• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem APO Refraktor prodajem Newton 114mm/F4 podesen za Fotografiju ima motor

Started by dedskin114500, April 11, 2020, 11:17:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dedskin114500

Nasao sam ovaj , u HR , covek trazi 8000Kn , to je nekih 1000e , ja mu kazem odgovara mi al za te pare mogu slicno ako ne i isto novo uzeti .
Link je sa drugog foruma ali forum je zatvoren , ne znam koja bi bila realna cena ovoga , ima 5 godina bar je staro
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=11683.0

Danijel

To je prastari post sa starog foruma. Novi forum ti je ovdje pa prati što se tu nudi. Gledaj postove koji nisu zaključani, ti su friški. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

dedskin114500

@Danijel Hvala bro

Pregledao sam nasao sam I optron EQ45 za 700e sto je ok cena za polovno jer je novo oko 2000e , par drugih montaza al su prodate .

Nesto sam pretrazivao i nasao sam Sky Watcher Star Adventurer glavu , to je oko 300e novo , znam da sam ranije to video reko super , i onda ovaj kaze na REview video ali ne moze Guiding , i tu sam odustao od tih , medjutim izgleda je to bilo pogresno,  ipak tu moze guiding .

Sad proveravam kvalitetu izrade , i vazem , sta raditi uzeti SW SA za 300e , i neki ED refraktor u budzetu za 300-400e , ili sve spucati u montazu tipa Ioptron45 , pa bi tu imao GoTO mogucnost i vecu nosivost , ali i  tezi komplikovaniji setup sto se moze jako negativno odraziti na lakocu koristenja .

Praticu malo sta izlazi , sta se nudi , ali trenutno naginjem SW SA glava , i omanji ED 70-80mm, ili cak samo glava pa kad prodam moj teleskop da uzmem APo Triplet , ili ako bude neko ponudio polovan za razumnu cenu do 60% od cene  novog , ili malo jace u zavisnosti od opreme .

vlaiv

Star Adventurer ima vođenje ali samo u RA.

To nije klasičan motorizovani mount - to je samo takozvani "tracker" - što znači da nema goto i ima motor za RA osu.

Činjenica je da je RA osa zbog periodične greške veći problem od DEC ose i da je tu vođenje korisnije ali treba imati na umu da će dužina ekspozicije i sa vođenjem biti ograničena - koliko je dobro glava useverena.

Quote from: dedskin114500 on April 14, 2020, 06:04:13 pmPregledao sam nasao sam I optron EQ45 za 700e sto je ok cena za polovno jer je novo oko 2000e , par drugih montaza al su prodate .

Ne verujem da ćeš naći u prodaji iOptron iEQ45 (bilo koju varijantu - bilo običnu ili pro) jer se ta montaža više ne proizvodi.

Ako misliš na iOptron GEM45 za 2000e, moram da ti skrenem pažnju da nisu u pitanju iste montaže.

U svakom slučaju, ukoliko je očuvana i u dobrom stanju, mislim da vredi 700e za iEQ45.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

dedskin114500

@vlaiv

ioptron ieq45 pro tako se zove , na onom linku ima ako ja nisam opet gledao neke stare oglase .
Al ne znam , ko ce to vuci , sastavljati . Voleo bi ja to ekstra na stubu u dvoristu , tu bi bilo full on .

A ova SW SA , znam da je to samo RA , i nema GO TO , sto nije bonus ,ali cena je skroz ok , gledao sam slike ljudi izvlace po 4 minuta na objektivima ili malim teleskopima . Sto je moj setup ulgavnom.

A nesto sam danas u fazonu , zasto ne Minolta 100-300mm APO , to mu dodje ekvivalent nekih 400mm na APSC  i to je F5,6 , znaci fin mali teleskop sa korektorima i sve , za 100$ iz Japana direkt ,
I pazi ovo , ima STOCK SKY GLOW filter :)

Yagodinac

Ja, kad god se u nešto ne razumem, pratim šta drugi (iskusniji) rade. Pitam, nije sramota pitati - sramota je pogrešiti, kad ne pitam redovno pogrešim. A oni u Srbiji skoro svi do jednoga za astrofotografiju koriste Skywatcher/Synta montaže, od EQ3 preko HEQ5 do EQ6 i EQ8. Objašnjenje: imaš koga da pitaš za savet, imaš preko Lajoša delove (nedajbože ako zatreba), odnos uloženo/dobijeno već dvadeset godina u astrofotografiji je kod ovih montaža najbolji, imaš praktično najveći pool dodataka za sve moguće i nemoguće astrofoto zadatke kad su ove montaže u pitanju, itd, itd. Dovoljno je reći - EQ5/6 je svetski standard za prosečnog amatera.
To je kao kad ti neko nudi da kupiš golfa ili fijata za koga delovi postoje na trafici a ti kažeš "neka hvala, ja ću ipak da kupim rover, ševrolet, oldsmobil; to su bolji automobili. Pa možda jesu bili bolji, ali nađi sad u Beogradu poluosovinu za ševrolet impalu...

Msm, ovo je stvar za veliku diskusiju. Ne misle svi isto kao ja i ja to poštujem. Neki ljudi uživaju kad nešto ne radi, naprosto je sklapanje cele te skalamerije izazov za nekog polumajstora, ali ja to ne gledam tako. Meni je svaki neuspeh kataklizma, kad nešto ne radi obično to znači da pakujem pinkle i idem kući. Umem da zamenim gumu na autu, nisam baš toliki duduk, ali ne volim takve situacije i zato gledam da biram opremu koja je najpouzdanija i koja generalno donosi najmanje problema. Ako nešto zvrkne u kontroleru nije problem da otvorim i zalemim, ali se u šeme generalno ne razumem.

dedskin114500

@Yagodinac Pa to , zato i pitam , iznosim sta sam nasao . Razumem ja da je Ioptron ieq45 , SW EQ5 i slichni neki standard , al ja sad da odem u shop , ne bi imao ni za jednu tu novu montazu , mislim bar .

Tu mi je budzet oko 700e pa se uklapam sta moze . Ako je nesto bas dobro ,moze i vise.

Svakako predlozi pozeljni , video sam taj minolta APO 300mm , on je 100$ ako bi montaza otisla skuplje i ne bude bilo za teleskop, moze se i tako .

Evo snimak sa te Minolta , boga mi lepo to izgleda , a ima i raspon lep , https://www.youtube.com/watch?v=C7n2mfGwNqA

Yagodinac

Ovako, sve pare koje imaš (uzmeš prodaš kola, digneš kredit, zadužiš se kod zelenaša, nebitno) staviš na gomilu, svejedno koliko; i onda 80-90% daš za montažu - nebitno koju - najskuplju. Ostatak ide za teleskop/optiku a fotoaparat, laptop i akumulator valjda imaš od ranije. To je ako hoćeš najbolje astrofotografrske rezultate za uloženi novac, u suprotnom truba. Imaćeš slabije rezultate (a mi ćemo te ovde verovatno zezati  ;D).
Sa Star Adventurer, Minoltom i slično imaćeš realno veoma ograničene rezultate, to su male aperture i kratke ekspozicije za DSO ali ako za to imaš pare - što da ne. Nemoj samo da sprcaš sve pare na neki teleobjektiv koji ćeš da prevaziđeš za dva meseca, i onda ništa nisi uradio. Teleobjektivi su samo pomoćno sredstvo, glavni instrument je teleskop.
Ja bih lično, da sam na tvom mestu, uzeo ovu montažu. Teleskop je nebitan, najbolji teleskop bez montaže ne vredi ništa. I obrnuto, najgora taraba od teleobjektiva sa dobrom montažom naprosto tek onda pokaže šta uopšte može. Znači za prvo vreme taj teleskop, Sony i Minolta, pa lagano vežbanje i razmišljanje o teleskopu.

dedskin114500

@Yagodinac

Ne mogu nigde da nadjem neko poredjenje , tipa F6 teleskop VS F6 objektiv , za slikanje dal tu ima razlike , ako bi predpostavili da je velicina objektiva ista .
Ako treba konkretno , recimo Wiliam Optics Space Cat , negde oko 50-60mm F5-F6 , nisam siguran,  i recimo Sigma/Minolta/Canon F6 300-400mm.

Dal tu ima , i kakve razlike , naravno teleskop bi bio instrument i za posmatranje .

Yagodinac

Ima razlike. Teleobjektiv je skuplji, nekad upola, nekad i deset puta  ;D
U suštini f6 teleobjektive niko (ozbiljan) ne proizvodi, ptičari se kunu u Canon 400 5.6L koji je, iako najsporiji prajm; optički i svakako gledano odličan a za ono što nudi se smatra bagatelom. Drugo je pitanje da li se isplati imati njega ili neki drugi 70mm apo. Od prajmova imaš i druge fiksne 300, 400, imaš ih u f4.0 verzijama ali su skuplji. Možda najbolji odnos uloženo/dobijeno daje C200 2.8L - i on ima aperturu 70mm, premda ga ljudi češće koriste na f4 gde je brutalan, imaju Kragujevčani, kačili ovde slike. Mislim da ti treba i jedno i drugo; teleskop kao glavni instrument a teleobjektiv za nekih okvirno 200mm kao širokougaoni instrument. Pritom bi idealno bilo da objektiv u konstrukciji ima i UD; ED elemente (svi C L-ovi imaju, za Sigme i Minolte ne znam, treba guglati; mada su po svemu, a i ceni, ispod L-ova) jer je to neka vrsta pandana APO konstrukciji kod teleskopa. Takođe svi novi objektivi imaju i asferične elemente, to se podrazumeva da bi polje bilo ravno između ostalog; ako imaš neki stari objektiv u ponudi pogledaj da li ima to; ako nema - ličiće na Heliosov vrtlog. E sad, zum objektivi su malo nezgodni jer su najčešće optički nešto slabiji i hoće zum u toku snimanja da im se pomera, ali su fotografski korisniji od fiksnih. Ne znam, nisam pametan... Treba imati i teleskop i teleobjektiv.

Edit: a da probaš katadioptričke objektive? Minolta je imala neko autofokusno čudo, doduše više ima Rolsrojseva u Srbiji nego tih objektiva, ali možda bude i nešto dobro natrčalo? Ja to jedino ne bih uzimao bez probe, tipa da mi šalje AE, jer ako jednom čajniz baci paket i stakla se decentriraju - niko to više u vidljivom univerzumu ne može lepo da kolimira. Ili možda može, ali uz cenu otvaranja i prčkanja, pa da li uopšte može (ja imam neki kung-fu dvogled kome se prizme NE KOLIMIRAJU, zalepljene su, dabogda proizvođača zbog toga odneo virus) itd.

dedskin114500

@Yagodinac
Bas tako pobratime , bas tako .
 
Nesto sam proveravao Dinamicki opseg na mom sony alpha 55 ,  i po DXO nekih 12.7 Ev opsega , a Canon koga sam hteo uzeti full farme 6D , nema ni toliko 12.3 Ev .

Koliko je EV , tj Dinamicki opseg uopste bitan kod astrofoto ?

vlaiv

Quote from: dedskin114500 on May 02, 2020, 11:18:34 pmKoliko je EV , tj Dinamicki opseg uopste bitan kod astrofoto ?

Ni najmanje.

Svaki put kada dodas jos jedan frejm u stek - povećavaš dinamički opseg snimka.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

I ja mislim tako. Ako složiš 50x30sec recimo, onda ti dinamički raspon bude, aj_sad da lupim, 34 stopa sa 6D ili 35 sa alfom. U praksi nebitno, ja sam dugo vremena fotografisao sa 20D a ljudi i dan-danas fotografišu tim prepotopskim čudima. Fotke ko fotke, najviše zavise od montaže i teleskopa, zatim od tamnog neba i atmosfere, od obrade i iskustva onog ko to radi, pa tek na kraju od tipa fotoaparata. Jedino je bitno da softver (DSS; Iris...) ima podršku za tu alfu i zabava može da počne.

dedskin114500

Ajd da dodam slike Teleskopa na prodaju  , uslikao sam za coveka koji je izgleda resio da uzme . Al nije to 100% , mozda i nece uzeti  a meni je bitno da do 15. to resim  jer sam mislio do tad da uzmem  montazu .
Ajd da mu rezervisem do cetvrtka . 

Coveku sam rekao 150e teleskop ,od opreme kako je i dosao plus jos ponesto ,  a 200 sa motorom  ili ako hoce sve  300.
-Motor je 11000 u TS , ja sam zaokruzio na otprilike 60% cenu.
Ima 3 dodatna okulara i 3 njegova ,
Kelner 10 i 20 i barlow x2 ( obicni) nisam ga nasao pa nije na slici , mora biti negde .
Dodatni 6mm Gold line Lacerta , Orion 30mm ,  i jedan Svbony 4mm , oni su plosl tipa .
Celestron Osvetljeni trazilac 9x50 , samo nema lampicu .
Okulari i trazilac 100
motor 50
Teleskop i nosac i okulari 150 
Moze neki popust forumasima .
Slike https://drive.google.com/open?id=1_knnw27a52J___QP5bvInUR9ZCQv-Qe4
(aparat nije na prodaju sa njim cisto pokazujem dasku koju sa uradio kao dovetail bar , da se stavi fotoaparat na mount , meni ne treba vise )


Eto ako ne ode za par dana , onda nije otislo , a ako ode ja cu dodati da je otislo i sta je otislo .
Jos trebam skinuti ovaj adapter sa fokusera , zalepio sam to sad je zapeklo , jos cu pokidati fokuser skidajuci .

dedskin114500

Otisao teleskop devojcici u BG , ja sam se trudio da objasnim koliko mogu ali tu ima gomila stvari , morace nauciti .
Verujem za pocetnicke potrebe da se nauci nebo i jos moze i malo astrofotografije .
 
Bas ne bi hteo da ostane u ormaru , neka im je sa srecom.

Tako da ostaje da ja uzimam Teleskop i Montazu  , montazu bi voleo EQ5 ali je 99 hiljada , au covece kako je sve skupo .
Niko se ne javlja da ima polovno . Verovatno cu uzeti onda Eq3 sa Sync Scan od Sky watchera .
Mada bi radije Explore Sceintific Exos 100 , ima Wi fi i sve sem polarnog trazioca , nosivost 7kg.

Za Eq3 Go go ne znam kolika je nosivost , verovatno oko 10kg, a kosta 150e vise , i nema wi fi .
Tj po Telescope service cenama , Exos100 je oko 400-500 evra a Eq3 go to oko 700e.
Taman za razliku mogao sam teleskop uzeti .
ali kad kod nas nema Exos100 .
A granice zatvorene .
Ne znam sta da radim.