• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Wide field astrofotografija

Started by Stojanov, December 02, 2009, 12:08:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on October 25, 2019, 03:01:29 pmEOS 4000D je promasaj. Senzor losiji od onih iz 1300D a rezolucija jos veca i samim tim mnogo nezgodnija spravica.

Ček' bre, ta dva aparata imaju isti senzor (18mpx) koji danas nije vrhunski ali je svojevremeno ipak bio vrhunski (jedan stop iznad 40D i 50D). Možda si pomešao sa 1100D koji ima 12mpx.
Bilo kako bilo, i današnji kropovi su tu negde i svi se vrte oko možda jednog stopa dinamičkog opsega gore ili dole. Pravi korak napred je ipak FF  ;D

CyberianIce

Zapravo sam mislio na stare dvocifrene eose od 8-12MPx.

A 1300D vs 4000D: senzori jesu isti, ali nacin na koji 1300D procesira signal je drugaciji, kod 4000D su sve sto su mogli prebaciti u domen softvera, prebacili tamo, ukljucujuci filtriranje samog signala. Zato je tako jeftin. Za obicnu civilnu fotografiju su verovatno isti, i u skladu sa tim se advertajzuju, a kad ih gurnem do granica njihovih mogucnosti primecujem vecu kolicinu suma u senkama na 4000D. A postoji i mogucnost da je moj primerak malo defektan, dok se to ne dokaze dacu sebi slobodu da verujem da je 4000D korak u nazad za EOS familiju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

@CyberianIce: mnogo su veće varijacije npr kod pojedinačnog senzora u zavisnosti od ambijentalne temperature. Najveći maler je što je svaki senzor leti na +30C naprosto krndelj kad treba fotografisati letnji Mlečni Put, a zimi kad nema ničeg na nebu - senzor ohlađen na -10C.

BtW, Mesec, avion i topola su prihvatili da poziraju:

Moon, Plane, Tree by Millan Milloradovic, on Flickr

Sinisa

150/750 EQ3

Luger

Quote from: Yagodinac on November 21, 2019, 05:55:11 pm@CyberianIce: mnogo su veće varijacije npr kod pojedinačnog senzora u zavisnosti od ambijentalne temperature. Najveći maler je što je svaki senzor leti na +30C naprosto krndelj kad treba fotografisati letnji Mlečni Put, a zimi kad nema ničeg na nebu - senzor ohlađen na -10C.

BtW, Mesec, avion i topola su prihvatili da poziraju:

Moon, Plane, Tree by Millan Milloradovic, on Flickr

Uh... prelijepo!

Yagodinac


Predrag

Yagodinac, ova je odlična. Ono baš svetla i jasna.

Sad sam se setio za par slika iz avgusta, ne sećam se da sam ih postavio ovde:

Zalazak Sunca by Predrag Agatonović, on Flickr

Zalazak Sunca by Predrag Agatonović, on Flickr

Ova poslednja je postavljena samo zbog boja koje ostaju nakon zalaska Sunca:

Petrovac by Predrag Agatonović, on Flickr
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Predobre fotografije!
Evo malo Oktobarskog mlecnog puta,jer ce nam uskoro nedostajati..  :'(
150/750 EQ3

Predrag

Detataljan Mlečni put. Odmah sam dole levo snimio Coathanger.  :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: Predrag on December 05, 2019, 05:17:39 pmYagodinac, ova je odlična. Ono baš svetla i jasna.

Thnx  :)

Quote from: Predrag on December 08, 2019, 08:16:11 pmDetataljan Mlečni put. Odmah sam dole levo snimio Coathanger.  :)

Ima jedna interesantna fora sa Vešalicom: kad pustiš malo dužu ekspoziciju, recimo minut, zvezde ovog jata crtaju skoro pravilnu liniju. Čista slučajnost da su poređane skoro paralelno sa ekliptikom ali eto...

Yagodinac

Jedna zaboravljena na hardu od pre par godina:

Pine Trees Under The Sky by Millan Milloradovic, on Flickr

Luger

Prelijepo izgleda i pored tolikog Lp.

Yagodinac


Yagodinac

...i još jedan minijaturni Mesec  ;D

Black Island by Millan Milloradovic, on Flickr

Danijel

Multiplicirao se dolje na led. :)

Ljudi, divne su vam fotografije! 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT