• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

NGC 869;NGC 884 - Dupli klaster u Persiusu

Pun mesec a vedra noc, sta slikati nego klastere zvezda.
Ovo je jedna od omiljenih vizuelnih meta koja se i golim okom nazire na nebu.

Lights: 37x120s Gain 101; -10°
            34x60s Gain 101; -10°
Darks: 100x120s -10°
            100x60s -10°
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 50

1h 14min (120s)
0h 34min (60s)
Total exposure: 1h 48min

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony CLS

Sky: Bortle 5
Date: 25.12.2023
Moon: 99%

NGC869; NGC884 - Double cluster in Perseus by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Nakon dobijenih kritika ali i saveta kao i smernica, isti materijal obradjen malo bolje tako da se dobilo sledece
Double cluster by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

PavleR

Svaka cast Milose, kako se za kratko vreme puno napreduje kada ima komunikacije. Koliko se sad jasno vide pet crvenih zvezda u moru belo-plavih. Zvezda RS Persei u centru NGC 884 sad izgleda sjajno, u potpunom kontrastu sa okruzujuicima zvedama. Svaka cast na trudu i pre svega zeljom za napredovanjem.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Hvala Pavle.
Da, kada ima neko da ti kaze da sa nesto ne valja ali i kako da to popravis znaci puno.

Ovo je jako lepa meta, vizuelno.
Pregršt zvezda u okularu i sto kazes, taj kontrast narandzastih i plavih je jako lep.
Isto tako ima i par duplih zvezda gde je jedna narandzasta a druga plava.
Univerzum je prelep a mi imamo privilegiju da mozemo da bacimo oko na delić
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Uživaj dok napreduješ, najlepši je početak svakog hobija. Vremenom ako si duže u svemu ovome primetiš kako tvoji radovi imaju neki plato i godinama se ne poboljšavaju. E neko tad napusti hobi, a neko kupi novu opremu - srećom pa ovde skuplja oprema skoro uvek garantuje bolje rezultate, što nije slučaj u drugim oblastima fotografije.

Astro_fun_times

Ne znam da li je dobra ili losa stvar, da kupovina bolje i skuplje opreme daje bolji rezultat🤣
Lakse bi bilo da se dodje do nekog nivoa i dalje nema, novcanik pun🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Quote from: Magelan118 on December 10, 2023, 08:39:13 pmIC 410, NGC 1893, Tadpole nebula ili punoglavci🤣

116x300s light subovi, ne znam koliko ih je iskorisceno a koliko odbaceno
Darks, flats, darkflats, biases.
NGC 1893, Tadpole nebula IC 410 by Miloš Deronjić, on Flickr

Evo jos jedne ponovljene obrade na kojoj se vidi poboljsanje ako nista bar na zvezdama
NGC 1893, Tadpole nebula IC 410 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

PavleR

Quote from: Magelan118 on December 28, 2023, 07:16:49 amOvo je jako lepa meta, vizuelno.
Pregršt zvezda u okularu i sto kazes, taj kontrast narandzastih i plavih je jako lep.
Isto tako ima i par duplih zvezda gde je jedna narandzasta a druga plava.
Univerzum je prelep a mi imamo privilegiju da mozemo da bacimo oko na delić


Jeste izuzetno lepa vizuealna meta. Posmatrao sam je detaljno pre dve nedelje, kao dva odvojena objekta. I bas detaljno gledam tvoje fotke i uporedjujem sa onim sto sam video. Velika je razlika izmedju filozofija astrofotografije i osmatracke astronomije, potpuno drugaciji pristup objektu. Astrofotografije bas mnogo pojacaju sjaj zvezda i prikazu ih u mnogo vecem broju, pa mnoge forme koje su vizuelno toliko ocigledne kod oba jata na fotografijama se teze izdvajaju. Recimo, kod NGC 689 tamni rascep u obliku slova Y i asterizam ''padobranca'' su mnogo vidljiviji vizuelno. Na fotografiji glava padobranca i ostale zvezde u telu, rukama i nogama toliko sire svoj sjaj da je asterizam teze uocljiviji nego vizelno, gde sve zvezde sjaje tackasto. Takodje, kod NGC 884, teze su uocljive dve trougaone grudvice i potkovicasti oblik su takodje nekako utopljene u sjaj velikog broja zvezda.  Sa druge strane, kad gledam ovu fotku tek vidim koliko toga jos ima unutra a da vizuelno uoste nisam primetio da je tu.

Milose, pratim tvoj rad i tvoje fotografije postaju prepoznatljiv sadrzaj ovog foruma. Svaka cast na trudu, ja volim da kazem da je u amaterskoj astronomiji najteze ''izaci napolje''. Sve legne na svoje kada covek redovno posmatra ili u tvom slucaju fotografise, a kamoli jos kada izucava, raspituje se i teroijski napreduje. Mi posmatraci bar kad zavsimo posmatranje - zavrsili smo, kod astrofotografije veci deo posla pocinje tek kada se udje u kucu. Samo nastavi, uzivamo u fotografijama.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Prva verzija koja je losije obradjena vise podseca na ono sto se moze videti u okularu, s tim da nisam boje dobro pogodio.
Na drugoj verziji zvezde bas šljašte i sto kazes, tesko je uociti stvari koje se lako vide u okularu jer su zvezde zbog duzine ekapozicije ali i prirode fotografije "debele".
Ja se tacno secam momenta kada smo na Letenki mboskovic, CyberianIce i ja posmatrali ovaj objekat kroz okular i kada smo spazili "šapicu".
Ona se na drugoj verziji ne vidi jer se sve nekako stopi.
Plus su tu i spajkovi.
Ali to je astrofotografija.

Slazem se, vizuelna astronomija je skroz drugacija, instant nagrada se dobije i na zavrsetku se sve to lakse pokupi i spakuje i mozes u krevet na miru secajuci se objekata koje si gledao.
Isto tako, kada se vizuelno posmatra, objekat je upecatljiviji jer si mu se vise posvetio, vise ti zagledao, trazio neke zanimljive delove, nesto uvek ostavi utisak.

Isto tako znam kada sam posmatrao M11, moj omiljeni globularni klaster, taj neki raspored zvezda, boje, intenzitet jednih u odnosu na druge ostavi utisak i to pamtis za taj objekat, te neke karakteristike dok je to malo teze postici kod astrofotografije.
Pricam o metama koje su uglavnom otvoreni i zatvoreni skupovi zvezda.

Sa druge strane, vecina nebula su poprilicno "nedostupne" sa moje lokacije za vizuelno posmatranje i tu one dolaze do izrazaja u astrofotografiji.
Ali ipak je vizuelna astronomija daleko detaljnija u odnosu na astrofotografiju u smislu da dok vizuelno posmatras ti intenzivno trazis sve u tom objektu dok kod astrofotografije nakon sto dobijes finalnu sliku, često mi se desi da ne uzmem da je preterano zagledam i zumiram u detalje mada cu to da promenim.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Quote from: Magelan118 on December 03, 2023, 12:25:22 pmCaldwell 28; NGC 752, otvoreni skup zvezda.
Javila se prilika za slikanje ali nisam imao volje da sve nosim u bastu odakle bih imao vece parce neba vec sam samo izneo teleskop ispred vrata pa sam bio vrlo ogranicen u izboru meta. Mesec je bio na 97%, skoro pun, pa sam resio da slikam zvezde jer one nisu zahtevne.
I dalje cekam UV/IR cut filter pa su bez njega i dalje zvezde naduvane ali sam ih malo smanjio.
Obrada je srednje zalosna ali mi se svidja to sto kod ove slike u donjem desnom uglu moze da se nabroji najmanje 11 galaksijica a na celoj slici se moze naci jos najmanje 6.

Caldwell 28, NGC 752 by Miloš Deronjić, on Flickr

Evo ponovne, bolje obrade.
Ko zeli da istrazuje ovaj objekat neka izvoli, na slici ima dosta sitnih galaksijica a i zvezdica ima jako puno.
Veoma mi se svidja ova slika.
Jednom cu da okrenem teleskop negde gde nema nikakav veci objekat a ima jako puno sitnih galaksija jer su jako zanimljive

Caldwell 25, NGC 752 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

PavleR

Quote from: Magelan118 on December 30, 2023, 08:24:09 pmJednom cu da okrenem teleskop negde gde nema nikakav veci objekat a ima jako puno sitnih galaksija jer su jako zanimljive

Odlicna ideja Milose. Zimi imas jednu odlicnu grupaciju galaksija smestenih oko zvezde 1 Arietis, u sazvezdju Aries. Em je zvezda dupla em je okruzena galaksijama NGC 691 grupe. Mada, tesko ces na fotografiji da uvatis istovremeno i dvostrukost zvezde i galaksije jer je separacija zvezdanog para mala. U sazvezdju Lav imas nekoliko takvih grupacija, na prolece Virgo i Coma Cluster, a na jesen Deer Lick Group i Pisces Cloud. To je samo neokiko primera i predloga, ima jos dosta takvih delova neba sa puno nacickanih galaksija.

Ideja je super i bas bih voleo da vidim kako ce fotke da ispadnu. Samo napred!
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Super predlog mada gledao sam u Stelarijumu, malo mu prolazi idealno vreme za slikanje.
Ima tih delova neba jako puno, ja sam video bas oko M81 dosta takvih nasumicnih mesta.
Samo da je vedrog neba...
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

NGC1501, relativno sjajna planetarna a da li se vidi u 150-ici vizuelno, ne sećam se. Lično ne verujem, premda je aparat uredno registruje već na nekoliko sekundi eksponiranja.
26x30sec, ISO1600, 7D, 150/750, EQ6.
Obrada Iris i Photoshop.

NGC 1501 by Millan Milloradovic, on Flickr

PavleR

Gledao sam je ja kroz 300-tku, vidi se bas dobro. Prijatno me je iznenadila, s obzirom na magnitudu. Vec sam napravio njen opis, postovacu ga tokom zime. Odlican objekat za posmatranje malo vecim aparaturama.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Yagodinac

Zašto kažem da se ne sećam da li se vidi, možda bi se čak i videla; ja u principu nađem to polje koje treba da nađem, stavim aparat, fokusiram i udri... Kad staviš ISO3200 i 30sec veoma tamni objekti se pojave, tamniji nego što dotični teleskop može vizuelno da prikaže. Iz tog razloga uglavnom i ne gledam kroz okular, jedna fotka i odmah znaš gde si.