• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Messier objekti

Started by Yagodinac, January 02, 2012, 02:46:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mitja

https://www.youtube.com/playlist?list=PLJeHInlBzFrZTPsonKuuepOEvc1CzsRhF

Slika je super. Ja se ne razumem u te teleobjektive da bih dao neko misljenje. Dosta se hvalio Jupiter ruski teleobjektiv.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Ljubo

Quote from: mitja on February 02, 2024, 09:24:51 pmhttps://www.youtube.com/playlist?list=PLJeHInlBzFrZTPsonKuuepOEvc1CzsRhF

Odlični jutjubići. Dodao bih samo ovo - najtoplije se preporučuje, jer detaljno objašnjava šta svaka opcija ima za ponuditi.

@v0idmp3 odlično za početak astro snimanja! Dobro nam došao. Imam Sigmu EDX APO fiksnu 300-cu. Nema izraženu CA, ali zvjezde u njoj su mi nekako soft, pa više koristim Canon 200 mm (oboje su f/2.8  ).

Astro_fun_times

Quote from: v0idmp3 on January 31, 2024, 10:22:18 amMalo mi je glupo da objavljujem svoje fotografije, uzeci u obzir kakav je kvalitet vasih, ali evo prve fotografije koje sam uspeo da napravim sa malo naprednijim DIY star trackerom i DSLR aparatom:

Orion Nebula M42 by Ilija Petkovic, on Flickr

Oprema:
Canon 4000D
Sigma APO 75-300mm
OG Star tracker https://www.printables.com/model/348574-og-star-tracker
Focal Length: 263mm F/5
ISO 3600
129x8" light frejmova, stackovano u Siril
Iscurila mi baterija na aparatu pa nisam stigao da napravim flats, darks i bias frejmove, tako da je ovo rezultat samo lights frejmova.

Ne mogu lepo da useverim ovo cudo od star trackera, jer ne mogu da vidim polaris, pa useveravanje radim malo "stap i kanap" metoda, malo uz pomoc kompasa, malo uz pomoc Sigma Octanis zvezde kroz Stellarium na telefonu (posto nema opcije za inverzno posmatranje Polaris zvezde), ali iskreno nisam nesto zadovoljan. Naravno, bolje je i ovih 8 sekundi po frejmu, nego ispod 1 koliko mogu da postignem bez trackera. A na prolece spremam upgrade u vidu ovog trackera: https://wiki.openastrotech.com/OpenAstroTracker

Naravno, najvise bih voleo da imam teleskop i dobru montazu, ali bice...rekla mi zena da joj prvo dokazem da necu da se ohladim od ovog hobija, pa cu onda dobiti dozvolu :)
Hahahaha pa ti si obrnuo igricu ako ubediš ženu da ti da zeleno svetlo, svaka čast za to.

Sto se tice same slike, daleko bolja nego moja prva tako da super sto si je objavio. Odavde moze samo da napreduje ka boljem.
Svi smo krenuli od fotki slicnih ovoj tvojoj tako da samo cepaj.

Sto se tice obrade da, "Deep Space Astro" stvarno dobro objasnjava korišćenje Siril-a.

Dobro ti nama dosao, nadam se da taj DSLR vise nece sakupljati prašinu 😉
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Quote from: Magelan118 on October 15, 2023, 06:34:37 pmSlikao sam M33 tri noci. Dve noci su bile sa visokim oblacima, nebo je bilo veoma lose. Skupio sam 12h materijala. Mrzelo me da prebiram pa sam u DSS-u stavio da stackira 65% i dosao sam do 8h 19min integracije.
Opet isti problem, mozes sto puta da obradjujes...
A ja iskreno nisam nesto vičen tome.

Ovo sam dobio.
M33, Triangulum galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr

U Decembru sam koristio Trial za program Pixinsight pa sam pokusao da ponovo obradim stari materijal.
Svasta bih mogao da kazem i napisem ali me mrzi😂
Evo samo slika onoga sto sam dobio

M33 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Astro_fun_times

Dok sam cekao da se glavna meta podigne dovoljno, reko ajde da iskoristim vreme pa sam slikao M44.
Meta koja me je "nervirala" jer je bila prevelika da stane u vidno polje ako se ne varam čak i sa 32mm na dobsonu.
Inace vrlo se lako uoči golim okom na nocnom nebu kao mrlja.
Sat vremena integracije nije nesto pa se ne vidi puno pozadinskih zvezda ali nema veze, objekat uhvacen hehe

Lights: 65x60s Gain 101; -5°
Darks: 100
Flats: 50
Darkflats: 50
Biases: 100

Total exposure: 1h 5min

Telescope: Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 15.02.2024
Moon: 51%
M44 by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Maglina M1 u Biku nije, suprotno uvreženom mišljenju, planetarna maglina. Nastala je eksplozijom supernove iz koje je nakon toga nastala neutronska zvezda. Pošto ista veoma brzo rotira i, sasvim slučajno, svoje polove prilikom rotacije usmerava ka Zemlji, mi možemo da je vidimo.

M1 by Millan Milloradovic, on Flickr

Štaviše, pulsar možemo da vidimo čak i u optičkom spektru. A ako nešto možemo da vidimo to znači da možemo i da snimimo:



Naravno, ovo uopšte nije lako jer pulsar ima magnitudu 16,5mag koja nije nedostižna, ali koja traje veoma kratko, dok pulsar emituje - ostatak vremena je pulsar potpuno nevidljiv. Susedna zvezda je sjajnija od pulsara, premda kratkotrajni puls je sjajniji od ove zvezde i mi onda imamo ukupnu kombinovanu magnitudu od 16.5mag. Isečak od 10x uvećane rezolucije:



Teoretski osetljive kamere mogu na veoma velikim teleskopima da snime ovo pulsiranje kao timelapse, ali naša uobičajena amaterska oprema je ipak daleko od toga. Moguće je stroboskopom i veoma preciznim uklapanjem sa periodom pulsara ovo raditi, radili su ljudi, ali to je ipak svojevrstan hardkor.

Astro_fun_times

Odlican opis i rad Yagodinac.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac


Astro_fun_times

@Yagodinac, čini mi se samo da ti je ostalo dosta zelene na prvoj kolor slici.

02. i 03. Mart, prva noc šarena, druga noc ok.
Imao sam neki plan za prvu noc, medjutim taj materijal jos nisam obradio, pitanje je da li i hocu jer sam bio razocaran dobijenim rezultatom.
Drugu noc sam hteo da pojacam signal iste mete u nadi da ce ispasti bolje medjutim, to je jako sitna meta a montaza me je bas zezala druge noci.
Problema more, gajding graph na sve strane, strasno.

Prve noci sam slikao tu metu i malo M101.
Druge noci sam nakon odustajanja od te prve mete (iako sam slikao par subova ali zbog montaze ni na jednom zvezde nisu bile ok, sve sam pobrisao) presao opet na M101.
I tu je bilo problema pa sam onda šarao po nebu.
Uhvatio 17min Messier 5 globularnog klastera.
Dok sam gledao u Stelarijum, uocio sam i kometu 62P-Tsuchinshan.
Imao sam zelju da slikam komete ali često ili nisu bile na nebu kad sam ja bio u prilici da slikam ili sam slikao nesto trece ili jednostavno oblaci.

E ovaj put je pala prva kometa.
Posle sam se ponovo vratio na M101 i evo nakon obrade koje je tu i tamo(na M101 sam vec pregoreo ali nisam mogao da je ostavim neobradjenu) stizu i rezultati

Messier 5

Lights: 11x60s Gain 101; -5°
             3x120s Gain 101; -5°
Darks: 100
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 17 min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 03.03.2024
Moon: 44%
Messier 5, Globular cluster by Miloš Deronjić, on Flickr

Messier 101

Lights: 59x300s Gain 101; -5°
             14x120s Gain 101; -5°
Darks: master darks 300s and 120s
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 5h 23 min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 02.03.2024; 03.03.2024
Moon: 51%; 44%

Messier 101; Pinwheel galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Quote from: Magelan118 on March 04, 2024, 07:10:01 pm@Yagodinac, čini mi se samo da ti je ostalo dosta zelene na prvoj kolor slici.

Ne, nebo je potpuno neutralno (28,28,28). Ako ima zelene u maglini onda je tako vidi nemodifikovani DSLR.

Astro_fun_times

Evo vidis, levo su tvoje slike, desno se vidi slika nakon SCNR procesa (Subtractive Chromatic Noise Reduction).
Fenci rec za uklanjanje zelene.

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Ovde je malo do kamere a malo do mene. To je ono o čemu ja pričam, svaki proizvođač senzora ima svoju neku filozofiju, pre svega iz razloga što su to dnevne kamere a ne noćne. Kad kalibrišeš prema nebu (što je ovde očigledno greška jer nebo nije neutralno nego obojeno LP-om) onda zvezde i maglina povuku na neku stranu, u dotičnom slučaju je to žućkasta. Ali ja u kadru nikako nisam mogao da nađem nijednu F zvezdu, čak ni preko CDS, tako da sam ostavio kalibrisano prema nebu. Doduše, mogao sam ručno da ubijam zelenkastu nijansu, ali to je onako, poprilično odokativno.

CyberianIce

Quote from: Magelan118 on March 04, 2024, 11:06:05 pmEvo vidis, levo su tvoje slike, desno se vidi slika nakon SCNR procesa (Subtractive Chromatic Noise Reduction).

Probaj nakon uklanjanja zelenog šuma ponoviti kalibraciju boja jer je on nekad malo poremeti. I druge operacije mogu da je poremete. Zato pipetu sample 5x5 stalno drži na pozadini na nekoliko različitih tačaka preko cele slike i prati šta se dešava.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

Odmah se na oko primeti kad ima viska zelene, ili bar sad ja primetim jer je mene mucila a ukazivali su mi na to pa sad uocavam i sam.
I ranije sam primecivao da ima zelena da slikama ali ovde mi je bas bola oči, i oko zvezda i u samoj meti.
I Siril ima to kao opciju, "Remove Green Noise".
Ti koristis PS koji nije bas astronomski alat tako da moras sam da to uradis na nacin na koji znas.

Nakon dana odmora od obrade, a nezadovoljan prvobitnim rezultatom na M101, evo ponovne obrade.
Uklonio sam neke losije subove i ponovo obradio. Daleko sam zadovoljniji sad.

Quote from: Magelan118 on March 04, 2024, 07:10:01 pmMessier 101

Lights: 59x300s Gain 101; -5°
            14x120s Gain 101; -5°
Darks: master darks 300s and 120s
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 5h 23 min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 02.03.2024; 03.03.2024
Moon: 51%; 44%

Messier 101; Pinwheel galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr


M101; Pinwheel galaxy

Lights: 48x300s Gain 101; -5°
            13x120s Gain 101; -5°
Darks: master darks 300s and 120s
Flats: 50
Darkflats: 0
Biases: 100

Total exposure: 4h 26 min

Telescope: Skywatcher Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Mount: Skywatcher HEQ5 Pro
Guidecam: ZWO ASI120mm Mini
Filter: Svbony UV/IR cut filter

Sky: Bortle 5
Date: 02.03.2024; 03.03.2024
Moon: 51%; 44%

M101; Pinwheel galaxy by Miloš Deronjić, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

stameni

Yagodinac, veoma mi se dopala ova tvoja priča o M1, a i prateća fotka.

Morao sam da proverim na Wikipediji valjda jedinu stvar koju si ispustio, da je period pulsara 33 milisekunde. Čak i da je magnituda negde oko 5-6, verovatno ne bismo golim okom primetili da nam M1 namiguje, jer je prilično brza.

BTW, čime je (kojom opremom) napravljena fotografija?
Astronomsko društvo "Ruđer Bošković"