• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Aluminisanje

Started by Boka76, April 14, 2020, 03:47:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Pozdrav. Interesuje me da li kod nas neko radi ponovno aluminisanje ogledala? Trebalo bi mi na masutov cassegrain teleskopu secundarno ogledalo ponovo da se aluminise. Pozdrav.

Luger

Nazalost, niko kod nas, koliko sam upoznat. Citao sam na komsijskom forumu da jedino u Madjarskoj to moze da se odradi.

Boka76

Izgleda da cu morati dalje od madjarske 3 ljudi radi navodno. Svakoga sam kontaktirao jedan onaj koji radio ibad97 reflexivni sloj odustao vise neverujem da radi jer dobio sam odgovor da ove godine sigorno a pitnje dal ce i iduce opste da prihvati aluminisanje i koated optike drugi nece da se bakce sa 34mm  velicinom ogledalom a treci rekao da moze da se uradi trazio sam cenu koja bi bila eto otad pisao jos 3 poruke coveku za cenu itd i covek nestao kao da se naljutio ili neznam vec sta. Neznam da li ima hrvatskoj neko ko radi to?

Danijel

Ovako, Atila iz Mađarske se time više ne bavi. Niti kod nas u Hrvatskoj nema nikoga tko to radi. Imamo iste probleme.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Boka76

Jeste shne attila je taj. Pa me reusmerio kod Almasi Čabe vlasnika unioptik u budimpesti oni navodno rade bas sve od pravljenja ogledala za newton i cassegrain tipove i aluminisanje sa kvarcnom zastitom. Ali mi dzabe rekao covek da moze moj mak cas da se napravi i sliku sam mu poslao ali opet kazem dzaba otad 3 poroke pustio coveku za cenu i za uplatu i za te detalje covek uredno procita moje poruke al nece da mi odgovori pa mi vec neprijatno da mu pisem poruke. Stvarno bi trebalo nesto preko teleskop cetra da se organizuje pa da resimo nase sitne ili vece probleme. Imam poznanika u madjarskoj kome je ovaj čaba radio aluminisanje i pitao ga sta se desava  i on je rekao da isto nezna sta se desava zbog cega nece da rade aluminisanje i uopste coated optike.

Boka76

Jeste shne attila je taj. Pa me reusmerio kod Almasi Čabe vlasnika unioptik u budimpesti oni navodno rade bas sve od pravljenja ogledala za newton i cassegrain tipove i aluminisanje sa kvarcnom zastitom. Ali mi dzabe rekao covek da moze moj mak cas da se napravi i sliku sam mu poslao ali opet kazem dzaba otad 3 poroke pustio coveku za cenu i za uplatu i za te detalje covek uredno procita moje poruke al nece da mi odgovori pa mi vec neprijatno da mu pisem poruke. Stvarno bi trebalo nesto preko teleskop cetra da se organizuje pa da resimo nase sitne ili vece probleme. Imam poznanika u madjarskoj kome je ovaj čaba radio aluminisanje i pitao ga sta se desava  i on je rekao da isto nezna sta se desava zbog cega nece da rade aluminisanje i uopste coated optike.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Boka76

Na zalost isto se desava i sa poljacima ,juce sam ih pitao da li primaju posiljku iz srbije ,dobio sam odgovor da da i sta mi je u planu da im posaljem. Ja lepo sve napisao i poslao sliku i napisao da mi treba 96% coated i koliko sve to kosta sa sipingom i eto od odgovora nema nista..

Boka76

Evo stigao odgovor. Mora da se sale samnom bez sipinga da mi naprave 96% coated na selundarno ogledalo maksutov casegrain teleskopa traze 250 eura jos postarina oko 100 , ceo teleskop nisam platio toliko...

Danijel

OK znači neisplativo je. Tada imaš dvije opcije. Kupi drugo, zamjensko gotovo ogledalo ili kupi drugi teleskop.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

DraganTesic

Некада се сребро наносило? 

vlaiv

Quote from: DraganTesic on April 22, 2020, 10:37:40 amНекада се сребро наносило? 

I danas se za neke stvari koristi srebro. Za neke se čak i koristi zlato - recimo za teleskope koji rade u infracrvenom delu spektra.

Čuvene BBHS sitall Baader-ove dijagonale koriste srebro umesto aluminijuma. BBHS je skraćenica za Broad Band Hard Silver.

Evo grafika reflektivnosti nekih materijala koji se koriste za ogledala:



Srebro slabije reflektuje ispod 500nm od aluminijuma ali zato jače iznad 500nm.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Понекад се заволини нека ствар, рецимо телескоп, па ју је тешко заменити новом, макар и бољом. Површно сам погледао поступак, претпостављам да би се могао обавити у кухињи, то би онда била права ствар за оне који све воле да ураде сами.

Yagodinac

Problem sa srebrom je što prstima možeš da ga skineš sa ogledala, to uopšte ne bi izdržalo svakodnevnu upotrebu. Doduše, kod zatvorenih sistema tipa Cass možda i pije vodu, ne znam...

Boka76

Da postoji neka zamensko ogledalo sto  bi se moglo zalepiti na ovaj stariji bilo bi ok ali posto je ovo maksutov cassegrain ivaj standardni ima direkt na korekcijobom socivu nanet reflektivni sloj ili da kupim novo korekciono socivo pa da zamenim ali sve mi govori da posebno kupiti skoro pa nemoguce ili isto kosta vise nego teleskop sa alt-azinut goto montazom. Nisam pametam.