• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Неке почетничке дилеме што се опреме тиче

Started by Урош, December 06, 2020, 04:02:09 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlaiv

Ako imaš budžet i možeš da ih nađeš na stanju - ES82 je odličan izbor.

Ovi OVL Nirvana ne zaostaju puno za ES82 i možda su i bolji odnos cena kvalitet jer su dosta jeftiniji. ES82 su otprilike za 50% skuplji od Nirvane ali nisu 50% bolji.

Što se tiče vida, ako nemaš astigmatizam i nosiš naočare samo za čitanje, onda ti je eye relief samo stvar komfora - odnosno različitim ljudima je različito bitno da okulari imaju dobar eye relief. Sa godinama će ti više trebati naočare za čitanje - odnosno moguće veća dioptrija ali ne i za posmatranje.

Ko nosi cilindre i ima astigmatizam - taj bi trebalo da posmatra sa naočarama jer sliku ne može izoštriti samo fokuserom. Tada je stvarno bitno da eye relief bude dovoljno velik da stanu i naočare i obično tada treba bar 16-18mm eye relief-a.

12mm je onako - kratko. Preko 25mm počinje da smeta jer se oko mora držati dosta daleko od okulara i onda je pozicioniranje nezgodno.

Kada je ispod recimo 12mm onda se polako počne stvarati efekat gledanja kroz ključaonicu. Vrlo kratak eye relief tipa 5-6mm je stvarno kao da priljubiš oko uz okular.

ES82 11mm recimo ima navodno 15.6mm eye relief - ali u praksi je više kao 12mm jer je poslednje sočivo konkavno i veliko. Meni malo smeta jer imam duge trepavice i onda stalno dodirujem trepavicama staklo okulara. Inače smatram da je to najbolji okular koji imam - ali mi nije skroz "ergonomski".

Isti eye relief će davati drugačiji osećaj kod drugačih okulara. Nekada će 12mm biti tesno a nekada neće.
Recimo plossl od 12mm ima 8mm eye relief a meni je konforniji nego ES82 koji navodno ima 15.6mm.

Evo baš sad imam kod sebe dva okulara koji imaju vrlo sličan eye relief. ES62 5.5mm ima 12.9mm ER a ES68 16mm ima 11.9mm ER - znači razlika je samo 1mm - ali je subjektivni osećaj nebo i zemlja.

5.5mm se čini kao da je bar 15mm ER i dosta je konforan a ES68 se čini kraćim od navedenih 11.9mm - stvarno moram da priljubim oko da bih video celo polje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

POSEYDON

Hvala puno na iscrpnom odgovoru....sad su mi neke stvari dosta jasnije vezane za izbor okulara.

POSEYDON

Stigli OVL Nirvana (mada vidim da iste okulare pakuju više firmi) od 4 i 16mm, solidno izgledaju...čekam normalne vremenske prilike da ih probam, naručen je i Aero ED SWA 2" 40mm pa videćemo utiske kad stigne :)

vlaiv

Quote from: POSEYDON on April 12, 2021, 10:09:25 amnaručen je i Aero ED SWA 2" 40mm pa videćemo utiske kad stigne

Kako si uspeo da ga naručiš?

Već se duže vremena ne proizvodi koliko sam čuo - niko ga nema na stanju.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

POSEYDON

Našao ga u nekoj radnji u Rumuniji, bacicu link kad se vratim sa posla.

POSEYDON

Treba mi mišljenje iskusnijih kolega sa foruma, dal se isplati na MC 127/1500 budžiti neko dijagonalno ogledalo od 2" za veće okulare ili postojeće zameniti nekim kvalitetnijim ovog tipa https://www.firstlightoptics.com/diagonals/william-optics-125-90-degree-erecting-prism.html koje ima mogućnost i za zemaljsaka posmatranja.... video sam po nekim stranim forumima da su stavljali i klasične fokusere ali mislim da na ovim manjim dijagonalama nema smisla.

vlaiv

Kratak odgovor: Ne i ne.

Dugačak odgovor:

Mak127 ne osvetljava dovoljno fokusnog polja da bi ti trebali 2" okulari za njega.



Otvor na zadnjoj strani je oko 24-25mm a maksimalan field stop za 1.25" okular je 27mm. Velika verovatnoća je da će ti okulari sa 27mm field stopom malo vinjetirati po ivici - obično se to vidi predveče ako uperiš u nebo (pazi samo da je sunce zašlo - ili bar da ne ciljaš bilo gde prema suncu). Noću se ne primeti jer je nebo mnogo tamnije.

Sve u svemu - ne isplati se koristiti 2" fokuser jer jednostavno osvetljeno polje nije dovoljno veliko.

Ne isplati se ni menjati dijagonalu za amiči prizmu. Vredi nabaviti amiči prizmu za dnevna posmatranja ali je ona lošija od običnih dijagonala za noćna posmatranja. Često dodaje jedan vertikalni spajk na zvezde (kao kod reflektora samo što nije krst - nego samo u pravcu gore dole). Baaderova 2" "astronomical quality" amiči prizma košta 500 eura bez poreza i carine, pa ti vidi :D

Ako hoćeš pristojnu dijagonalu da zameniš onu osnovnu - uzmi 99% dielektričnu od GSO-a. To je recimo ova:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1771_TS-Optics-1-25--TS-Optics-1-25--Star-Diagonal-with-ring-clamb---99----1-12-Lambda.html

Ili Long Perng kod FLO-a:

https://www.firstlightoptics.com/diagonals/stellamira-1-25-90-di-electric-diagonal.html

Ako hoćeš nešto baš dobro, onda vidi ovo:

https://www.firstlightoptics.com/diagonals/takahashi-125-diagonal.html

samo vodi računa, koliko sam čitao, onda nema žljeb da zaustavi okulare koji se stavljaju unutra, pa ako stavljaš nešto sa dugačkim nosem - tipa barlow, može se desiti da udariš u samu prizmu, tako da vodi računa ako se odlučiš za tu dijagonalu.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

POSEYDON


POSEYDON

Jedno pitanje za vlasnike SW AZ-GTI montaže, jel pokušao neko da preko Stelariuma upravlja njome?

vlaiv

Quote from: POSEYDON on April 29, 2021, 08:39:18 amJedno pitanje za vlasnike SW AZ-GTI montaže, jel pokušao neko da preko Stelariuma upravlja njome?

Konkretno nisam preko Stelariuma, ali jesam preko IndigoSky-a (INDI implementacija na RaspberryPI) i radi bez problema.

Takođe sam upravljao njome preko laptopa i Wifi konekcije (ne samo telefona) i ima ASCOM drajver za nju tako da ne vidim zašto bi Stelarium bio problem (koliko znam Stelarium podržava ASCOM montaže).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

CyberianIce

Quote from: vlaiv on April 29, 2021, 10:40:03 amTakođe sam upravljao njome preko laptopa i Wifi konekcije (ne samo telefona) i ima ASCOM drajver za nju tako da ne vidim zašto bi Stelarium bio problem (koliko znam Stelarium podržava ASCOM montaže).

Da ali samo na laptopu. Dok na mobilnom stelarium podržava isključivo LX uređaje i uređaje koji rade na tom protokolu, bilo preko TCP/IP ili serijskog/BT. Ni INDI ni ASCOM tu ne pomažu.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mboskovic

Quote from: POSEYDON on April 29, 2021, 08:39:18 amJedno pitanje za vlasnike SW AZ-GTI montaže, jel pokušao neko da preko Stelariuma upravlja njome?
Ja sam upravljao sa Stellarium-om preko laptopa i sa SkySafariPlus preko mobilnog. Ako se dobro sećam, bio je problem sa iPhone-om jer za upravljanje sa mobilnog je potrebno (bar je tada tako bilo) da bude upaljen i SynScanPro a na iPhone-u ne mogu da budu aktivne obe aplikacije. Mislim da je sa Androida to sve radilo bez problema.

POSEYDON

Quote from: vlaiv on April 12, 2021, 10:38:22 am
Quote from: POSEYDON on April 12, 2021, 10:09:25 amnaručen je i Aero ED SWA 2" 40mm pa videćemo utiske kad stigne

Kako si uspeo da ga naručiš?

Već se duže vremena ne proizvodi koliko sam čuo - niko ga nema na stanju.

Stigao... proba ovih dana ako uslovi dozvole.





Nepozvan

Pozdrav ljudi,

Imam SkyWatcher 130/900 eq2. Na njemu mi je dosao onaj fabricki trazilac 5×24 sa kojim nema sanse da mogu bilo sta da nadjem. Zato bi kupio novi trazilac, pa me interesuje sta preporucujete.

Da nije preskupo, imajte na umu da sam pocetnik u posmatranju, samo bih sebi malo da olaksam.

Hvala unaprijed na pomoci.

Nepozvan

Je li okej ovaj Red Dot?





Ovaj adapter ce omoguciti da ga zasrafim na SkyWatcher tubus?