA!!! ON USPORAVA!! ima smisla samo za Blic. Naravno da usporava, potpuno normalno ponašanje.
Pogotovo nema smisla posmatrati brzinu Oumua u odnosu na Zemlju, jer Zemlja u orbiti oko Sunca stalno menja vektor brzine. Time se menja i relativno kretanje Zemlje u odnosu na Oumua.

Koliko znam do sada, ustanovljeno je u jednom momentu da se stvarna brzina Oumua razlikuje od izračunate, i da je ta razlika bila na granici merljivog (onoliko koliko uopšte možemo precizno da izmerimo njegovu brzinu). Da li danas neko u realnom vremenu prati njegovu bzinu, i precizno računa razliku između matematičke i stvarno izmerene brzine? Taj podatak nam treba za ikakvu dalju priču. Ima li negde takav link?

Kizza

Da sad mi je jasno! Vojadžeri su imali veće brzine kada su napuštali na Sunčev sistem. Greška, išli su brzinom od 17 km/sec.
Mene je zbunila animacija. Pogrešno sam je gledao. Prestajem da pratim Oumuamua ( gde nađoše ovaj naziv, ne mogu da ga izgovorim).
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Ja ga interno, sam sa sobom, zovem Rama. :P :D

Kizza

Evo na ovoj većoj slici se vidi putanja Oumuamue. Zbunilo me to gde se kreće Zemlja u odnosu na objekat. Ja sam pomislio da je u suprotnom smeru  :(
U stvari poslednjih dana brzina udaljavanja os SUNCA je ista 29.6 km/s a brzina udaljavanja od ZEMLJE se još smanjila i danas je 57.2 km/s.
Izvinjavam se na mojoj brzopletosti  :-[
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

spadej

Quote from: NShappy on January 24, 2019, 07:38:39 am

Da li si čitao roman Susret sa Ramom od Artura Klarka? Ako nisi, stidi se. :P :)
Pročitaj ga obavezno. Odmah će ti biti jasno zašto nam se ne javlja. Takođe, neće ti biti jasno zbog čega su ovaj objekat nazvali Oumuamua, a ne Rama.
Vrv onaj što mu dav'o ime, nije čit'o Klarka. :P


Naravno da sam citao, i to je prvo sto mi je palo na pamet kad je pocela ova polemika. Ali, ne da Oumuamua nema nikakve slicnosti sa Rama-om, nego je i svaka pomisao na to smesna. Isto kao sto je i ova rasprava smesna.
A tek davanje imena objektima po SF romanima...daj molim te...

Bez i najmanje zelje da bilo cije misljenje omalovazim, ili bilo koga da vredjam, diskusija ovog tipa jednostavno ne prilici ozbiljnim ljudima. Astronomija je nauka, kao i svaka druga. Naucni principi moraju da vaze i za nju, isto kao za sve ostale. Bez naklapanja, nagadjanja, proizvoljnosti, i narocito bez brzopletosti. U protivnom, rizikujemo da svaku kometu ili meteor "pretvorimo" u vanzemaljski brod, a svaki kamen na Marsu u otpale delove tih istih brodova. Sa tog nivoa treba jos samo "dlaka" pa da od obicnog brda vidimo piramidu, i sve sto ne razumemo tumacimo kao zaveru. Uz obavezna pitanja "zasto NASA krije..."i sl.

Kizza

 Ova tema je jako zanimljiva. Kao što svi znamo  da nemamo puno podataka o samom objektu. Da ne ponavljam koji su ali barem možemo da ga pratimo. Pitanje je pouzdanosti podataka koje objavljuje " The Sky ", što se tiče Oumuamue, jer rotira na više načina, ali ako se uoči da uspori za 0.1 Km/s, ne verujem da to nije provereno.
Ja volim astronomiju upravo zbog predvidivosti jer već se vekovima zna kada će biti pomračenje Meseca, gde se nalaze planete, kada će doći neka kometa a poslednjih decenija prate se i asteroidi zbog bezbednosti same Zemlje. To nam govori o potrebi preciznog praćenja svih objekata .
Oumuamua je došla izvan Sunčevog sistema te je još zanimljivija za praćenje.
Prvo što je uočeno je promena brzine, što je neuobičajeno za komete ili asteroide.
Poslednjih dana, sviđalo se to nekome ili ne, dolazi do usporavanja i to za 0.1 km/s,svaka 24 časa.
Evo napravio sam tabelu prema podacima sa "The Sky":

                Brzina udaljavanja od Sunca                      Brzina udaljavanja od Zemlje

29.11.2018             29.9 Km/s                                           56.8 Km/s
30.12.2018             29.7 Km/s -                                         58.8 Km/s  +
18. 1.2019              29.6 Km/s                                           57.9 Km/s  -
21. 1.2019              29.6 Km/s                                           57.6 Km/s  -
24. 1.2019              29.6 Km/s                                           57.3 Km/s  -
25. 1.2019              29.6 Km/s                                           57.2 Km/s  -
27. 1.2019              29.6 Km/s                                           56.9 Km/s  -

Preporučujem da ne donosimo nikakve zaključke jer nema svrhe. To samo može da upropasti temu a respekt prema članovima foruma je neophodan  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?