• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Modifikacija spider na Astromaster 130

Started by mitja, March 08, 2016, 09:50:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


mitja

Nabavio sam onu foliju danas. Za vikend cu probati da je montiram. Plan mi je da postavim jos tri baffle prstena u cev. Na pocetku cevi kod fokusera i dva na sredini tubusa. Nadam se da ce mi to podici malo kontrast u teleskopu. Sta vi mislite?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Boka76

Zdravo. Ako se odradi kako treba hoce sigurno, ja sam cak kad sam imao newtona sekundar isto ofarbao sa akril crnom bojom i jesam se namucio onda ali kad pogledas sekundar okolo je malo oborena ivica i sam sa stapicem za uvo polako okolo ofarbao. Fokuser tubu sam iznutra isto izlepio smirglom ofarbao u crno i plus sa namotao na jednu metalnu zinu staru tkaninu umocio u staro ulje iz motora upalio ga i polako malo po malo sa dimom ili garezom plus oblozio crno ofarbanu smirglu i onda je bio bas matt i crn ,malo je extremno ali funkcionisao je.

Boka76

Evo jedan link koji dokazuje da sa flockovanjem teleskopa jest dobija se na kontrastu https://youtu.be/FPFZbqbjbP0

mitja

Hvala Boka. Kad sam odgledao video deo kod Sunca tacno sam video moj problem koji imam kad sam pokusao da snimam pege. Sunce kao da je bilo u magli. Kad je lik uradio flocking videla se jasna razlika. Tako da sam sve spremniji za poduhvat.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

IMG_20201121_174400 by Miodrag Petković, on Flickr

IMG_20201121_174416 by Miodrag Petković, on Flickr

Danas sam zavrsio flocking and baffle za astromastera. Flocking sam uradio za ceo tubus. Baffle sam stavio 2 komada blizu sredine tube ali blize primaru i jedan na samom pocetku cevi. Primetna je razlika u tamnosti tubusa. Sutra cu da uradim kolimaciju u cekam vedro nebo. inace sam oblizio fokuser i malo nosac sekundara. Kako vam se cini?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Lepo izgleda.

Obavezno piši o prvim utiscima i koliku razliku pravi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Boka76

Zdravo. Predpostavljam da su unutrasnje  mere prstena unutar teleskopa i na pocetku precnik primarnog ogledala ili malo veci. U ono vreme sam puno citao o  blendiranju telekopa pa na dosta mesta su ljudi diskutovali o tome dal  unutar cevi treba staviti prstenove zbog toga sto kako kod okrenuli tubus teleskopa uvek ima toplijeg vazdhuha  unutar tubusa  kako se ona krece prema gore udara u prstenove i degradira vidjenu sliku. Po meni vise se isplati dobro flockovati fokuser  i deo tube iza sekundarnog ogledala i napraviti samo cetvrt kruga blende iza sekundara. Po meni najbolje resenje su uradjeni na INTES masutov newtonima

mitja

Boka,

Flokovao sam cev fokusera i ceo tubus astromastera. Cak sam i printovane adaptere flokovao. Prstenove mogu lako da skinem ukoliko se pokaze da ne valjaju. Precnika su tubusa astromastera a sirina blende je 1cm. Ima ih dva na sredini cevi. Videcemo kad dodje vreme za posmatranje. Danas sam radio samo na offsetu i kolimaciji. NIsam stigao da pogledam kako izgleda sad pogled kroz njega.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Boka76

Zdravo mitja. Kad budes imao srece da  ulovis cisto nebo , i mozes da isprobas  teleskop napisi prve utiske. Lep dan zelim.

mitja

IMG_20210527_212100 by Miodrag Petković, on Flickr


Drugari,

Pomislio sam da probam tehnomalije sa Astroeq povučen Cyberovim iskustvima. Prvo mi je bilo u planu da pazarim eq3 od Poseydona ali mi fali malo novca zasad... Još uvek je naravno ukoliko je ne proda.
Pitanje...


RA osa kad se fino pomera ručicom ima određen otpor. Ide onako malo teže ali ide. A onda odjednom samo poleti. Maltene klizi. Jednim prstom može da se okreće. I posle pola kruga opet ide teže.

Da li je to veliki problem ako se motorizuje? I da li vredi uopšte?

Koje je moguće rešenje?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Problem je jajasti zupčanik.

U jednom delu svoje rotacije manje pritiska drugi zupčanik i trenje je manje a na drugom delu više pritiska i trenje je veće.

Dok god možeš da ga okrećeš rukom bez nekog velikog napora - trebalo bi da može i motor. U stvari to zavisi od samog motora.

Možeš i da izmeriš koliko je potrebno snage da bi se okretala montaža. Recimo da imaš steper koji ima obrtni momenat do 2Kg/cm

Uzmeš neki štap i pričvrstiš za osovinu koja pokreće montažu. Na kraj štapa okačiš nekoliko tegova i gledaš koliko težine je potrebno pre nego što štap počne da se okreće na dole.

Pomnožiš dužinu štapa i težinu tegova i to treba da je manje od obrtnog momenta motora.

Pogledaj ovaj video za ideju kako da izmeriš koliko je potrebno da se okrene montaža (on meri koliko motor može da povuče):

https://www.youtube.com/watch?v=A4WZm45XJ84
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Hvala Vlaiv.

Jedno pitanje još... Da sve bude ok i pronađem steper za nju da li u tom slučaju motor kad pređe sa težeg na lakši deo gubi na precicznosti vođenja?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

To zavisi od motora i konfiguracije u kojoj radi. Deklarisana snaga stepera vazi samo u rezimu celih koraka ali to se ne koristi skoro nikad a u astronomiji apsolutno nikad. U punom koraku steperi su jako bucni i prave jako mnogo vibracija i to se radi samo pri velikim obrtajima, nema toga u astronomiji. A kada rade u mikrokoraku, obrtni moment stepera opada, zavisi od motora do motora i od drajvera do drajvera kao i od podesavanja Imax. Ako motor nema dovoljno snage pri sitnijem mikrokoraku (1/32 i manje) moze doci do preskakanja koraka i to utice negativno na preciznost. To je jedan od razloga zasto se na R.A osu kaci protivteg a dovetail šina na DEC osi se postavlja tako da jedna i druga strana budu u balansu, znaci da se motorima maksimalno olaska njihov posao i da otpor u svim pravcima bude minimalan. Medjutim citao sam da se kod losijih mehanika kontrateg postavlja u blagi offset, odnosno da blago vuce na istok (pre meridijan filpa, odnosno na zapad posle, ili obrnuto nisam siguran) kako bi svojom tezinom osigurao da puzno kolo konstantno ima pritisak na puz, time dodatno smanjio povratni luft ili slobodan hod u puznom prenosu ako ga ima, ali time se malko dodatno otezao posao za motore jer neprestano moraju da se bore protiv i protiv kontratega kako osa nije u balansu. Dalje korisno za napomenuti je da vecina jeftinih drajvera za stepere nema stall detection pa alo i kada dodje do preskakanja mikrokoraka, vrednosti emuliranog enkodera se pogube te bi bilo potrebno ponoviti alignment proceduru ukoliko se to desi, a to je jako lose kad se desi jer se gubi vreme na podesavanja GoTo-a koji bi trebalo da ubrza i olaksa stvari. Neka vendorsa GoTo resenja su taj problem potpuno eliminisala dodavanjem apsolutnih ili relativnih enkodera visoke rezolucije na ose i to je odlicna stvar.

Motori sa daljinskim sto se prodaju u ovom kitu, kao sto su moji stari motori, imaju reduktore 1:120 sa zupcanicima, sto im daje izuzetno veliku snagu, nemoguce ih je zaustaviti rukom, i siguran sam da nebi bilo problema kada bi stavio takve. Medjutim oni imaju mehanicki luft zbog tog svog integrisanog reduktora. Mogu da se koriste za fotkanje i treking ali moras paziti kako (tipa recimo, pre fotkanja nikad ne stiskati tastere S ili W, kontrateg u offset i sl. ali za guiding su losi mozda i neupotrebljivi, doduse nisam ni pokusavao). AstroEQ moze da radi i sa njima, OneStep takodje, dakle teoretski mogu da se koriste za GoTo. A sto se industrijskih steprea tice, tu mislim da nebi imao problema ali nisam siguran, mada zavisi od scenarija i samog motora. Recimo steperi koraka 0.9 gube mnogo vise snage na 1/32 mikrokoraka od stepera sa korakom 1.8, iako su oba 4.4 kg*cm. I na kraju, bez obzira sta pise u datasheetu, i tu ima nekih hakova tipa smanji napon, digni struju ili obrnuto, meri temperaturu pa opet i tako. To mu dodje nesto kao overclockovanje PC-a ali nebih savetovao da se to radi.

A to sa tim problemom sto imas, mozda nije uopste do samog puznog kola. Mozda je do puza (nisam razumeo da li periodicno otezava pri svakom okretanju puza ili pri kompletnom okretaju puznog kola) a moze biti da je i osovina kriva pa ona negde stvara optor, ili da se mast negde slila pa nagomilala prljavstine u nekom delu povrsina gde bi normalno metal bio u kontaktu sa metalom... Ne znam ni koja je to montaza ali svakako deluje kao jedna od onih koje nema smisla motorizovati. Ako montaza nema pravi polarni trazilac ili neki drugi vid pouzdanog useveravanja, nemoguce ju je dobro useveriti a to je preduslov i za fotkanje i za GoTo. Btw sad me nesto kopka, kako se kaze useveravalje na juznoj hemisferi? Ujužnjavanje ili sta? ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on May 28, 2021, 02:21:31 amDeklarisana snaga stepera vazi samo u rezimu celih koraka

Na to sam potpuno zaboravio!
Kako ono beše opada snaga sa brojem mikrostepova, sećam se da ima neka formula?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC