• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo pa muško: 200/1200 Dobson Skywatcher

Started by ubootwaffe, December 10, 2019, 11:16:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ubootwaffe

Nakon više nedelja čitanja postova, blogova, članaka i uz nesebičnu pomoć pojedinih članova foruma, odlučio sam da prvi teleskop za sinčića, ali i mene bude SW Newton 200/1200 na Dobson montaži...

Počeli smo sa budžetom od nekih 200 eura i u nadi da ćemo naći nešto polovno što će zadovoljiti osnovne potrebe posmatranja planeta i bar nekih DSO.. Takođe, prvenstveno mi je bila želja da taj teleskop neće ubiti entuzijazam klinca, ali ni mene kao što je pre nekih 20ak godina ubio neki plastikaner iz robne kuće...

Čitajući ovaj predivan forum sve više sam rasplamsavao svoju dečačku opsesiju i prelomio da se posvetim ovom hobiju, koliko je to moguće u današnje vreme i u skladu sa finansijskim mogućnostima.

Negde sam naleteo na jednu veoma zanimljivu frazu u smislu da se "tek pred 200mm otvara nebo" i moram priznati da je to bio tas na vagi koji je odlučio.

Naravno, neke žrtve su pale... Odrekao sam se multimedije za auto, a da ne pričam da sada ženi dugujem poklon u visini "ove moje igračke", kako bi ona rekla.  ;D  ;D  ;D

Srećna okolnost, to može da sačeka i može na rate.  ;D  ;D  ;D  ;D

Ono što valja napomenuti, a to bih zaista predložio svim početnicima poput sebe, da zamole nekoga ko već ima teleskop da ih uvede u svet astronomije i posmatranja, kao i u mogućnosti određenog aparata PRE kupovine.

Srećna okolnost da je jedan rođak, par kuća od mene, naložen na astronomiju, kupio sebi refraktor 60/900 EQ1 SkyWatcher... Montaža, nepoznavanje noćnog neba, mogućnosti aparata su dovele do toga da je jedva čekao da mi "uvali" prašnjavi teleskop u fazonu, "evo, ne žuri, meni zaista nije potreban"...

U proteklih mesec dana imali smo priliku par puta da ga koristimo, ali o toj gimnastici možda nekom drugom prilikom...

Elem, voala, proudly present:


Prvi utisci su fasciniranost veličinom, lakoćom korišćenja (sem tražioca), sastavljanja, ali neprijatno iznenađenje težinom... Ljudi, da li postoje neka mini kolica za transport?!  :)

Obzirom da mi je juče stigao, iskoristio sam retke trenutke bez oblaka da bacim pogled na nebo, ali bih o tome u nekom drugom postu. Ništa to nije spektakularno, više komično, ali možda bude zanimljivo zapažanje za neke XXL početnike poput mene.

Došao je u standardnoj opremi, dva okulara 10mm i 25mm SP...

To bi bilo u kratkim crtama. Imam još nekoliko nedoumica oko njega (barlow. okulari, držanje, zaštita itd.), pa ću verovatno dosađivati kolegama još malo ubuduće...

Inače, javili su i pre nego što je stigao teleskop da će se vreme pogoršati.  8)  8)  8)
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Sinisa

Čestitam,naročito sinčiću  :) Divno izgleda fresh otpakovana cev,ali nadam se da će biti "prljanja" po livadi na letenci ili drugim popularnim astro mestima :)
Očekujemo prve utiske čim se malo sklone mesec i oblaci ;D
150/750 EQ3

Predrag

Još jednom čestitam!

Što se tiče ovog tražioca ahromata 9*50 ja ga zovem "robija". Iskrivio sam leđa sa njim dok nisam ponovo kupio reddot. U proseku po noći reddotom mogu da pronađem i do 10 puta, da ponovim i do 10 puta više objekata nego tražiocem 9*50.

Dakle na sav trošak oko teleskopa pretpostavljam da ćeš uskoro da potrošiš još nešto novca :)
Ali reddot nije skup kao ostali delovi opreme.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: ubootwaffe on December 10, 2019, 11:16:26 pm...a da ne pričam da sada ženi dugujem poklon u visini "ove moje igračke", kako bi ona rekla.  ;D  ;D  ;D


A što u toj visini? Mada može, uzmeš joj one pantalone, trudničke, sa tregerima...  ;D
BtW čestitke. Astronomija je prelep hobi koji te čini čovekom koji vozi auto bez muzike, jer uživaš u drugim stvarima. A ja se pitam zašto mi godinama ne radi muzika u autu (zapravo, to se češće pitaju saputnici nego ja).

Quote from: Predrag on December 11, 2019, 08:28:54 amJoš jednom čestitam!

Što se tiče ovog tražioca ahromata 9*50 ja ga zovem "robija". Iskrivio sam leđa sa njim dok nisam ponovo kupio reddot. U proseku po noći reddotom mogu da pronađem i do 10 puta, da ponovim i do 10 puta više objekata nego tražiocem 9*50.


Sto ljudi, sto ćudi. Meni je 6x30 prihvatljiv i generalno veoma koristan kad treba neki malo složeniji starhoppe da se izvede. Zanimljivo ali je on generalno zbog malog uvećanja vrlo sjajan i kontrastan po pitanju slike, kao neki dvogled da gledaš, i nemam nikakvih problema da u njemu vidim sve M objekte i ko zna koliko NGC. Naravno, sve su to sitne mrljice, ali se barem vide. Tvoj 9x50 može da bude samo duplo bolji, mada stoji da je red dot sasvim simpatičan, pre svega jer nemaš izvrnutu sliku i veoma brzo usmeravaš teleskop tamo gde si naumio. Osim toga tebi možda smeta što se tubus na dobsonu ne rotira?

Predrag


Quote from: Yagodinac on December 11, 2019, 01:41:12 pmSto ljudi, sto ćudi. Meni je 6x30 prihvatljiv i generalno veoma koristan kad treba neki malo složeniji starhoppe da se izvede. Zanimljivo ali je on generalno zbog malog uvećanja vrlo sjajan i kontrastan po pitanju slike, kao neki dvogled da gledaš, i nemam nikakvih problema da u njemu vidim sve M objekte i ko zna koliko NGC. Naravno, sve su to sitne mrljice, ali se barem vide. Tvoj 9x50 može da bude samo duplo bolji, mada stoji da je red dot sasvim simpatičan, pre svega jer nemaš izvrnutu sliku i veoma brzo usmeravaš teleskop tamo gde si naumio. Osim toga tebi možda smeta što se tubus na dobsonu ne rotira?

Imao sam na starom 150/750 na EQ3 taj 6*30 i sa njim mi je bilo malo lakše, ali isto teško u odnosu na reddot koji sam posle godinu dana kupio. Jednostavno kada stavim mapu na sto i reddot na teleskop nema granica :)
Poznajem nebo dovljno da mi objekti u tražiocu ne trebaju, već samo da usmerim crvenu tačkicu gde treba. Ako je u pitanju objekat koji se ne vidi u tražiocu 9*50 počinje zanimacija jer realno nemaš pojma gde gledaš ako nema prepoznatljivih zvezda. :)



"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Predrag

Quote from: ubootwaffe on December 10, 2019, 11:16:26 pmNegde sam naleteo na jednu veoma zanimljivu frazu u smislu da se "tek pred 200mm otvara nebo" i moram priznati da je to bio tas na vagi koji je odlučio.


Mislim da je ovo Sekula negde ovde na forumu napisao.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

PROPAST

sad nije prilika za planete al pokazi zeni mesec, koju galakija i ima odma popusti.

ja sam isto pocetnik i napravio sam sebi koordinate. jako korisno da se snadjes posto teleskop izokrene sliku pa se tesko snaci u stellariumu. kucaj "dobson manual setting cirle" i naces par primera na google

trazilac je dobar jedino sto treba ponekad da se iskrivis da bi video :|

sto se tice rukovanja treba da se snadjes nista komplikovano sem mozda kolimacije u pocetku.

ubootwaffe

QuoteČestitam,naročito sinčiću  :) Divno izgleda fresh otpakovana cev,ali nadam se da će biti "prljanja" po livadi na letenci ili drugim popularnim astro mestima :)
Očekujemo prve utiske čim se malo sklone mesec i oblaci ;D

Hvala Sinisa.
I ja jedva čekam da bude "prljava" od posmatranja. :)
Uvatio sam nekih 45 minuta prvo veče (ponedeljak) kada je stigao i to je to...

QuoteJoš jednom čestitam!
Što se tiče ovog tražioca ahromata 9*50 ja ga zovem "robija". Iskrivio sam leđa sa njim dok nisam ponovo kupio reddot. U proseku po noći reddotom mogu da pronađem i do 10 puta, da ponovim i do 10 puta više objekata nego tražiocem 9*50.

Dakle na sav trošak oko teleskopa pretpostavljam da ćeš uskoro da potrošiš još nešto novca :)
Ali reddot nije skup kao ostali delovi opreme.

Hvala Predraže.
Zapravo, ja sam odmah prvo veče izašao napolje bez da sam "upucao" tražilac, pa
možda je i to razlog lošeg mišljenja o njemu, ali svakako, pozicija i mali otvor za posmatranje, naginju ka kupovini red dota...

QuoteA što u toj visini? Mada može, uzmeš joj one pantalone, trudničke, sa tregerima...  ;D
BtW čestitke. Astronomija je prelep hobi koji te čini čovekom koji vozi auto bez muzike, jer uživaš u drugim stvarima. A ja se pitam zašto mi godinama ne radi muzika u autu (zapravo, to se češće pitaju saputnici nego ja).

Hahaha, čuveni jagodinski humor... Svakako razlog što sam za kuma odabrao baš Jagodinca... Trenutno udatog u Mijatovac.  ;D
U svakom slučaju, hvala Yagodinac, a ideja o tregerušama teeeško da će da prođe.  ;D 

Hajd sad da ne otvaram novu temu.
Imam jedno pitanje za iskusnije kolege.
Naime, ja već neko vreme na telefonu koristim aplikaciju Star Walk 2.
Platio sam nekih 300 i nešto dinara i sada imam otvorene sve servise.
Pokušao sam naći na netu, ali samo na jednom mestu sam uspeo naći neku budževinu, mogućnost da se telefon sa nekom aplikacijom za noćno nebo, "montira" na dobsona radi lakše orijentacije.

Mislio sam ovako nešto:




Ova aplikacija ima u sebi pointer i iz dosadašnjeg korišćenja, prilično je precizna...


Kao što vidite, ova moja "vrhunska" improvizacija je samo u svrhu slikanja, gumice moram da vratim na tegle.  ;D  ;D  ;D

Verujem da kolege razumeju na šta sam ciljao?! Svakako, voleo bih da zadržim tražilac i da se montira negde, nekako, neki adapter na koji bih mogao da stavim telefon sa ovom aplikacijom.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Sinisa

Meni jedino pada na pamet Držač za telefon kao što postoji na selfi stiku,samo sa 1/4" rupom za šraf na dnu,koji se našrafi na...prsten za tubus,koji već ima taj šraf.
Samo problem,kapiram da dob ne dolazi sa prstenjem,pa bi to bilo malko teže pronaći...ali sigurno postoji alternativa za prsten.
150/750 EQ3

Predrag

Kada posmatram sa terase koristim laptop na stolu, a kada iznosim teleskop van grada imam sto koji rasklopim i na njemu su mi i odštampane mape i telefon tako da nemam potrebe da ništa kačim na tubus jer je pored mene dok sedim na stolici.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

ubootwaffe

Quote from: Predrag on December 14, 2019, 07:12:34 pmKada posmatram sa terase koristim laptop na stolu, a kada iznosim teleskop van grada imam sto koji rasklopim i na njemu su mi i odštampane mape i telefon tako da nemam potrebe da ništa kačim na tubus jer je pored mene dok sedim na stolici.

Pokušao sam neku improvizaciju, ali nisam zadovoljan, pa sam odustao od te ideje...
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

Luger

Prvo da cestitam ubootwaffe teleskop i da ti pozelim puno neprospavanih noci pod vedrim nebom, a drugo samo neko moje zapazanje.
Ja nisam posmatrac, pa mozda nisam ni kompetentan da pricam o tome, ali, znajuci prave i zagrizene posmatrace (ciao Maki :)), mislim da ce ti u tom polozaju i na tom mjestu mob.telefon samo kvariti nocni vid. Bolje je ovo sto radi Predrag.

ubootwaffe

Pozdrav drage kolege.

Dugo se nisam javljao, jer nisam imao šta pametno ni reći...
Zapravo, imao sam.

Najveća greška koju početnik može da uradi je da kupi teleskop početkom decembra!!!
Em sam se nasmrzavao, em uglavnom, loše vreme, em sam fasovao upalu pluća sredinom januara,
4 nedelje nisam ustao iz kreveta!!!

Naravno, zbog hladnoće sinčić bi odustao posle 3 minuta provedenih napolju.  :'(

Do pre neki dan, daj Bože da sam izneo teleskop 10 puta napolje za ova 4 meseca.

Elem, popravlja se vreme, a hvala Bogu iz dvorišta mogu da posmatram u ovim danima Korone...

Opet bi mi trebao savet iskusnih kolega po pitanju okulara i Barlow-a za ovaj moj teleskop.

Dobio sam na poklon neki okular SVBONY 9 mm FMC sa navodno poljem od 68 stepeni, a
pazario sam CELESTRON omni 32mm.

Uzeo bih još Barlow.

Interesuje me u čemu je razlika između 2x Ahromatski Barlow ili 2.5x APOhromatski Barlow?
Video sam neke analize gde se navodi da ovaj APO od 2.5 zapravo i nije toliko jak, već mu je stvarna snaga
oko 2.2x...

Razlika u ceni je 2000 pa me zanima da li ovaj APO opravdava tu cenu?

Takođe, ako imate neku alternativu ili predlog, tu sam da čujem.
SkyWatcher Dobson 200/1200

Dvogledi:
BPC 20x60 3.5⁰, BPC4 12x40 6⁰, BPC 10x50 5.5⁰, BPC2 7x50 7.1⁰, BPC4 8x30 8.3⁰
Wetekom 9x60 5.5⁰, Columbus 10x50 5⁰, Revue 7x35 10⁰
Zrak RD 7x40 8.3⁰, Zrak RD 6x30 8.3⁰
BGT2 2.5x24 12.4⁰

DSLR:
Canon EOS 1300D

vlaiv

Imao sam oba.

Sa blagom rezervom preporučujem x2.5 APO.

Istina je da je bliži x2.2 nego x2.5 ali u realnoj upotrebi brojevi ne igraju neku ulogu. Barlow sočiva imaju tu osobinu da povećanje zavisi od toga gde je fokus teleskopa u odnosu na sočivo.

Ako je okular takav da je fokus bliži barlow sočivu - rezultat će biti manje uvećanje. Ako je okular takav da je dalje (ili se doda 1.25" ekstenzija između barlow-a i okulara), povećanje će biti veće od "propisanog".

Znajući to - "propisano" uvećanje je samo okvirno uvećanje. Pravo uvećanje će zavisiti od distance okulara i barlow elementa.

x2 model ima pogodnost da mu se skida barlow element i može se direktno stavljati na okular (ima 1.25" filter navoj i može se ušrafiti u okular). U praksi sam to koristio samo za snimanje planeta kada sam dodavao barlow na kameru a sa okularima ni jednom.

x2.5 model ima bolje kućište (kompresioni prsten umesto samo jednog šrafa) i rekao bih da je optika bolja. Preporučujem ga sa rezervom jer je primerak koji sam ja imao - imao falinku.

Pošto je u pitanju APO triplet element - jedan od elemenata je cementriani dublet, i kod mene, nažalost taj cementirani dublet nije bio dobro poravnat prilikom spajanja. Za oko četvrtinu milimetra je jedan element bio smaknut u odnosu na drugi - dovoljno da se vidi okom i oseti pod prstom, i tako je zalepljeno.

Posledica toga je da je barlow na povećanjima od preko x250-x300 pokazivao dugine boje - odnosno dolazilo je do disperzije. Interesantna stvar je da je to zapravo nekad bilo korisno - kada je planeta nisko pri horizontu onda atmosfera radi istu stvar, i za to se koristi ADC - atmospheric dispersion corrector. Ovaj barlow je funkcionisao tako da umanjuje disperziju atmosfere ako se rotira pravilno (ako se zarotira za 180 stepeni onda je pojačavao efekat atmosfere pa se jasno videlo razdvajanje na spektar). Problem je naravno bio to što ne može da se šteluje koliko je jak efekat pa nije uvek ispravljao kako treba - i naravno to što je efekat bio tu i kad ne treba.

To je jedini komad kod kog sam čuo za tako nešto. Svi ostali koji su koristili taj barlow i o tome nešto rekli na internetu (a ja naleteo da pročitam) su ga hvalili. I ja bih ga još uvek imao i hvalio da nije imao taj problem.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

April 04, 2020, 09:50:16 pm #14 Last Edit: April 04, 2020, 09:55:40 pm by Yagodinac
Ja bih samo da napomenem da barlow i reducer imaju nezgodne osobine da prvi mora da bude perfektan optički da bi dao dobru sliku, i da drugi može da bude i ovakav i onakav, ali pošto smanjuje aberacije njemu je u praksi oprošteno (sem distorzije i vinjetiranja... Eh, smanjuje poneke aberacije) i onda hromatska aberacija (ili gorepomenuta disperzija), koja je dva piksela, na reduciranoj slici sa 0.5x faktorom bude jedan piksel.

Da uprostimo, okular može da bude truba ali barlow mora da bude dobar. Ovaj prvi (2x ahromat) imam i ne mogu iskreno da ga preporučim nikome. Uglavnom su se takvi dobijali džabe uz neke SW teleskope, ali njihova vrednost je tačno tolika. U poređenju sa njim je 2.5 apo biser, mada treba biti realan i prihvatiti da slika u teleskopu zavisi i od okulara i od optike teleskopa. Drugim rečima, ako slika sa 2.5 apo barlow-om nije vrhunska onda razloge (najčešće) treba tražiti drugde. Vlaiv je izuzetak koji potvrđuje pravilo; kome je do 100% kontrole kvaliteta i vrhunskih performansi ima i Powermate, samo je cena takva da čovek ima još jedan teleskop da kupi pored njega...