• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Quote from: Magelan118 on October 28, 2023, 07:44:55 pmE sad prirodna boja OIII signala ako je zaista takva i nije neka

Jel imas ti OIII filter? Svako ko ima, moze da proveri kakve je stvarno boje - samo bacite pogled kroz filter ovako direktno.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo, za sve neverne Tome :D



Nije bilo lako snimiti jer je filter pun refleksija ali se ovde lepo vidi boja.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

October 28, 2023, 09:26:03 pm #1007 Last Edit: October 28, 2023, 09:41:10 pm by Magelan118
Nemam OIII ali imam Lextreme koji propusta 7nm Ha i 7nm OIII.
Crescent sam slikao kroz Lextreme, odatle plava OIII nijansa.
E sad ta "prava" boja OIII kanala je bas ruzna😂
Da je takva na slici bila bi bas bezveze 😂


Edit: mislim da ne mora da znaci da je signal takav, da filter je takav ali sam signal mozda nije te boje na slici. Ima tih narroband filtera i nikad nisam video da je Ha filter crven. A signal na slici jeste.
Mislim lupam, ne znam.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

You cannot see attachments on this board.

Evo ovde se vidi, nije OIII te boje.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on October 28, 2023, 09:43:48 pmEvo ovde se vidi, nije OIII te boje.

Kada se interferencioni filteri slikaju pod tim uglom - onda se vidi odbijena svetlost a ne svetlost koju filter propusta.

Dobar interferencioni filter se pod uglom ponasa kao ogledalo. Pogledaj na slici koju sam okacio - tamo gde je moj palac, posto tu svetlo ne pada pod pravim uglom - vidi se jasno refleksija vrha palca u filteru. Zato mi je i bilo nezgodno da slikam - da uhvatim pravi ugao.

Evo primera takve slike:


Filter je snimljen pod uglom i jasno reflektuje boju neba umesto da prikazuje boju koju propusta.

Ha filter (odnosno Ha boja) je duboko crven i tu nema greske. Pogledaj recimo kako izgleda pogled kroz Ha solarni teleskop:

https://www.youtube.com/shorts/0e9Py26c8kY
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Aaa vidis mozda je to razlog zbog cega neki narrowband filteri ne rade dobro sa brzim teleskopima, jer svetlost koja pada pod 90 stepeni na filter direktno je zaklonjena sekundarnom obstrukcijom a spoljni delovi snopa svetla padaju pod vecim uglom i tu dolazi do band shifta.

Sad sam bas pogledao kroz moj Lextreme. Da sija se kao ogledalo ali sto kazes kad se direktno pogleda kroz njega, tacno se vidi ta zelena boja.
Posto je komarnik spusten, i gledamo sam kroz njega, tu gde su ti "kvadratici" se poznaje crvenkasta nijansa.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Ne preuzimam odgovornost za oblacnost ali pazario sam novu kamericu.
ZWO ASI533MC Pro.
Sinoc sam imao priliku da je testiram.
Sveukupan utisak... Pa onako😂
Mada moguce i da nisam koristio dobru ekspoziciju, Gain, nisam imao nikakav filter (cekam UV/IR cut i CLS) vec je na kameri samo AR glass koji propusta širi deo spektra, ko ce ga znati sta sve nisam dobro odradio, jos se ucim kako da je koristim.
Ima toliko šansi da se nesto zezne i zabrlja😂

Meta koju sam izabrao je bila daleko od savrsena. Nalazila se iznad komsijske kuce sa koje sija LED sijalica koja mi osvetljava celu baštu kao svemirski brod da sleće. Jedino sto je kod nje valjalo je sto je cele noci bila na nebu a i lepo je stajala u kadar u odnosu na druge kandidate.
Takodje, ispred ove mete se nalazi gas koji onemogucava da se tacno utvrdi njena daljina.
Radi se o IC 342; Caldwell 5; Hidden galaxy.

Lights: 120x120s Gain 101; Offset 70; -10°
Darks: 14
Flats: 50
Darkflats: 50
Biases: 50

4h 00mins of integration

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: none, AR glass

Sky: Bortle 5
Date: 08.11.2023

IC 342; Caldwell 5; Hidden galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Uopšte to nije loše.

Ta galaksija baš i nije mnogo sjajna ako se ne varam.

Vidi, 14 darkova je malo. Uradi jedno stotinak komada. Dobra stvar sa hladjenim kamerama je što možeš darkove da odradiš popodne dok piješ kafu i jedeš kolače :D

Bias ti ne treba za tu kameru, redovni darkovi rade posao.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Nije sjajna, a i galaksije su generalno teze za slikati nego nebule.
Jos ispred ove ima gas.
Isto tako, moj teleskop nije idealan za galaksije (osim za M33) jer ima šire vidno polje a galaksije su uglanom sitnije.

Takodje komsijsko svetlo je ulazilo u cevku direkt. Imam ceradu ali nemam nogare na koje mogu da je okacim. Nesto sam pre budzio ali kada sam slikao vise noci. Ovo je bila samo jedna noc, najvise i da testiram kameru kako treba a cela basta je bila blatnjava jer je ranije u toku dana kisa padala.
Isto tako samo AR glass je bilo ispred senzora.

Darkove upravo pravim, 100kom od 60s, 120s i 300s. Uglavnom sam te ekspozicije koristio sa DSLR.
Lako je napraviti darkove naknadno, a i flatove jer ne rastavljam image train par dana nakon slikanja, a imam poziciju fokusera ubelezenu svakako ako zatreba da se ponove flatovi.

Gledao sam neki video na Youtube-u i neko je testirao koji program najbolje slaze slike.
Iza Pixinsight-a je bio ASTAP.
U njemu se ne koriste bias-i.
E sad naravno to je subjektivno misljenje, ali ovu sam sliku stackovao u ASTAP-u.

Darkove koje sam ovde koristio sam napravio pre par noci kada sam slikao sa tom kamerom i sa 200/1200 Dobsonom, malo iz zezanja da testiram.

Svakako cu napraviti Darks library a i ovo nece biti finalna obrada, vraticu se ja jos ovom materijalu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

15.11.2023, bilo je nekakvih uslova ali je vlaznost vazduha bila oko 90%. Iz tog razloga a i zato sto je preko dana kisa padala resio sam da ne nosim ceo setup u bastu nego da ga postavim na terasu koja je izdignura nekih 2.5m iznad zemlje ali time gubim veliki deo neba. Zapravo jako mali deo neba mi preostaje.
Slikao sam par meta, kako je sta nailazilo na taj deo neba, cisto da nesto slikam, nista ozbiljno, malo da testiram kameru ako nista drugo.
Nemam jos uvek CLS ni UV/IR cut filter, mada mi CLS i ne treba izgleda.
Na 300s bez ikakvog filtera, Gain na 101, subovi su i dalje dobri, dok je na DSLR Canon 600D na ISO1600, na 120s slika bila roza koliko je svetlosno zagadjenje gusilo signal. Sa CLS filterom je DSLR isao na 120s bez problema a bez njega do 60s.

Sve u svemu, znam da sa ovom kamerom jos uvek nista ne znam😂

U nedostatku UV/IR cut filtera, a i pri slikanju od 300s, zvezde se naduvaju, kao da imam oversampling.

No svejedno.
Mislim da sam 4 mete slikao tu noc. M74 ako se ne varam, tu me je montaza zezala pa sam sve pobacao, M45 sam skupio oko pola sata signala jer je sledeca interesantna meta izasla iza ćoška kuće, ali zbog jako svetlih zvezda a u nedostatku filtera i to sam gurnuo u stranu.
A da, setio sam se, prva mi je bila Cygnus wall, sto neko rece, "Meksiko" u Severna Amerika maglini😂.
Video sam da drugi slikaju pa reko ajde i ja cu, ali ta meta je prenisko na horizontu u zbog pozicije sa terase kao i komsijskih kuca/drveca, nisam puno uspeo da uhvatim signala, tako da sam se samo nervirao prilikom pokusaja da obradim to tako da sam i to gurnuo u stranu.
Zadnja meta bila je Rozeta maglina. Mesec je bio mlad ili skoro mlad pa nisam stavio L-eXtreme filter (sad se kajem) nego sam tako slikao bez ikakvog filtera (samo AR glass).
Isao sam na 300s ekspoziciju.
Ne secam se koliko ih je bilo, oko 30tak, ili manje, oko 2.5h signala valjda.
Ovo sam dobio
Mislio sam da ne objavljujem dok ne skupim jos signala ali kakve smo srece sa nebom, to ko zna kad ce biti a i svaki naredni pokusaj nakon ovoga takodje nije urodio boljim rezultatom tako da, da ne bi bilo mrtvilo na forumu, neka ide u etar.

Caldwell50, Rosetta nebula by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Super je to ispalo.

Hoćeš da probaš (uzmeš na zajam na par nedelja) IDAS LPS P2 da isprobaš sa tom kamerom i tvojim svetlosnim zagađenjem?
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Nije bas super, ali s obzirom da je slikano bez ikakvog filtera i broadband, a i da nemam dovoljno integracije... Ok je 😂

Narucio sam Svbony UV/IR cut kao i Svbony CLS filtere. Kasne zbog strajka u pošti verovatno.
E sad ja samo 2" filtere koristim. Ne znam jel taj tvoj 1.25" ili 2".
Imam filter drawer za 2" filtere.

Ali opet kazem, svetlosno zagadjenje me nesto ne muči sa ovom kamerom, kako i zasto, meni jasno nije.
Kolega je rekao da je Gain 101 odprilke kao ISO200 na DSLR. Mozda zato?
Ne znam.
Prethodni put kad sam se igrao, ne znam sta sam isto tako slikao cisto da testiram i isao sam jedan sub 600s, ni on nije bio roze boje, bio je sasvim ok.
To mi nikako nije jasno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Imam i 1.25" i 2" pa koji ti više paše da probaš.

Ta fora sa svetlosnim zagađenjem i sa roze pozadinom je samo stvar "obrade".

DSLR aparati imaju ugrađenu kalibraciju boja i preview slike daju kako treba enkodiran na gama 2.2 (po sRGB standardu).

To je napravljeno da bi normalne slike koje su napravljene fotoaparatom (redovna / dnevna fotografija) izgledala normalno.

Kod astro kamere to nema "ugrađeno" i ne radi se (to bi trebalo da je deo obrade ali niko to ne radi i onda slike istih objekata ispadnu različito obojene). I onda svetlosno zagađenje bude druge "nijanse" - obično zeleno i nije tako izraženo ali je jednako prisutno.

U svakom slučaju, svetlosno zagađenje ne treba vizuelno porediti (sem ako su kamera i podešavanja isti - recimo kad se poredi sa/bez filtera ako je sve ostalo isto), već treba izmeriti da bi se znalo sa čim se radi.

Znači, kalibrisan sub, pretvoreno u elektrone (iz ADU-a u elektrone a u zavisnosti od ISO/Gain-a korišćenog) i onda se obeleži deo neba bez objekata, sa što manje zvezda i uradi median.

Posle malo matematike da se dobije SQM merenje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

A sta mi vredi i da uzmem da probam filter kada nema prilike da se testira.
Ova godina je stvarno loša, jaaako losa.

Ovaj zadnji deo nisam bas skontai ali evo, uzeo sam neki sub, kalibrisao ga, otvorio u Siril-u, uradio background color calibration jer je slika u autostertchu bila zelena i selektova deo slike koja "ne bi trebalo da ima" metu. Selektovao mali deo i isao na statistics. Mean i median su skoro isti, i skoro isti za sve tri boje
Mean: R-1528.8; G-1527.9; B-1518.0
Median: R-1528.4; G-1528.7; B-1518.6

Ako je to to.
Mada zavisi koji deo neba je uslikan u tom subu. Nije nebo jednako osvetljeno i zagadjeno.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Quote from: Magelan118 on November 19, 2023, 06:06:05 pmA sta mi vredi i da uzmem da probam filter kada nema prilike da se testira.

Kako želiš, što kaže narod naš, ponuđen ko počašćen. Ja ionako ne koristim taj filter, stavljen je na prodaju ali se baš nešto i ne otimaju o njega :D

Ne bi mi smetalo da bude kod tebe neko vreme dok ne uspeš da nešto uslikaš sa njim, ali ako nećeš da se cimaš, onda ništa.

Quote from: Magelan118 on November 19, 2023, 06:06:05 pmOvaj zadnji deo nisam bas skontai ali evo, uzeo sam neki sub, kalibrisao ga, otvorio u Siril-u, uradio background color calibration jer je slika u autostertchu bila zelena i selektova deo slike koja "ne bi trebalo da ima" metu. Selektovao mali deo i isao na statistics.

Čim si uradi background color calibration - to više nije to.

Znači samo osnovna kalibracija darks + flats (gde je master flat skaliran na 0-1 raspon da ne bi uticao na vrednosti).

Ti koristiš gain od 102 na toj kameri što je praktično unity gain (znači ~1e/ADU) tako da dobijene vrednosti samo deliš sa 4 (jer je 14 bitna kamera).

Bitno je još i koja ti je radna rezolucija, ali evo da probam da napravim neki proračun.

~ 1530 / 4 = 400 elektrona.

F/3.8 sa 150mm je ~570mm fokalne dužine. Kamera je 3.75um piksel što znači da je rezolucija 1.36"/px odnosno površina piksela je 1.36 x 1.36 = ~1.85

400 elektrona podeljeno sa 1.85 = ~216 elektrona po jednoj arksekundi kvadratnoj po ekspoziciji - to je fluks od 216/300 = 0.72e/s sa 150mm

Sad ću da pogledam u nekom kalkulatoru koji sam pravio koliko je to otprilike u magnitudama.

Ako se ne varam to je ~SQM20.84 pod pretpostavkom da smo dobro izmerili (mada je pitanje šta je ta normalizacija pozadine uradila).

To mi izgleda dosta tamno.

Hajde uzmi samo median u zelenoj boji bez ikakve neutralizacije pozadine. Pa da vidimo.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC