• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Odabir dvogleda za pocetnika

Started by sudzi, December 20, 2019, 04:55:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sudzi

Pozdrav,

Hteo bih da uzmem neki dvogled za posmatranje neba. Totalni sam amater koji je samo par puta posmatrao kroz teleskop i nekoliko dvogleda. Sveo sam svoj izobor na ova tri, pre svega zato sto ne znam gde bih jos mogao potraziti dvoglede za ovu namenu:
10x50 Delta Discovery
10x50 Lacerta Explorer
10x50 Lacerta Nature

Ako se neko susreo sa nekim od ovih dvogleda voleo bih da cujem vasa iskustva. Takodje i sugestija ili neki predlog za neki drugi dvogled, koji naravno moze da se nadje u Srbiji, je svakako dobrodosla.
Razmisljao sam i o kupovini polovnog dvogleda, ali imao sam par puta priliku da pogledam kroz dvoglede koji su spolja izgledali ocuvano ali su davali duplu sliku, tako da sam od toga odusta.

Yagodinac

Po meni je bolji najjeftiniji kineski 10x50 sa pijace kolimiran od najskupljeg raskolimiranog dvogleda. Kolimacija nije bauk i nemoj to da te brine - svaki dvogled se može naštelovati da daje više ili manje dobru sliku.  Ozbiljne mane tipa mutna leva strana leve strane (pomeren neki od elemenata tj sočiva) se recimo ne kolimiraju i to je realno mana koja jeste mana, ali sama razroka slika se lako dotera tj kolimira.

Ako možeš da izdvojiš te pare uzmi bilo koji od ta tri, a ako si za približno sličan novac raspoložen za pravi astronomski hardcore (veća apertura, imaš već fotografski tripod, spreman si da izađeš van grada i posmatraš duže od uobičajenih 15min koliko zdrav čovek može da drži u rukama dvogled pre nego što počne da ga psuje) onda imaš ova dva koji su se vremenom nametnuli kao "najviše neba za te pare" - mana im je što ih nema u Srbiji:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1409_TS-Optics-10x60-Porro-Binoculars---for-low-light-conditions-and-astronomy.html
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2005_TS-Optics-11x70-LE-Porro-Prism-Binoculars---perfect-for-twilight-and-night.html

Mislim da Laci sa foruma ima 15x70, pa možeš i njega da priupitaš za to iskustvo. Ako ti ikad zatreba (a zatrebaće  :) ) obavezno pogledaj i Jankov tutorial na tu temu:

https://astronomija.org.rs/galaksije/crne-rupe/114-tv-astronomija/tv-astronomija/13501-kako-da-kolimirate-dvogled

DraganTesic

Почетник сам као и ти, па нисам баш неко ко може да посаветује, али имам невелика, скорашња  искуства са двогледима. 

По мени је сваки исправан двоглед, као први, сасвим добар. Добри су и половни, али  исправни. Проверити исправност двогледа није компликовано,постоји једноставна процедура, а понуда је толика да ако неки не ваља, треба само испробати следећи.

Predrag

Prednost dajem Lancerta dvogledima. Bilo koji od ova dva da uzmeš neće biti greške. Kroz Explorer sam posmatrao i zadovoljavajuć mu je kvalitet za tu cenu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sudzi

Quote from: Yagodinac on December 20, 2019, 05:30:27 pmAko možeš da izdvojiš te pare uzmi bilo koji od ta tri, a ako si za približno sličan novac raspoložen za pravi astronomski hardcore (veća apertura, imaš već fotografski tripod, spreman si da izađeš van grada i posmatraš duže od uobičajenih 15min koliko zdrav čovek može da drži u rukama dvogled pre nego što počne da ga psuje) onda imaš ova dva koji su se vremenom nametnuli kao "najviše neba za te pare" - mana im je što ih nema u Srbiji:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1409_TS-Optics-10x60-Porro-Binoculars---for-low-light-conditions-and-astronomy.html
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2005_TS-Optics-11x70-LE-Porro-Prism-Binoculars---perfect-for-twilight-and-night.html

Hteo bih da uzmem neki dvogled sa kojim cu iz ruke moci da posmatram nebo i da se upoznajem s njim. U planu mi je da na prolece uzmem i neki teleskop pa zbog toga ne bih uzimao dvogled za koji mi treba stalak.

S obzirom da sam dobio i konkretan odgovor za Lancerta verovatno cu uzeti njega, posto mi je cena prihvatljiva.

Zna li mozda neko koliko treba ovima iz teleskop centra da posalju to i da stigne do Bga? Ne znam da li da narucujem sada ili mozda posle ovih praznika posto necu biti tu posle nove godine.

Hvala svima na savetima.

Predrag

Da dodam da ako želiš iz ruke da posmatraš 10*50 će brzo zamoriti ruke. Može da se posmatra iz ruke, ali ne dugo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Boki Aristarh

Sudzi,
mislim da nema nikakvog razloga da se "plašiš" od kupovine polovnog dvogleda.
Potrebno je da isprobaš ili da se dogovoriš sa prodavcem da možeš da vratiš ako nisi zadovoljan, i svakako da ne kupuješ bilo koji polovan dvogled!
Odgovorno mogu da ti potvrdim da je ruski BPC 10x50 najbolji izbor u toj klasi i imaš ih na oglasima povremeno za 50-tak EUR-a. Ako ne žuriš gađaj baš staru BPC seriju, ne noviji Tento model (mada su i oni odlični), jer su starije serije kvalitetnije odrađene, pogotovu mehanički. Raspitaj se malo kod svojih prijatelja, rođaka i sl velika je verovatnoća da neko od njih već ima neki od ovih čuvenih dvogleda, tako da će te onda koštati 0 EUR-a.
Po pitanju kvaliteta optike, oštrine, kontrasta teško da ćeš naći bolji dvogled za tako male pare ili čak džabe!
Jedina zamerka koji mu posmatrači upućuju je korekcija boje koja malo "vuče" ka žutoj ali to je zanemarivo.
Svi ovi dvogledi mogu se kolimirati i vrlo često su ispravno kolimirani iako su proizvedeni i pre 30-40 godina.
Naravno ako si odlučio da kupiš novi dvogled samo napred, uživaj u vedrom nebu.
Pozdrav.

sudzi

Quote from: Boki Aristarh on December 23, 2019, 08:24:05 amOdgovorno mogu da ti potvrdim da je ruski BPC 10x50 najbolji izbor u toj klasi i imaš ih na oglasima povremeno za 50-tak EUR-a. Ako ne žuriš gađaj baš staru BPC seriju, ne noviji Tento model (mada su i oni odlični), jer su starije serije kvalitetnije odrađene, pogotovu mehanički. Raspitaj se malo kod svojih prijatelja, rođaka i sl velika je verovatnoća da neko od njih već ima neki od ovih čuvenih dvogleda, tako da će te onda koštati 0 EUR-a.
Gledao sam po oglasima ovih dana i trazio BPC 10x50 dvoglede, ali nasao sam samo jedan i to bas Tento model. Cena mu je 110e. Cini mi se da je to previse. Mada, gledao sam po stranim sajtovima i tamo se to uglavnom prodaje kao raritet, cena mu ide od 100+e. Za sad kod rodjaka nema nista. Imam par poznanika koji su lovci pa mozda nadjem nesto kod njih, ako neko uopste hoce to da proda/pokloni. Posto idem na Taru za ng hteo sam da uzmem pre toga, da malo iskoristim priliku pa posmatram prirodu, ali izgleda da sam malo zakasnio :/

Boki Aristarh

Moj savet ti je kao i mnogim drugima, ne žuri....
Cena od 100 i više € za taj dvoged je nerealna, mada znam da ima puno ponuda baš po toj ceni.
Budi strpljiv i naći ćeš, ja sam svoj BPC 12x45 platio 6000 din u PERFEKTNOM stanju, sa legendarnom tvrdom kožnom torbicom koja miriše na rusku vojnu mast! ;-)
Takođe sam svojevremeno preko KP kupio BPC 20x60 za 70 € ali on je pretežak i prevelikog povećanja za posmatranje iz ruke.
Tento nije uopšte loš,to je jednostavno komercijalna a ne vojna varijanta istog dvogleda, imao sam nekoliko komada i bili su sasvim OK... Jedan 10x50 sam svojevremeno prodao za 45 €... Znači strpljenje...

Boki Aristarh

Evo npr ovaj:
https://www.kupujemprodajem.com/Lov-i-ribolov/Lov-Lampe-i-opticka-pomagala/dvogled-bpc-7x50-made-in-ussr-88384906-oglas.htm?filter_id=16931
Jeste da je kod njega izlazna zenica 7 mm ali ako tvoje oko to dozvoljava, za deep-sky je ovaj dvogled tata-mata...
Uzimaš ga garantovano za ispod 50 eurića....

Luger

Quote from: Boki Aristarh on December 23, 2019, 08:24:05 amSudzi,
mislim da nema nikakvog razloga da se "plašiš" od kupovine polovnog dvogleda.
Potrebno je da isprobaš ili da se dogovoriš sa prodavcem da možeš da vratiš ako nisi zadovoljan, i svakako da ne kupuješ bilo koji polovan dvogled!
Odgovorno mogu da ti potvrdim da je ruski BPC 10x50 najbolji izbor u toj klasi i imaš ih na oglasima povremeno za 50-tak EUR-a. Ako ne žuriš gađaj baš staru BPC seriju, ne noviji Tento model (mada su i oni odlični), jer su starije serije kvalitetnije odrađene, pogotovu mehanički. Raspitaj se malo kod svojih prijatelja, rođaka i sl velika je verovatnoća da neko od njih već ima neki od ovih čuvenih dvogleda, tako da će te onda koštati 0 EUR-a.
Po pitanju kvaliteta optike, oštrine, kontrasta teško da ćeš naći bolji dvogled za tako male pare ili čak džabe!
Jedina zamerka koji mu posmatrači upućuju je korekcija boje koja malo "vuče" ka žutoj ali to je zanemarivo.
Svi ovi dvogledi mogu se kolimirati i vrlo često su ispravno kolimirani iako su proizvedeni i pre 30-40 godina.
Naravno ako si odlučio da kupiš novi dvogled samo napred, uživaj u vedrom nebu.
Pozdrav.

Imao sam 3-4 dvogleda BPC 10x50 i jedan tento 10x50, svi kupljeni polovni. Nikad problema. Realna cijena im je oko 50e. Rizikovaces samo ako trazis ruski dvogled za 10-20e, tu sigurno nesto ne valja.
Sada imam SOTEM 10x50, to je naziv zadnje serije koja je izasla iz fabrike u Kazanju.Jako kvalitetna optika, ali jeste meksi u odnosu na BPC, pa i Tento. Tento mi je bio prvi dvogled, donesen iz Moskve i nekako mi je najdrazi i danas.
Prva ljubav...

voosaa

Postovanje,
Vidim da postoji vec otvorena tema za dati problem, nisam zeleo da otvaram novu, vec bih se nadovezao sa pitanjem.
Nameracio sam se da kupim novi dvogled. Buduci da sam se pretezno sretao sa jeftinijijim primercima, nemam bas nekog iskustva, da kazem. Koristio bih ga u "standardne" hobi primene, ne striktno vezano samo za astronnomske potrebe, povremeno promatranje vecernjeg neba,malo posmatranja prirode, potencijalno za odlazak u lov. Polovne dvoglede bih zaobisao...

U skladu sa budzetom koji sam zacrtao, izdvojlo mi se par modela, oko kojih se dvoumim (troumim), pa bih vas molio za savet.
Knjiga se svela na tri slova:
Nikon Aculon A211 12x50 (ili 10x50 opcija) - https://yellowstore.rs/nikon-dvogled-aculon-a211-12x50.html
Lacerta Explorer 12x50 (ili 10x50 opcija) - https://www.teleskop.rs/teleskop/lacerta-explorer-dvogledi/12x50-lacerta-explorer
Lacerta Nature 10x50 - https://www.teleskop.rs/teleskop/lacerta-nature-dvogledi/10x50-lacerta-nature

Vidim da sporadicno kod nas Lacertu hvale kao odlican odnos cene i kvaliteta, dok je maltene nepoznata u inostranstvu, a za Nikon ima nekih testova po inostranim sajtovima, ali niko nije usporedjivao sa Lacertinim modelima (ili su mozda ova dva brenda babe i zabe? )
Da li za taj novac kod nas moze da se nadje neka treca, bolja opcija?
Takodje, sta je vasa preporuka, da li je bolje da odaberem 10x50 ili 12x50. Da li se 12x moze koristiti iz ruke ili je tu vec potreban stativ?

Unapred hvala.

Yagodinac

Ja sam lud po pitanju odnosa uloženo/dobijeno, stoga ne mogu da preporučim nijedan od ta tri jer... Nisu loši ali su preskupi ;D
Imaš linkove u mom drugom postu na ovom topiku pa pročačkaj, mislim da je uvek bolje da kupiš 10x60 ili 11x70 nego 10x50, ništa ne može da nadomesti aperturu. Mana može biti potreba da se ovi veći dvogledi stave na tripod, koji ako nemaš - i to treba računati kao trošak (plus obavezno adapter za tripod), ali nakon toga posmatranje je pesma koju je teško opisati. Razlika između 7x50 i 10x60 u korist ovog drugog, dakle jedan jedini santimetar aperture, je meni lično za deepsky bila nebo i zemlja. Sve magline i otvorena/zatvorena jata se vide sa dosta više detalja, ali realno sjaj objekata je nešto što toliko upada u oči da pored većeg dvogleda manji nema šta da traži. Možda je moj pogled na nebo specifičan ali ja bih uvek savetovao veću aperturu. To što je Nikon poštovana firma to ovde ništa ne znači, umeju oni (kao i svi uostalom) priličnop da frljnu po pitanju kvaliteta i odnosa uloženo/dobijeno.

voosaa

Hvala na odgovoru.

10x60 ili 11x70 mi je ipak preglomazno, jer bih taj dvogled i nosio ponekad u prirodu, ne bi mi samo stajao kuci, a i gledao bih iskljucivo iz ruke, tripod mi nije opcija.
Sta onda preporucujete od 10x50 ili 12x50 modela, ako su ovi, po vama, preskupi/precenjeni?

Boki Aristarh

Ja imam 12x45 i to povećanje je već na granici za posmatranje iz ruke.
Savetujem 10x u svakom slučaju.
Po cenu da budem dosadan savetujem da pažljivo pročitaš moje ranije postove na temu dvogleda BPC serije, siguran sam da ne postoji BOLJI odnos cene i kvaliteta (optike i mehanike)...
A koristio sam lično nebrojeno dvogleda (svojih i tuđih) vrednosti od 5 do 1005 EUR-a.
Vedro nebo.