• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina opreme u inostranstvu

Started by Astro_fun_times, August 10, 2021, 07:28:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Pozdrav narode. Zanima me kakva su iskustva sa narucivanjem opreme iz inostranstva, bilo to Kina ili Nemacka? Na koji nacin se odredjuje carina na proizvod kako bi se znala neka okvirna ukupna cena svih troskova. Ja licno bih mozda gledao neke okulare da narucim.
Hvala unapred
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Moje dosadašnje iskustvo kaže ovako:

1. Uzmeš cenu bez poreza u Nemačkoj (bez VAT-a)
2. Dodaš cenu poštarine na to
3. Dodaš 32% dadžbine (10% opšta carinska stopa i 20% na to PDV ovde kod nas)
4. I na kraju dodaš još par stotina dinara - troškovi carinjenja i isporuke

Primer:

Hoćeš da naručiš ovaj okular:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4931_TS-Optics-1-25--ED--eyepiece-12-mm---60--flat-field--long-eye-relief.html

On košta 78.99e a poštarina košta 21e, znači ukupno 100e. Carina i porez su još 10% i 20%, znači 110e posle carine, a 110e + 22e = 132e posle carine i PDV-a.

Možeš carinu i PDV zajedno kao 32% - to je onda 100e +32e = 132e.

Na kraju te izađe 132e + jedno 200-300din za carinjenje i tako to.

Ima neka donja granica kada ne računaju carinu - da li 50e ili 70e, tada ide samo PDV.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

mitja

Pozdrav,

1. Cene preko su dosta nize od nasih ovde. Recimo t2 adapter sa ekstenzijom I t nastavkom na amazonu mozes naci za 15 evra. Caka je postarina. 25 evra. Sve ukupno carina racuna ukupnu cenu odnosno predmet kupovine + postarina. Carina je oko 10% cini mi se I do 50 evra ukupne vrednosti se ne placa.
2. Iskreno zaboravi na kineze. Sto je bilo bilo je. Postarina je sad cesto previsoka I za neke predmete ide I do 10x njegove vrednosti. Ovde bih ostavio prostora da se o drugi izjasne. Moj glas ide za kupovinu preko. Doduse moras da pratis cene ovde I tamo pa da vidis sta ti se isplati...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mitja

Quote from: vlaiv on August 10, 2021, 08:36:04 pmMoje dosadašnje iskustvo kaže ovako:

1. Uzmeš cenu bez poreza u Nemačkoj (bez VAT-a)
2. Dodaš cenu poštarine na to
3. Dodaš 32% dadžbine (10% opšta carinska stopa i 20% na to PDV ovde kod nas)
4. I na kraju dodaš još par stotina dinara - troškovi carinjenja i isporuke

Primer:

Hoćeš da naručiš ovaj okular:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4931_TS-Optics-1-25--ED--eyepiece-12-mm---60--flat-field--long-eye-relief.html

On košta 78.99e a poštarina košta 21e, znači ukupno 100e. Carina i porez su još 10% i 20%, znači 110e posle carine, a 110e + 22e = 132e posle carine i PDV-a.

Možeš carinu i PDV zajedno kao 32% - to je onda 100e +32e = 132e.

Na kraju te izađe 132e + jedno 200-300din za carinjenje i tako to.

Ima neka donja granica kada ne računaju carinu - da li 50e ili 70e, tada ide samo PDV.

Vlaiv kupio sam preko amazona t2 adapter sa ekstenzijom I onim t nastavkom. Oko 49 evra. Kako se placa pdv na to? Jel moram da prijavim nesto?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Quote from: mitja on August 10, 2021, 08:51:59 pmVlaiv kupio sam preko amazona t2 adapter sa ekstenzijom I onim t nastavkom. Oko 49 evra. Kako se placa pdv na to? Jel moram da prijavim nesto?

Donese poštar pošiljku i kaže, za uplatu tolko i tolko dinara - kao kad uzimaš pouzećem samo ti naplati zaračunat iznos dadžbina (+cena carinjenja - kaže ti total za uplatu).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Hvala obojici na detaljnom objasnjenju. Kada kazete "prati cene ovde" na gde konkretno mislite? Na jedan jedini sajt nas ili?

Takodje, sa kojih sajtova ste vi narucivali?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on August 10, 2021, 09:56:51 pmHvala obojici na detaljnom objasnjenju. Kada kazete "prati cene ovde" na gde konkretno mislite? Na jedan jedini sajt nas ili?

Takodje, sa kojih sajtova ste vi narucivali?

Da, pretpostavljam da je mislio na TC, ne znam gde još ima da se kupi oprema (sem možda na kupujem prodajem od preprodavaca koji svakako donose iz inostranstva).

Po mom nekom iskustvu, neke stvari vredi naručivati iz inostranstva, dok neke i ne. Neke stvari su jeftinije u Teleskop Centru.

Ja sam naručivao od TS iz Nemačke i FLO iz UK. FLO se isplati za sitnije stvari jer je poštarina na veće stvari ogromna.

TS je do pre pandemije imao jako povoljnu poštarinu mada im cene nisu najniže (poštarina je bila po 10-15e, sad je dosta više), pa je suma sumarum često bilo povoljno kod njih naručivati. Sada je situacija drugačija - em je sve poskupelo i zalihe su niske, a i poštarina je skočila.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Da da, odprilike nesto gledam na nasem sajtu, dok platis te dadzbine i postarinu, pa skoro da mu dodje na isto. Jos od nasih ne moras dugo da cekas isporuku. Jedino sto su malo limitirani sa izborom.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Na Teleskop centar sam mislio. Recimo 2200 je kod njih t nastavak I t adapter oko 2500. Sa postarinom je oko 5000 din. Za 49 evra sam na amazonu kupio ta dva adaptera plus ekstenziju za okularnu projekciju.
To mi se isplatilo. Vec kod UHC filtera ta rabota se ne isplati. 5300 je kod nas a preko sa postarinom mi dodje na isto ali se ceka duze. Mislim da je visina postarine za Srbiju problem. Taj isti nastavak na amazonu kosta oko 14 evra ali je postarina 25 evra.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Astro_fun_times

Upravo. Gledam u inostranstvu, cene su daleko pristupacnije, u osnovi. Ali kad se dodaju ostali troskovi i postarina, cesto na teleskop centru dodje na isto. Jos ako nesto ne valja mozes da nazoves i reklamiras brzo.
Ali eto nekad nesto ispadne jeftinije naruciti preko. Mozda kad su neki popusti ili tako nesto.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Niko od vas mi nije rekao da se pripazim jer kupovina preko AliExpress-a zna da bude zarazna.

Kupio sam par stvarcica.
- nosac za telefon, 380rsd
- TMB 6mm, 3350rsd
- variabilni polarizujuci filter, 1400rsd.

Jos 4 stvari imam narucene, u transportu su. UHC filter, neki filteri u boji, Celestron 32mm, zoom 7,5-22,5.
Ovo sto je stiglo je naruceno polovinom avgusta i sve je doslo so 7mog septembra.

Zadovoljan sam proizvodima.

Moram da dodam da sam samo platio na sajtu AliExpress-a. Nije bilo dodatnih troskova ni za PDV, ni carina, ni postarina za dostavu od strane nase poste.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on September 13, 2021, 03:30:41 amMoram da dodam da sam samo platio na sajtu AliExpress-a. Nije bilo dodatnih troskova ni za PDV, ni carina, ni postarina za dostavu od strane nase poste.

Ovo je interesantno. Jel to nešto standardno za poslovanje sa Kinom ili je puka sreća u pitanju (i meni se jednom ili dva puta desilo tako nesto kada su mislili da mi šalje pojedinac a da nije kupljeno)
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Stvarno ne bih znao kako i zasto je to tako. Vrednosti su male, mozda zato.
Cak je pakovanju kad je stigao okular koji sam platio 33 dolara pisalo "vrednost 1 dolar".

Sestra mi je rekla kako njenom drugu kad naruci na adresu u NS naplate sve a kad naruci na adresu u Indjiji nista...

Ne znam kako to sve funkcionise ali necu se zaliti hehe

Ovaj TMB 6mm je isti kao i onaj planetarni od 8500 na teleskop centru.

5 sociva u 3 grupe
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mitja

Magelan jel mogu linkovi ka uhc filteru I okularima. Mada mi I ovaj polarizujuci filter dobro dodje.

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

vlaiv

Ah da - video sam pre neki dan, TMB klonovi - popularni 58° planetarci, su oko $30 na AliExpressu. Nalazio sam čak i za $25 ali je poštarina bila prevelika.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC