• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem teleskop

Started by Dare, October 07, 2019, 07:41:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dare

Pozdrav svima...konačno sam sakupio pare i odlučio da napokon kupim sebi dobar teleskop.koji će mi služiti duže vreme...bitno mi je da prvenstveno kupim dobar tubus,zainteresovan sam.za deep sky najviše...tačnije hoću da kupim newton teleskop ,minimum 130 aperture,max 200 mm jer preko toga već prestaje da bude lako prenošljiv...e sadod montaže bi najviše hteo ekvatorijalnu,ili samo tubus....dobson montažu mogu sam da.napravim...tako da ako neko ima na prodaju nešto od teleskopa sa ogledalom(130,150,200mm) sa malim f brojem nek se javi pa mozemo da se dogovorimo :) mene iskreno najviše privlači 200/800 ,al sigurno je dosta redak medju astronomima...za početak bi hteo da ga koristim najviše za posmatranje neba,kasnije bi kupio bolje okulare i verovatno bi i krenuo da fotografišem...vedro nebo ljudi ,sve najbolje :)

sarajevo

F4 za Newton :) ko će to kolimirati...

Dare

A da li neko ima iskustva sa skywatcherom 200/1000 eq5? Jeste malo budža al mislim da je dobra ponuda i eq5 je solidna za posmatranje...a sa obzirom da sam nizak,uvek uz sebe neku stolicu ponesem i ekstra  ;D

Maki

Nemoj Njutna na EQ5. Uzmi dob-a, nema razloga da praviš sam osim ako si majstor stolar, a i tu ćeš se namučiti.
Dob 200 i sve OK. Dob 150 isto nije loša varijanta.
Deep sky zahteva tamno nebo, iz avlije u gradu teško da će to biti to.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Predrag

Ja sam se nakon prodaje SW 150/750 na eq3 lomio oko njutna 200/1000 na eq5 i dobsona 250/1200 i srećom odabrao ovaj drugi.

Jeste veliki tubus za prevoz, ali pošto uglavnom idem samo sa bratom tubus na zadnje sedište, a ostalo u gepek.

Lakše i brže za upotrebu i više se vidi. Meni dovoljno za odabir, dok je otežan transport cena za to :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dare

Jeste,razlika izmedju 200 mm i 250 mm ogledala je baš velika,skoro dupla u skupljanju svetlosti....ali bojim se da neću imati toliko vremena da sačekam da se ogledalo stabilizuje sa spoljašnom temperaturom,msm nije ni 200 mm f5 newton ništa bolji po tom pitanju a isto je kabast i veliki...tako da je malo teško odlučiti se koji teleskop uzeti,cena je uglavnom blizu ,veći problem je odlučiti koji najviše odgovara mojim potrebama...kasnije bi verovatno pazario dslr i fotkao bi pa zato sam hteo eq 5 newton 200 mm ali videćemo,kad dodje vreme odluke obratiću se vama,ipak vi mnogo više znate :)

Sinisa

Iskreno mislim da bi se EQ5 mucio sa 200/1000 i DSLR-om,da ne pricamo o guidescopu,to iole prelazi load capacity jadne male EQ5.Tu bi bilo mucenja,frustracije,i smanjivao bi exposure time po frejmu iz noci u noc.Tako da prelazak na astrofotografiju bi,osim DSLR-a,zahtevao i ozbiljniju montazu u slucaju da zelis "wow" rezultate.
 Mozda gresim u svemu ovome(Nek me neko ispravi u slucaju),ali samo gledajuci load capacity EQ5 i tezinu tubusa 200/1000,nema tu mnogo "viska" u load capacityju montaze.Tako da i ja glasam za dob,imaces mnogo manje gimnastike kada je neki objekat na horizontu.Lakse i jednostavnije za assembly u slucaju da ides negde van naselja :)
150/750 EQ3

Maki

Ako ćeš vizuelno, pare daješ primarno na optiku i aperturu, ako ćeš fotografiju primarno na montažu.
Najgore je kad se pokuša oboje za prvi teleskop.
Vizual je razbibriga, astrofotografija ozbiljan rad i neminovna gomila frustracija u dužem vremenskom periodu.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Predrag

Quote from: Maki on October 09, 2019, 08:12:57 pmVizual je razbibriga, astrofotografija ozbiljan rad i neminovna gomila frustracija u dužem vremenskom periodu.

Sa ovim se baš ne slažem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Predlaže se da se prethodni član briše i zameni sledećim:
"Vizual je frustracija, astrofotografija ozbiljan rad i neminovna gomila razbibriga u dužem vremenskom periodu."
Nadležna astrofotografska komisija je ustanovila da je vizuelni rad bez GoTo funkcije moguć, predma sam po sebi štetan po psihičko zdravlje, i predlaže da se usvoji predložena izmena.

Ko je za.. Protiv... Uzdržanih nema... Konstatujem da je...

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Dare

Evo mene opet ljudi :) da ne bi otvarao ooet novu temu,rekoh da nastavim ovu :) gledao samsam tubuse u teleskop centru i sveo izbor ba par njih:
130/650 sa linearpower fokuserom
150/750 sa cryford fokuserom
200/800 sa linearpower fokuserom
200/1000 sa cryford fokuserom...

Sa obzirom da me.zanima deep sky to je od prilike moj izbor,kasnije bih uzeo montažu i bolje okulare...verovatno će 130 da ispadne iz igre al čisto da ga pomenem :) sad ako nekog iskusnog ne mrzi da mi da.neki savet bio bih mu zahvalan :)

Kenza

Najiskreniji savet koji ti mogu dati je da prvo uzmeš montažu a onda sve ostalo. Pošto vidim da si zainteresovan za ekvatorijalnu onda za 200/800 i 200/1000 valja uzeti EQ6. Za 150/750 može i EQ5.

Medjutim ako te najviše zanima deep sky i to samo vizuelno onda uzmi doba i završio si. Nemoj se mlatiti sa ekvatorijalnom.  :)
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Dare

Hvala na iskrenom savetu,ja bi odmah uzeo 200 mm pa da se kasnije ne kajem što sam uzeo manji,znam da uvek može veće ali preko toga ne bih išao,iako bih mogao da izdvojim pare ...kad bih uzeo 200/800 na primer,u firmi.bih lagano napravio montažu od lakih limova,jer radim na mašinama pa je to laganica...a okulare bih posebno uzeo,tu ću opet da smaram vas što ste iskusni za savet,tako da očekujte :D

Yagodinac

Najiskreniji savet da zaobiđeš 200/800. Nikakve (vizuelne) prednosti, osim za astrofoto, koma najizraženija od svih reflektora, a i opstrukcija je najveća tj kontrast je donekle zbog toga na planetama malo smanjen. Generalno f4 teleskop uopšte nije lak za kolimaciju, zapravo jeste lak ali za dobre rezultate na tom f-odnosu mora da ima:
1) fabrički dosta dobru optiku što je retko kad slučaj, i
2) da bude izuzetno precizno kolimiran, idealno svakog puta kad se počinje posmatranje, i to ne na 100-150x već na 400-500x. Obrazloženje: Ejrijevi prstenovi i centralna tačka se dobro vide tek iznad 250-300x. Možda neko ima vrhunski vid i to sve vidi i na 150x, ali je praksa pokazala u najvećem broju slučajeva drugačije.

S druge strane f5 dosta bolje drži kolimaciju a tek f7 reflektori su skoro neosetljivi na lošu kolimaciju.

Ako planiraš ekvatorijalnu montažu, to onda znači da planiraš i astrofotografiju, a to onda znači da treba da pogledaš najskuplju montažu za koju imaš pare - pa da pozajmiš još malo i uzmeš onu još skuplju. Teleskop i DSLR koje budeš uzimao za astrofoto su skoro pa potpuno nebitni. Toliko je montaža bitna.