• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moja oprema

Started by Sky-Watcher, April 18, 2020, 02:50:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sky-Watcher

April 18, 2020, 02:50:56 pm Last Edit: April 18, 2020, 02:59:20 pm by Sky-Watcher

Old rig by Ivan Antić, on Flickr

Stari komplet:

Teleskop: Sky-Watcher Skymax-127 Maksutov; Apertura: 127 mm; Fokalna dužina: 1500 mm; Svetlosna moć: F12; Centralna obstrukcija: 42mm = 33%; Dužina: 320 mm; Težina: 3 kg; Kamera: Canon 450D DSLR astro-modifikovana.

Moj prvi teleskop. Ima najuže vidno polje. Samo 0.85 x 0.56 lučnih minuta sa DSLR-om. Savršen za ,,pucanje" na objekte u Sunčevom sistemu, ali se uspešno nosi i sa objektima Dubokog kosmosa. Odgovoran je za M3 kao i za sliku Meseca. Njegovo vreme tek dolazi.

Stara dobra 450D punog spektruma koja je slikala M3 zamenjena je sa drugom kamerom koja je ostala ne modifikovana. Njena sestra bliznakinja, prelepa Canon Rebel XSi, koja je raspalila po Duplom Klasteru i Vlašićima, sada je takođe oslobođena astro dužnosti i ponovo radi ono što radi najbolje.


Main scope by Ivan Antić, on Flickr

Duga cev:

Teleskop: Sky-Watcher Explorer MN 190; Apertura: 190 mm; Fokalna dužina: 1000 mm; Svetlosna moć: F5.3; Centralna obstrukcija: 64mm = 33%; Dužina: 980 mm; Težina: 11 kg; Kamera: ZWO ASI294MC Pro

Moj drugi teleskop. Moćnih 190mm @ F5.3 prikupljaju fotone u ogromnom broju. Očigledno je vođa ,,ekipe". Ima srednje široko vidno polje od 1.1 x 0.75 lučnih minuta sa ASI kamerom. Jedinstveno Korektivno sočivo ispred daje oštre slike sa puno kontrasta.

Nova ASI294 je sada zvezda predstave. Daje mnogo bolje rezultate nego DSLR što omogućava kraće ekspozicije sa više detalja. Korišćena je ozbiljno samo jednom do sada, što je rezultovalo Horse Head nebulom koja ostavlja bez daha.


The newest combination by Ivan Antić, on Flickr

Najnovija kombinacija:

Ljubomorno gledajući fotke širokog ugla koje ljudi postavljaju na forumima, ozbiljno sam uzimao u obzir mogućnost da nabavim kraći APO. A onda sam otkrio da mogu da spojim običan Canon objektiv sa astro kamerom. Nabavivši odgovarajuće adaptere i prstenasti držač za kameru, kao i uradivši neke stvari po sistemu ,,uradi sam", ovaj komplet je sklopljen jeftino. Za sada koristi Canon 55-250mm objektiv koji sam već imao. Ima ogromno vidno polje od 4.4 x 3 lučnih minuta sa 250mm pa i veće sa kraćom fokalnom dužinom.

Sve potrebno za rad je zakačeno za ploču u stilu ,,Losmandi". Kamera, gajder, kompjuter, razvodnik za struju, kontroler za grejače, baš sve! Sada je potpuno funkcionalan i samo dovoljan i čeka probu pod tamnim nebom.


An Astro-Photography powerhouse by Ivan Antić, on Flickr

Mišići Astro fotografije:

Montaža: Sky-Watcher EQ6-R Pro; Nosivost: 20 kg za Astro-fotografiju; Težina: 25 kg + tegovi 2 x 5 kg.

Moćan i precizan EQ6-R Pro koristi Stepper motore koji su tiši i jači od servo motora što čini da ovaj tihi džin bude pouzdan sadrug na usamljenom mestu u sred noći.

Može da se snabdeva strujom na dva načina. Ako ima sreće i struja je u blizini, koristi konverter sa 220V ACDC na 12V DC. Ako ne, koristi dugotrajni akumulator od 65 ampera.


Bits and peaces by Ivan Antić, on Flickr

Sitnice:

Najdalji red: Po narudžbini napravljena ploča u Losmandy stilu (plastificirani čelik); u službi vođenja su modifikovani SW 9x50 tragač i ZWO ASI120MC-S planetarna i gajding kamera.

Srednji red: Canon EF-s 55-250mm f/4-5.6 IS II objektiv koji daje veliku fleksibilnost; ZWO Canon EOS adapter za ASI camere u koji može da se montira i 2" filter; Optolong L-eNhance Dual Narrowband Deep Sky Imaging Filter; ZWO ASI294MC Pro kamera specijalizovana za astro fotografiju; Canon Rebel XSi DSLR.

Prednji red: Na ploči od crveno ofarbanog klirita: ASIair (crveni), ručno napravljen razvodnik za struju sa volt metrom (beli) i ako je potreban kontroler za grejače (crni); tri Bahtinov maske za svaki od kompleta, brz i odličan fokus za minut; Laserski kolimator i Baader Hyperion Mark IV Zoom 8-24mm okular. Ovaj okular ima usko vidno polje ali daje savršenu sliku.

Vedro nebo
Ivan

mitja

Bas lep pregled opreme. Ovo sve spada u neki visi nivo opreme neophodne za astrofotografiju pa eto neka to bude reper nekim novim astrofotografima. Moze da bude i sticky na forumu recimo "ovo je neophodno za kvalitetan i sveobuhvatan astrofotgrafski rad"...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Odličan setup!

Kad već imaš sistem za snimanje sa objektivima - pogledaj čuveni Samyang 135mm F/2. To u kombinaciji sa 294 bi bio bombona za wide field.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Skockao si ga za desetku Ivo.
Jos jedan glas za Samyang 135mm F/2.

Yagodinac

Čestitke na setapu, sad ti fali vikendica na planini a pivo i kobasice ćemo mi da donesemo.

mitja

Boga mi ja mu stalno pricam da je sad logicna opservatorija. 😊
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sky-Watcher

April 19, 2020, 10:58:48 pm #6 Last Edit: April 19, 2020, 11:45:16 pm by Sky-Watcher
Besposlen pop, jariće krsti. Kad ne mogu da slikam zvezde i planete, moram nešto drugo da slikam.

Merkam ja već neko vreme neki 135mm F/2. Vidim da se on najviše koristi. Ima ih sjajnih. Samyang ili Rokinon. Ali! Prvo hoću da vidim kako ovo što imam frcera u dobrim uslovima. Znaš Lugeru da sam probao sa terase i da sam se zlopatio sa obradom zbog ipak prejakog svetlosnog zagađenja. Bortle 8-9 na mestu gde ja živim. A i vidno polje sa terase mi je veoma ograničeno. Drugo, jel si video cenu ovakvog jednog objektiva? 500e polovan! Staću ja malo na loptu po ovom pitanju. Ako se setap pokaže kao dobar potencijal, razmisliću o nekom prajmu u konsultaciji sa tobom.

Maštam ja o nekoj maloj opservatoriji već neko vreme. Od kada sam video Vaskovu. Ništa fensi kao Nostromo. Šupa sa klizećim krovom će odraditi posao. To će se verovatno desiti (imam tu neku moć da maštu pretvaram u stvarnost 😊) ali osećam da ne treba da žurim. U stvari sam zadovoljan lokacijskim opcijama koje sada imam.

Yagodinče: Eto da ne moraš svaki put da me pitaš koji teleskop imam. 😊

Iskoristiću ovu priliku da pozovem članove ovog foruma da takođe okače slike svoje opreme na ovom mestu. Bilo za foto ili vizuelno i sa malim opisom. Mislim da bi bilo korisno većim početnicima od mene, ako ništa drugo, da vide šta ih čeka. 😊

vlaiv

Samyang i Rokinon - ista optika taj 135mm F/2 - samo kućište drugo.

I nije 500e polovan. 49938 dinara na jednom popularnijem sajtu za foto opremu kod nas. To izađe negde oko 425e nov.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luger

Skupi su, ali dobri. Samo za astrofotografiju ni ja ga ne bih kupio. Ok ako naleti neki polovnjak.
Mozes da probas sa nekim starim m42 prajmom. Pokazace se vremenom da li ti je Samyang potreban.

Yagodinac

Ih, pa što mora Samyang, za deset puta manje pare imaš rusku/istočnonemačku M42 stakluriju u 135mm aromi, poneki počinje od 2.8, poneki 3.5 ili 4.0; realno tu brzina nije presudna jer će ionako sve da bude zavrnuto na f5-6. E sad, ja lično ne bih preporučivao Pentacon jer im je osamdesetih QC bio tiha_jez_blagi_užas, moja 200-ica je opako razvaljena a šanse za centriranje elemenata ili grupa elemenata su 0%.
Može neki Cajs, može Tair, Jupiter, uz jedinu ogradu da im je hromatska aberacija malo više izražena nego Samyang-u. U krajnjoj liniji možeš i u PP da skidaš te aberacije, onda ti je najbolje da investiraš pede's ojra u novu stolicu za komp  ;D

Mislim, nisam ja protiv Samya nego prosto ako već daješ te pare, imaš i Sigmu 135 f1.8, polovnu pošto je nova 1000e; tu je sveto četvorstvo C 70-200 koji sigurno staju na crtu Samiju; imaš i odlični C 135 2.0L nego ne znam - po meni je sve to poprilično overkil u ceni za tu žižu.

Quote from: Sky-Watcher on April 19, 2020, 10:58:48 pmYagodinče: Eto da ne moraš svaki put da me pitaš koji teleskop imam. 😊

Pa ti misliš ja to radim namerno... Lako je dokonom popu da zeza namučenu i potlačenu radničku klasu. Hint: staračka demencija  ;)

Quote from: Sky-Watcher on April 19, 2020, 10:58:48 pmIskoristiću ovu priliku da pozovem članove ovog foruma da takođe okače slike svoje opreme na ovom mestu. Bilo za foto ili vizuelno i sa malim opisom. Mislim da bi bilo korisno većim početnicima od mene, ako ništa drugo, da vide šta ih čeka. 😊

Odlična ideja, ladno nemamo takvu temu (a mislio sam da imamo). Evo jedne stare teme kad moja oprema nije bila tako stara.


vlaiv

Quote from: Yagodinac on April 21, 2020, 10:42:45 amIh, pa što mora Samyang, za deset puta manje pare imaš rusku/istočnonemačku M42 stakluriju u 135mm aromi, poneki počinje od 2.8, poneki 3.5 ili 4.0; realno tu brzina nije presudna jer će ionako sve da bude zavrnuto na f5-6.

Zato što Samyang daje na F/2-F2.8 na APS-C senzoru okrugle zvezde. Njega ne moraš da zavrćeš.

Baci pogled šta ljudi rade sa tim objektivom:

https://stargazerslounge.com/topic/333381-imaging-with-the-samyang-135mm-f2/
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Svi oni, ili bar velika većina fiksnih 135-ica, na 1.6 kropu daju širom otvoreni okrugle zvezde. Problem nije to već hromatska aberacija a ni to nije problem na monohromatskim kamerama - stari M42 krševi od objektiva su i pravljeni za crno-belu fotografiju pa zato nisu dobro korigovani. Stavi se neki od RGB filtera i fokusira se na dotičnu boju, a onda fokus brutalno oštar. Teoretski ljudi sa najgorim ahromatskim teleskopima dobijaju dobre RGB/uskopojasne fotke samo zato što za svaki kanal/filter ide poseban fokus.

E da, i širom otvoren Samyang ima izraženu sfernu aberaciju oko sjajnijih zvezda, to je onaj halo kao na RC teleskopima. Mislim, nije to ništa loše, po meni lično to spada u najnebitniju aberaciju od svih, plus je monohromatska; ali daleko da je taj objektiv bezgrešan, premda svakako optički dosta dobar (vrv trenutno najbolji) za astrofoto na toj žiži. Problem pravi asferični element tako da je preporuka da se Sami/Rokinon ipak zatvori minimum jedan stop ko hoće sliku bez sferne aberacije - ponavljam, ja to ne bih zatvarao jer to baš i volim, mene podseća na neki prastari soft-filter.

BtW Sami jeste dobar, daleko od toga da kažem da nije, sama koncepcija da kod njihovih objektiva sve pare daš na staklo je odlična. Ništa brend, ništa AF, robusna izrada... Samo staklo i nešto malo metala okolo i to ti je objektiv. Međutim tu odnos uloženo/dobijeno više nije tako fascinantan, naročito ako imaš u vidu i svakodnevnu fotografiju. Ne mogu da zaboravim S24 1.4 koji širom otvoren na FF crta perfektne zvezde do samog ruba - tu se recimo stari Canon 24 1.4L nije pokazao praktično nikako, iako košta đavo ipo.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on April 21, 2020, 11:20:46 amTeoretski ljudi sa najgorim ahromatskim teleskopima dobijaju dobre RGB/uskopojasne fotke samo zato što za svaki kanal/filter ide poseban fokus.

Da je to tako, niko ne bi kupovao APO-e, svi bi koristili teleskope od 200-300e.

Quote from: Yagodinac on April 21, 2020, 11:20:46 amE da, i širom otvoren Samyang ima izraženu sfernu aberaciju oko sjajnijih zvezda, to je onaj halo kao na RC teleskopima.

Mislim da si nešto pomešao. Sferna aberacija daje zamućenje a ne halo. Halo kod Samyang-a nastaje ne zbog objektiva nego zbog filtera koji se koriste. U pitanju je izuzetno brz snop svetla na F/2 i filteri jednostavno to ne mogu da podnesu - svetlo se odbija - onaj deo pod velikim uglom i dolazi na senzor van fokusa.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ništa nisam pomešao, evo ovde baš piše o tome. Doduše tu je više piše o 24 1.4 ali sfernu aberaciju ima i 135-ica (pogledaj ovu fotku sa tvog linka - sferna aberacija je monohromatska, halo je bezbojan. Doduše meni liči da je u obradi nespretno naglašen pa liči na RC). Ali dobro, to je jedna od retkih mana ovog, inače veoma dobrog stakla za astrofotografiju.

vlaiv

Vidi, sferna aberacija je nešto što se dešava na nivou airy diska a ne na nivou zvezde koja je zamućena atmosferom i (ne)preciznošću praćenja.

Vidi ovo poređenje:



Tako da jeste - ako se posmatra Airy disk onda da - više svetla završi u prstenovima ako optika ima sfernu aberaciju. Slika zvezde je bar par puta veća od airy diska i mnogo češće ćeš na slikama videti uticaj atmosfere - vlaga hoće da stvori halo oko zvezda - ili u ovom slučaju refleksije nego što ćeš prepoznati sfernu aberaciju.

Konkretno - slika koju si linkovao - obrati pažnju na dve veće zvezde koje imaju halo. Halo nije simetričan nego je na suprotnu stranu od centra slike - to je refleksija.

Na prvom cropu halo ide "na gore" jer je zvezda u gornjem delu slike. Na drugom cropu halo ide na dole - opet jer je to pravac od centra slike.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC