• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Barlow sočiva

Started by CyberianIce, June 11, 2021, 12:45:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Tražim barlow sočivo pa vidim da ima ahromatskih i apohromatskim. Ima li smisla korisiti apohromatski barlow na ahromatu i da li može da se koristi na reflektoru?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Moglo bi se reći da je naziv apohromatski barlow samo marketinški trik.

Dobro urađen dvo elementni barlow je po svojim karakteristikama apohromat - odnosno neće imati nikakav uticaj na hromatsku aberaciju, čak i da je izrađen od običnog stakla od kojih se prave ahromatski objektivi.

Slobodno koristi dvo elementni barlow i na reflektoru - dok god je dobar barlow, radiće dobro i neće dodavati hromatsku aberaciju.

Quote from: undefinedUsing the words "Apo Barlow" is strictly a marketing game. At normal powers all Barlows are essentially apochromatic, regardless if they are 2 element or have 3 or more elements. It's not until you get to very high magnifications, around 8x when you might get a bit of color using a normal Barlow.

Rolando (Roland Christen )

Roland Christen je osnivač Astro Physics-a (kompanije koja se razume u apohromate :D )
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Pa da, malo mi je to delovalo sumnjivo pa sam zato sam i pitao, da proverim, pa kad je tako onda cu da trazim bilo kakav samo da ima M42 navoj da se moze namonitrati na kameru.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Koliki ti je budžet?

Od M42 barlowa, znam samo za Baader VIP - to je ujedno i verovatno najbolji barlow, ali je skup.

Zapravo, ispravka - vidim da ih sad ima pun džak sa T2 navojem :D.

Ovaj ti je sasvim ok:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7095_TS-Optics-OpticsTSB21T2--2x-Barlow-1-25--with-integrated-T-thread-and-Photo-Adapter.html

To je onaj standardni GSO ahromat x2 barlow sa elementom koji se može koristiti direktno (navoj za 1.25" filtere), samo sad ima i T2 navoj.



Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Ne bih se ja zaletao sa kupovinom barlowa, naročito ne kod jeftinijih. Tu mnogo više znači lična preporuka nekog od nas ko je to koristio nego specifikacije. Primera radi, jedan od najgorih je SW 2x barlow koji stiže uz neke njihove teleskope gratis. Ne umem da objasnim koliko to potencira hromatsku aberaciju i to na reflektoru, pošto je sasvim očigledno da je aberacija nastala u optičkom putu nakon fokusera, tj da je to napravio barlow.
Svi ovde godinama hvalimo GSO 2.5 apo barlow, stvarno je dobar za te pare i deset puta bolji od SW 2x običnog; ali ima tu još jedna caka...
Mnogo zavisi da li gledaš objekt blizu horizonta - imaćeš disperziju na većim uvećanjima koja dosta liči na CA. E ali ima jedan problem, nema T2 navoj. Ja bih lično u tom slučaju pre ovaj drugi, evo ovaj, koji je 2" i koji sigurno ne vinjetira sa T2 ringom.
Još nešto: i najbolji barlow na svetu da imaš, sa elementima poliranim suzama japanskih devica, ne očekuj dobre rezultate na ahromatu. Poenta je da svaki barlow uvećava optičke nedostatke kao što je CA za najmanje onoliko koliko iznosi faktor uvećanja, i to u idealnom slučaju. Reduktori rade obrnuto, dakle ako je CA dva piksela oni smanje na jedan piksel a barlow uveća na 4 u teoriji, u praksi i više, što zavisi od njegove konstrukcije.

Pravo je pitanje šta će ti barlow a ako je odgovor fotografija DSLR-om za planetarne i sitne galaksije, onda ne znam šta da ti kažem jer je to generalno klizav teren. U tom slučaju je mnogo bolje teleskop veće žiže, ili barlow sa maksimum 2x, kao gorepomenuti. Ako ti treba za planete i neku malu kamericu onda može i ovaj GSO 2.5; ako ćeš u barlow da stavljaš okulare a ne kameru onda je GSO takođe OK. Vlaiv je imao loše iskustvo sa jednim primerkom, ali ako to zanemarimo (dakle varijacije) onda je to prvi najjeftiniji barlow na tržištu koji je za preporuku.

CyberianIce

Ne koristim teleskop za posmatranja, samo dvogled, posto je ovaj teleskop relativno ogranicen. Ali jasno, nisam ni mislio Bog zna sta da izvucem od ahromata, samo mi je potrebno vece uvecanje i manji f broj za ovaj senzor, cisto za planete i mozda na Mesecu upravo da malo redukuje CA koju pravi OTA na ovom senzoru. A mislio da prvo nabavim ono sto nemam tako da mogu da koristim i na ovom teleskopu dok ga jos imam pa cu na kraju i OTA da menjam. Ali fokuser mi je sada 1.25", a onaj barlow moze da se koristi i kao T ring (posto samo staklo moze da se odvrne sa njega) tako da bi jednim potezom resio vise stvari: T ring (trenutno jos koristim plasticni, 3D printan), barlow koji moze na kameru direktno a za posmatranje je modularan - ako se koristi umesto filtera 1.5x a sa njegovim kucistem 2x ili obrnutno, kako god.

A i ne znam koliko je 2" fokuser potreban krop senzorima kao takav, bar u smislu vinjetiranja na cevima sa vecim f brojevima, stabilnost konstrukcije je druga prica. Dobro bi dosao vlaiv sada da objasni kroz par forumla. U svakom slucaju necu nista kupovati do sredine oktobra posto idem u Nemacku pa za sada samo pripremam spisak da mogu sve odjednom pokupiti licno jednom kada vec budem tamo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

vlaiv

Quote from: CyberianIce on June 13, 2021, 09:54:13 pmDobro bi dosao vlaiv sada da objasni kroz par forumla

Mogu da probam samo kaži šta računamo :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Barlow u suštini nikako ne može da smanji CA, čak ni najkvalitetniji; može samo da uveća i po tome se razlikuju - jeftini degradiraju više. Obrnuto može, tj reduktor, da smanji CA po cenu kome, sferne i vinjetiranja.
Što se tiče fokusera, i 2" vinjetira na kropu tj potreban je flet. Nisam siguran doduše da li to nije do T2 ringa ili možda i sekundarnog, ali takva je situacija na reflektoru 150/750, dakle tu svakako ništa od FF bez obzira na 2" fokuser. Ako imaš na umu astrofotografiju većim senzorima (tj FF) onda guglaj iluminaciju tog konkretno teleskopa i fokusera, postoje i neki koji na FF daju 100% iluminacije. Na žalost, uvek je bilo koliko para toliko muzike, a ja sam lično i spreman sutra da kupim nešto malo skuplje a da može na FF, skok sa kropa na FF u smislu kvaliteta je priličan.
Pošto ideš u Nemačku uskoro (kao i ja  ;D ) razmisli da kupiš namenski mali foto-apohromat, ne mora skup. Bar za prvo vreme, a posle će ionako oprema iznova da se kupuje onako kako valja i dolikuje. Takav mali apo ne moraš nikad da prodaš a ako si raspoložen možeš i da ga staviš na fotografski tripod i da tako posmatraš kad te mrzi i kad ne fotografišeš.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on June 13, 2021, 10:37:10 pmNisam siguran doduše da li to nije do T2 ringa ili možda i sekundarnog, ali takva je situacija na reflektoru 150/750, dakle tu svakako ništa od FF bez obzira na 2" fokuser.

To ti je do sekundara.

Pozicija fokusa na tom 150/750 bar 8cm od tubusa, što znači da je bar 7.5 + 8 = 155mm od centra sekundara.

Sekundar od 50mm na toj udaljenosti vinjetira već na 12mm od centra senzora, a prema nekim izvorima, sekundar je 47mm.

Evo kalkulator osvetljenja za različite veličine sekundara:

https://www.bbastrodesigns.com/diagonal.htm

(to je za vizuelno pa uzima i blokadu svetla od strane sekundara ne samo vinjetiranje - stavi magnitude loss da bude bar 0.4-0.5 da bi dobio neke rezultate).

Inače za FF ti treba sekundar od bar 70mm, ali čisto sumnjam da bi našao CC koji ispravlja polje za FF a da nije bar 2.5" ili 3".
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

June 14, 2021, 02:44:26 am #9 Last Edit: June 14, 2021, 02:55:14 am by CyberianIce
Originalno sam hteo da kupim RedCat 51 ali mozda cu Evostar 72ED DS-Pro. Treba mi mali i lagan OTA.

Quote from: Yagodinac on June 13, 2021, 10:37:10 pmBarlow u suštini nikako ne može da smanji CA, čak ni najkvalitetniji; može samo da uveća i po tome se razlikuju - jeftini degradiraju više. Obrnuto može, tj reduktor, da smanji CA po cenu kome, sferne i vinjetiranja.
Nesto smo ovde pricali o tome: https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=3260.msg77593#msg77593

Quote from: vlaiv on June 13, 2021, 10:07:42 pmMogu da probam samo kaži šta računamo :D

Koliko koliko 1.25" fokuser ima veze vinjetiranjem na APS-C senzoru u odnosu na 2" kod refraktora. I od cega to sve zavisi?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on June 14, 2021, 02:44:26 amNesto smo ovde pricali o tome: https://forum.astronomija.org.rs/index.php?topic=3260.msg77593#msg77593


Mislim da se tu Vlaiv-u potkrala jedna greška: nije svejedno sa aspekta CA da li je f-odnos povećan na npr f17 barlow-om ili je inicijalna konstrukcija objektiva takva da on radi na f17. Barlow obavezno povećava CA (ako ona postoji kao kod ahro) ili je dodaje (ako ne postoji/njutn i pritom je loš barlow).
Ako ti barlow-om dižeš neki f5 ahromat na f17 to onda dodirne tačke po pitanju boja nema sa originalnim f17 ahromatom. Ista je samo žižna daljina tj "uvećanje", što bi rekle babe.

Odavde:

"However, they do magnify any chromatic aberration that's inherent to a telescope's objective lens. "
"Similarly, some beginners incorrectly fault a Barlow for adding chromatic aberration to an image. Modern Barlows add very little chromatic aberration, but they can magnify chromatic aberration already present in a telescope/eyepiece combination."

Inače, reduktori i fokalni ekstenderi su jako dugo prisutni u fotografiji, maltene od njenih početaka, i relativno retko se koriste u praksi osim kod ptičarenja. Šta mislite zašto? Zato što i najbolji ekstenderi (npr ovaj) i najbolji teleobjektiv (ovaj) daju degradaciju prilikom kombinovanja korišćenja.
Mi faktički samo možemo da se potrudimo da uzmemo malo bolji barlow, sa ED elementima, da on dodatno ne degradira sliku a ona osnovna degradacija od strane teleskopa, recimo ahromata, svakako je neizbežna.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on June 14, 2021, 10:45:20 amMislim da se tu Vlaiv-u potkrala jedna greška: nije svejedno sa aspekta CA da li je f-odnos povećan na npr f17 barlow-om ili je inicijalna konstrukcija objektiva takva da on radi na f17. Barlow obavezno povećava CA (ako ona postoji kao kod ahro) ili je dodaje (ako ne postoji/njutn i pritom je loš barlow).
Ako ti barlow-om dižeš neki f5 ahromat na f17 to onda dodirne tačke po pitanju boja nema sa originalnim f17 ahromatom. Ista je samo žižna daljina tj "uvećanje", što bi rekle babe.

Ne znam da li si na to mislio, ali ja nisam rekao da je CA jednak u ta dva slučaja koje sam naveo, samo sam rekao da se do F/17 može doći na dva načina.

Quote from: undefinedPodići F/odnos možeš na dva načina - ili koristeći barlow sočivo ili smanjiti prečnik objektiva.

Više sam ciljao na aperture masku nego na barlow, jer aperture maska zapravo smanjuje CA a barlow ne, a i jedno i drugo daju traženi F/odnos koji odgovara veličini piksela.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: CyberianIce on June 14, 2021, 02:44:26 amKoliko koliko 1.25" fokuser ima veze vinjetiranjem na APS-C senzoru u odnosu na 2" kod refraktora. I od cega to sve zavisi?

Malo geometrije tu završava posao.



(za one kojima se ne prikazuje slika iz nekog razloga, link je: http://serve.trimacka.net/astro/Forum/2021/06/14/dijagram.jpg )

Možemo iskorititi sličnost trouglova. Gledamo trouglove sa leve strane.

Neka je

X = polovina razlike između unutrašnjeg prečnika 1.25" fokusera i dijagonale senzora
Y = polovina razlike između prečnika objektiva i dijagonale senzora

onda imamo sledeću relaciju:

Maksimalna dužina 1.25" cevi : fokalna_dužina = X:Y

Odnosno

Maksimalna dužina 1.25" cevi = fokalna_dužina * X/Y

To zapravo možemo generalizovati za bilo koji otvor i njegovu poziciju. Bitno je samo da gledamo razliku poluprečnika otvora i senzora (polovinu dijagonale) i udaljenost otvora u odnosu na fokalnu ravan.


Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Quote from: vlaiv on June 14, 2021, 12:08:48 pmNe znam da li si na to mislio, ali ja nisam rekao da je CA jednak u ta dva slučaja koje sam naveo, samo sam rekao da se do F/17 može doći na dva načina.

Moja greška, ja sam to očigledno pogrešno protumačio.

CyberianIce

Nene, ja sam pogrešno protumačio to, u svakom slučaju nije loše imati neki takav barlow, bar za planete vizuelno ali od kojeg može samo kućište da se koristi kao T2 prsten za fotografiju recimo, tako da ću dodati na spisak ali pomeriti negde ispod guiding kamere i tubusa za to :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S