• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lansiranje web teleskopa

Started by Kizza, December 25, 2021, 10:09:36 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Svaka cast Danijele. Bas sam se pitao da li je moguce slikati ga.

Inace uspesno je obavljeno zatezanje svih 5 slojeva stitnika od sunca. Uskoro ce se sekundarno ogledalo rasklopiti i doci u poziciju.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Danijel

Quote from: spadej on January 05, 2022, 08:31:30 amBravo Danijele! Poduhvat vredan divljenja! Snimiti tolike fotografije, pa jos sa dva teleskopa, i to objekta za koji nisi ni siguran da ces ga uloviti... Svaka cast!!

Hvala spadej. Da bila je to prava mala avantura. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Quote from: Ljubo on January 05, 2022, 11:35:37 amSjajno Danijele!
Evo naidjoh i na nedavno objavljeni post o određivanju udaljenosti JWST, pa možeš pomoću datih uputa, jednostavnom paralaktičkom metodom i sam utvrditi koliko je (približno) u trenutku snimanja JWST bio daleko od Apolla:
https://www.cloudynights.com/topic/805694-measure-jwst-range-via-parallax/

Hvala ti Ljubo. Jednostavnije mi je bilo pročitati objavljeni podatak za taj dan. Tko ne vjeruje, nek sam izračuna i provjeri. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Quote from: Yagodinac on January 05, 2022, 12:14:47 pmSvaka čast za podvig  ;D
Inače to što je JWST magnitude 14 ne znači da je snimanje opuštencija; objekti koji se kreću (pa makar i sporo) imaju tendenciju da se teže beleže. Ovde to nije preterano izraženo kao što bi kod meteora recimo bilo, slično je i sa asteroidima koji se brzo kreću, kometama i slično; ali činjenica je da kad imaš nešto stacionarno kao što je kvazar ili galaksija onda naši teleskopi naprasno postanu veoma moćni...

Hvala ti Yagodinac!

Da, bilo je zeznuto jer koliko god sam buljio u snimak, nikako da uočim koja točkica je JWST. Nakon što sam snimio četrdesetak snimaka, još tijekom snimanja, pokupio sam ih putem računalne mreže u kuću na svoj glavni kompjuter i napravio stackiranje da provjerim ima li uopće tamo nešto snimljeno. Olakšanje je bilo kada sam ugledao crticu, značilo je to da je sve na svom mjestu. Cilj je bio točno u sredini vidnog polja, tamo gdje ga je računalo držalo. Išao je toliko sporo da se njegov pomak nije vidio ni nakon 3 minute eksponiranja na probnoj fotografiji. I zato ga je bilo teško snimiti jer od tih silnih točkica i šuma na fotkama nije bilo moguće prepoznati koja od njih je JWST niti kojeg je sjaja uopće. Jedno od najtežih snimanja "na slijepo" koje sam odradio. Snimaš i snimaš, ništa ne vidiš na snimcima, a trebalo bi biti tamo. Do samoga kraja obrade nemaš pojma jesli li ga snimio. Kada je obrada završila i njegov trag "isplivao", odahnuo sam. Sati snimanja ipak nisu bili uzaludni. Neki bi rekli da je to bio "Lov u mutnom". I je. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Update, sa uspesnim fiksiranjem primarnog ogledala, zavrsene su sve faze "raspakivanja" teleskopa.
Iskreno, pao mi je kamen sa srca.
Sledi podesavanje individualnih ogledala ili sto bi mi rekli kolimovanje.
82% do L2 je predjeno, teleskop konstantno smanjuje brzinu i nadamo se uspesnom ubacivanju u L2 poziciju.
Cini mi se da sam procitao kako je ustedjeno dovoljno goriva da teleskop moze komotno 20 godina da bude operativan.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Danijel

Quote from: Danijel on January 05, 2022, 01:59:33 amSnimio sam ga. :)

Članak je na stranicama zvjezdarnice Apollo gdje sam opisao kako sam ga snimao, a tu su konkretni snimci.

...


Eto, dao sam si posla pa sam od te serije astrofotografija napravio i video. Možete ga vidjeti ovdje kao i jednu od slika u punoj rezoluciji na kojoj se vidi koliko je JWST bio zapravo sićušna buhica. Nikako čudo da ga nisam mogao pronaći. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Lepo ispraćen događaj  8)
Jel imaš možda informaciju koliki će sjaj biti u L tački? Da li će biti u dometu amaterskih teleskopa?

Astro_fun_times

Inace James Webb je uspesno ubacen u L2 orbitu i sve je proslo bez ikakvih problema.
Sad sledi period hladjenja i podesavanja instrumenata koje ce trajati par meseci.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Danijel

Quote from: Yagodinac on January 26, 2022, 10:28:18 amLepo ispraćen događaj  8)
Jel imaš možda informaciju koliki će sjaj biti u L tački? Da li će biti u dometu amaterskih teleskopa?

Hvala! :)

Koja mu je magnituda sada nisam mogao pronaći. Svugdje piše N.A. no amaterskim teleskopima čisto sumnjam da se može vidjeti. Nisam našao čak niti novije snimke. Sve su snimane tamo početkom godine. Ima nešto snimaka ali to su snimanja teleskopima od 40 i više cm. I na njima je jedva vidljiv. :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Astro_fun_times

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2