• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

PavleR - Posmatranja DSO i binarnih sistema

Started by PavleR, August 16, 2023, 03:17:39 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Astro_fun_times

Quote from: PavleR on August 27, 2024, 05:05:16 pmYagodinac, citao sam bas jedan clanak kolege Vedrana iz Hrvatske u kome pise kako mu nije jasno zasto ljudi nameste sve za fotografisanje, udju u kucu i pustaju tehniku da sve odradi.
Evo jednostavnog odgovora, POSAO :)
Dok sam bio samo vizualac i ja sam slicno razmisljao i na astrofotografe gledao malo sa nekim osudjivanjem tipa "pa to i nije astronomija, samo sedis u kuci, neba ne vidis... itd" Medjutim, jednostavno zivot je takav da se zbog posla nocu mora spavati i to rano tako da je bilo kakva vizuela ili gledanje u nebo nemoguce. E zato sam ja presao u astrofotografiju izmedju ostalog, jer je to jedini nacin da nesto uradim u ovom hobiju.

Ja sam imao 200mm doba bas za to da kad se slika koristim njega za vizuelu ali sam shvatio da od toga nema nista. Koristio sam ga samo jednom godisnje i to na Astro kampu. Ostatak godine je sedeo u kuci i skupljao prasinu. Zato sam i resio da ga prodam. Kajem se ali da ga nisam prodao opet bi samo skupljao prasinu i ne bi se koristio.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

PavleR

Da, vizuala zahteva vreme pod nebom dok kasno u noc, ja to najbolje znam. Ni Vedran ni ja nismo mislili nista lose, vec da dok kamera snima ti namestis 200mm Dobsona i druzis se sa nebom. Razumem ja da je to tesko, i da svi mi imamo i drugacije bioritmove. Ja u principu jako malo spavam (4-5 sati maksimalno) pa mi nije tesko da posmatram do dva, tri, dodjem kuci oko cetiri i odspavam koji sat. Ali to je samo moja licna osobina, kapiram ja da su ljudima potrebni tih osam sati sna. To malo sna koje je mojem telu potrebno je i razlog zasto mogu da budem posvecen vizuali.

Cesto kazem da je vizuala disciplina u izumiranju. Mnogo toga se urotilo protiv nje. Nemaju svi mogucnosti da u istoj noci ptutuju do mracne pozicije i vrate se, uzurban zivot trazi koncentraciju na poslu i ne moze se ostati do tri ujutru napolju, svetlosno zagdjenje diktira sve dalja i dalja putovanja. Mislim da ce vec sledeca generacija astroamatera na ovo sto mi ovde pisemo da smo osmatrali gledati kao na urbanu legendu: ''bili tamo neki ljudi koju su kao nesto videli na nebu''.
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

Astro_fun_times

Nisam ja ni mislio da si ti ili bilo ko mislio ista lose. Samo eto reko da iznesem razlog zasto verujem vecina ljudi slabo koristi teleskope. Manjak vremena i umor.
Ja sam moj teleskop kupio 2021ve za vreme korone.
Sreca ili nesreca, pa tad nisam imao posla ama bas nikako pa sam mesecima svako vece provodio u dvoristu osmatrajuci do zore.
Sada i kada mi dodje slobodan dan, ili sam umoran, ili sam imao nekog posla a i da nemam nista, bioritam koji je navikao  da je san oko 10 uvece spreci bilo sta.
To je veliki problem.
Jedini nacin da se (za mene) hobi nastavi bio je slikanje i automatizacija svega.
To sam priveo kraju.
Ostaje jos observatorija oko samog teleskopa i da krov bude na dugme🤣

Opet, nije isto imati 300mm GoTo teleskop koji prati metu i mracno nebo i imati mali teleskop iz grada.
To zasiti ljude, brzo se mete potrose a i ne moze se bez pracenja bas uzivati u objektu.
Konstantno mora da se pomera teleskop narocito na velikim uvecanjima.
I to je takodje razlog zasto ljudi predju iz vizuale u AP.
Prevelika ocekivanja da ce videti ono sto je Hubble slikao u okularu pa onda usledi razocarenje.

Široka filozofska tema o kojoj mozemo do u nedogled pricati.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš