• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Неке почетничке дилеме што се опреме тиче

Started by Урош, December 06, 2020, 04:02:09 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Pitam se iz kog razloga ne mozes da nadjes nista sa fabrickim 5x24 traziocem?.
Da li si poravnao trazilac i teleskop?
Mozda bi ti bilo korisno preko dana da ih poravnas na nekom udaljenom krovu, banderi, grani...?

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Quote from: CyberianIce on April 29, 2021, 11:40:35 am
Quote from: vlaiv on April 29, 2021, 10:40:03 amTakođe sam upravljao njome preko laptopa i Wifi konekcije (ne samo telefona) i ima ASCOM drajver za nju tako da ne vidim zašto bi Stelarium bio problem (koliko znam Stelarium podržava ASCOM montaže).

Da ali samo na laptopu. Dok na mobilnom stelarium podržava isključivo LX uređaje i uređaje koji rade na tom protokolu, bilo preko TCP/IP ili serijskog/BT. Ni INDI ni ASCOM tu ne pomažu.

Listajuci temu sad sam ponovo ovo video, a nekako mi nije u redu da to tako ostane jer naknadnim saznanjem sam shvatio da je moguce AZ-GTi povezati sa mobilnim stelarijumom pa bi zeleo da se ispravim:

Samo AZ-GTi prvo mora da poveze sa telefonom na SynScan Pro aplikaciju (recimo wifi preko porta 11880) a onda ta aplikacija slusa lokalno na port-u 11882 tako da se Stelarijum+ povezuje na localhost na port 11882 i tako ce kroz SynScan Pro aplikaciju biti povezan na teleskop.

Port 11882 u SynScan Pro aplikaciji je zamisljen kao nekakav daisy chain. Na njega se moze nakaciti sledeci telefon pa imati dva daljinska recimo u opservatorijama ili nekakav tablet sa planetarijumom ili SynScan Pro aplikacija na PC-u pa u isto vreme koristiti. O tome sam pisao u ovoj temi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Nepozvan

Quote from: Magelan118 on February 17, 2022, 01:26:56 pmPitam se iz kog razloga ne mozes da nadjes nista sa fabrickim 5x24 traziocem?.
Da li si poravnao trazilac i teleskop?
Mozda bi ti bilo korisno preko dana da ih poravnas na nekom udaljenom krovu, banderi, grani...?



Poravnati su, nije to problem. Mogu naravno da nadjem Mjesec, Jupiter, Saturn. I tu se zavrsava spisak objekata koje mogu naci sa traziocem.

Sad, da li je do vjezbe ili do trazioca sto ne mogu naci nesto dalje, to ne znam :)

Astro_fun_times

A odakle posmatras? Iz grada? Kojeg? Mozda preveliko svetlosno zagadjenje plus pun mesec "ispira" zvezde pa zato imas problem?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Nepozvan

Podgorica. Stubovi do rasvjete su mi dosta blizu, al se zaklanjam drvetom iz dvorista :)

Dobro, pun Mjesec svakako izbjegavam, ali nije mi bilo od neke pomoci.


Astro_fun_times

Uh, gledajuci na mapu svetlosnog zagadjenja, malo je reci da ti zavidim na lokaciji


Na samo 30tak km severno imas lokacije o kakvim mi u Vojvodini samo sanjamo.

Mislim da ti najveci problem pravi upravo to sto si u gradu, ni manje ni vise nego u glavnom i najvecem, pa je samim tim i svetlosno zagadjenje prilicno jako. Osim planeta i meseca, i nekih svetlijih zvezda, ostalo ti je nedostupno. Nije problem u traziocu vec u tome.

Sve to sam te pitao da ne bi dzaba bacio pare a rezultat nece biti promenjen.

Ja bih na tvom mestu seo u kola i otisao severno 30tak km i bio odusevljen onim sto ces tamo moci da vidis.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Nepozvan

Eh, to znam...imam selo na planini malo sjevernije, u ovoj skroz plavoj zoni. 1560 mnv, okom se vidi kao na onim filterovanim astrofotografijama.

Tu sam imao drugi problem, kad pogledam okom, vidim recimo 5-6 zvijezda u toj zoni koju hocu da vidim, kad pogledam kroz okular tu ih je 50-60 i ajde onda snadji se majcin sine, jos je u odnosu na oko sve izvrnuto. Onda vrti Stellarium (koji na mobilnom telefonu ne moze da da obrnut prikaz, samo desktop verzija), gledaj okom, gledaj u okular, tesko se snaci.

Astro_fun_times

Hahahah razumem te.
I ja kad odem na tamniju lokaciju, kad pogledam kroz trazilac vidim "previse" zvezda pa onda treba malo da se pohvata.
Sto se tice stellarijuma na telefonu, samo okreni telefon naopacke, tako ja radim.

Znaci trazilac ti radi, samo imas problem u gradu.
Treba malo strpljenja i da steknes iskustvo i sve ce to biti dobro.
Po meni, ne treba ti novi trazilac.

Kazes da si skoro poceo da se bacis ovim, znaci sve to strpljenje i iskustvo resava. Svi smo bili u tvojoj poziciji
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

mboskovic

Quote from: CyberianIce on February 17, 2022, 01:38:55 pmSamo AZ-GTi prvo mora da poveze sa telefonom na SynScan Pro aplikaciju (recimo wifi preko porta 11880) a onda ta aplikacija slusa lokalno na port-u 11882 tako da se Stelarijum+ povezuje na localhost na port 11882 i tako ce kroz SynScan Pro aplikaciju biti povezan na teleskop.

To radi na Androidu. Na iOs-u je problem što ne mogu da rade obe app u "front" modu, nego kad otvoriš Stelarium, SynScan ode u back i onda ne radi (tako nekako, na znam da stručno objasnim). Znam da sam ja čak probao varijantu da na mobilnom (iPhone) držim SynScan a na tabletu Stelarium (ili je se to bilo sa SkySafari? - mada mislim da se isto ponaša), i tako je radilo.

Nepozvan

Quote from: Magelan118 on February 17, 2022, 04:06:24 pmHahahah razumem te.
I ja kad odem na tamniju lokaciju, kad pogledam kroz trazilac vidim "previse" zvezda pa onda treba malo da se pohvata.
Sto se tice stellarijuma na telefonu, samo okreni telefon naopacke, tako ja radim.

Znaci trazilac ti radi, samo imas problem u gradu.
Treba malo strpljenja i da steknes iskustvo i sve ce to biti dobro.
Po meni, ne treba ti novi trazilac.

Kazes da si skoro poceo da se bacis ovim, znaci sve to strpljenje i iskustvo resava. Svi smo bili u tvojoj poziciji

Ubijedio si me da se malo vise potrudim :) Ono sto sam jos detektovao kao problem je ugao, trazilac je uvijek u nekom nezgodnom polozaju, puno bi bio bolji onaj okrenut ka posmatracu, ali ajde sad, da ne cjepidlacim :)

Vidis, odlicna ideja sa okretanjem telefona, samo iskljuciti onaj autorotate, to mi nije palo na pamet :)

Astro_fun_times

Drago mi je da je tako.
Najlakse je "baciti" pare na nesto drugo, ali pitanje je da li to resava problem. U tvom slucaju ne.

Samo strpljenje i zelja da se nauci i bice to super.

Sto se tice RACI trazioca (pod 90 stepeni), imao sam priliku da pogledam kroz takav.
E sad da li jer sam navikao na standardni ili sta je vec ali meni je bio nezgodan.
Kada gledas kroz obican, ti kao sa puškom nišaniš teleskop tacno na zvezdu koju hoces i onda veoma lako nadjes tu zvezdu kao pocetnu tacku za dalje skakutanje.
Kod RACI trazioca tebi glava nije okrenuta ka nebu, i onda me je to malo "zbunilo".
Doduse i na to se covek navikne, ja sam samo par puta pogledao kroz RACI i takav utisak mi je ostavio.

Sve je stvar navike, vezbe i iskustva.
Samo se nemoj predavati i sve ces nauciti.

Sta god ti je nejasno uvek je bolje pitati, pogotovo pre nego sto resis da kupis nesto novo.


Edit: i jos jedna stvar kod RACI findera. U njemu je slika "ispravna", kako je vidis golim okom, dok je u teleskopu obrnuta. Pa onda imas i tu razliku mada to nije bitno
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Nepozvan

Sad bas gledam ovu light pollution mapu, u 6. sam zoni, a na selu znaci imam zonu 2.

No, ova sesta zona je u praksi vjerovatno minimum sedma s obzirom da su mi dva stuba ulicne rasvjete ispred kuce.

Astro_fun_times

Ma da, u gradu je zbog svetla skoro sve isprano. Tesko ces puno videti tamo sem planeta.
Zato nista i ne vidis u traziocu.
Ali bar si saznao sta te muci.
Ali zona 2... San snova. Opet tamo ces imati previse zvezda u traziocu ali od viska glava ne boli hehe
Vecina nas samo sanja zonu 2 tako da imas jako puno srece.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2