PavleR - Posmatranja DSO i binarnih sistema

Započeo PavleR, Avgust 16, 2023, 03:17:39 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Astro_fun_times

Ovo je jako lepa tema i jako poučna za sve početnike kako bi naučili ovu dragocenu tehniku bez koje se ne moze uzivati u noćnom nebu i iskoristiti pun potencijal svakog teleskopa.

Lepo je videti da je tvoj rad cenjen i objavljen u magazinu.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; L-Quad; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Instagram: Astro_fun_times
Miloš

PavleR

#271
DSO u sazvezdju Bootes:

- NGC 5248 - Caldwell 45 (spiralna galaksija)
- NGC 5466 (globularno jato)
- NGC 5899 (spiralna galaksija)


Sazvezdje Bootes nije bas znamenito po svojim DSO, ali smatram da je to pomalo i nepravedno, bar za dva objekta u sazvezdju: spiralnu galaksiju NGC 5284 i pogotovo za globularno jato NGC 5466. Oba objekta su veoma zanimljive mete, gde je NGC 5466 sigurno jedno od najzanimljivijih gloibularnih jata na nebu.

NGC 5248 - Caldwell 45

Spiralna galaksija magnitude 10.97 i prividne velicine 6.2'x4.5'.

Iako ova galaksija nominalno lezi u sazvezdju Bootes, zanimljivo je da se smatra da je ona deo Virgo Cluster-a. Galaksiju karakterise cudna uvijenost spiralnih ruku. Naime, unutrasnje spiralne ruke gusto su uvijene oko jezgra, ali zato postoje dve ruke koje izgledaju kao da su odvojene od galaktickog tela i koje siroko zaobilaze jezgro. Vizuelno, galaksija dosta iznenadjuje jer joj je povrsinski sjaj jako mali, sa preko 14 mag/arcmin², a opet galaksije izgleda dosta svetlo u okularu. Neko objasnjenje do koga sam cistom logikom dosao je da su u povrsinu galaksije uracunate i te dve udaljene spirale, sto podosta povecava povrsinu objekta. U praksi se te dve ruke nece videti a ostatak galaksije sija sasvim pristojnim sjajem, i bilo je pravo iznenadjenje videti je u okularu kako cak pokazuje i pojedine detalje.

Lociranje: iako je galaksija nominalno deo sazvezdja Bootes, bliza je sazvezdju Virgo nego maticnom sazvezdju. Nalazi se posred praznog dela neba izmedju ova dva sazvezdja.

- krenuo sam od zvezde Vindemiatrix (𝞮 Virginis) magnitude 2.8 u glavnom asterizmu sazvezdja Virgo.
- oko 2º jugoistocno od nje lako se primecuje trpez zvezda magnituda 5 i 6.
- od tog trapeza nastavimo 3.5º u istom smeru do svetle zvezde 71 Virginis magnitude 5.7.
- 1.5º jugoistocno od nje primetice se novi trapez svetlih zvezda. Trapez se lako razaznaje jer mu gornje levo teme cini dvojna zvezda.
- galaksija se nalazi u istom okularkom pogledu sa donjom desnom zvezdom tog trapeza. Nacentriramo zvezdu, pogledamo je kroz okular, pomerimo je na sever vidnog polja i sa donje strane ce u pogled uci lepi sjaj NGC 5248.

Opservacija: usmerenja su data na osnovu osmatranja izvrsenog noci 04/05.mart 2025, oko 1:30.

Ono sto odmah upada u oci je sama lepota galaksije. Na malim uvecanjima galaksija izgleda bledo, ali jasno izdvojivo. Uocljiva je svetla centralna regija okruzena izduzenim halom. Galaksija je vidno izduzena, ali se na malim uvecanjima niste drugo ne moze primetiti.

Medjutim, na vecim uvecanjima galaksija pokazuje detalje. Osnovni oblik galaksije je elipsast, sa izduzenjem u smeru od 10h ka 4h. U centru objekta je malo jezgarce, dok velika vecina povrsine objekta otpada na halo. Upravo taj halo pokazuje detalje, jer se preko njega mogu opaziti regije vece i manje osvetljenosti. Ono sto u stvari vidimo je pojacan sjaj regija u kojima se nalaze spiralne ruke. Taj pogled nikako nije konstantan i jako je tesko stabilizovati ga. Halo se konstantno vrpolji i svetlije regije cas uskacu, cas iskacu iz pogleda. Galaksiju sam posmatrao na svim mogucim uvecanjima i ono sto mogu sa sigurnoscu da tvrdim je da sa dva suprotna kraja centra galaksije izlaze dve svetlije ekstenzije unutar hala. One su jedini koliko-toliko stabilne regije vece osvetljenosti, sve ostalo je toliko u stanju ''meskoljenja'' da naprosto nervira! Galaksija stalno ''cika'' posmatraca da unutra ima jos necega, ali je jako tesko jasno definisati sta se vidi, sem te dve svetlije ekstenzije iz centra.

U sam severni deo hala usadjena je prebleda zvezdica magnitude oko 14, koja se pokazuje tek na visokim uvecanjima.

Ovo je galaksija koju obavezno treba pogledati pod tamnijim nebom i pod vecom aparaturom posto sam 100% ubedjen da se unutar hala nalaze dve spirale koje pocinju upravo iz dve pomenute ekstenzije.


NGC 5466

Globularno jato magnitude 9.2 i prividne velicine 9.2'.

NGC 5466 je jedno od najcudnijih globularnih jata koje sam posmatrao: na malim uvecanjima izgleda kao galaksija, a na velikim kao otvoreno jato. Osnovni razlog njegovog cudnog izgleda u okularu je Shapley-Saweye klasa koncentracije od najvisih mogucih XII. Ta klasa sugerise da jato nema bas nikakvu koncentraciju prema centru i najrasutija je moguca klasa koncentracije u rangu od I do XII. Kada se ta rasutost upari sa sasvim pristojnom prividnom velicinom, dobija se pogled koji je mozda najsliciniji onom na globularno jato NGC 5053 u sazvezdju Coma Berenices.

Problem moze predstavljati samo opazanje objekta jer jato sjaji mizernim povrsinskim sjajem od samo 13.96 mag/arcmin², sto je za globularna jata izuzetno ''bleda'' vrednost. Uz to, nasjajnija zvezda jata sija bledom magnitudom 13.8, pa su za razlucivanje jata potrebni pristojno tamno nebo, veca aparatura, solidni okulari i pomalo vestine.

Zanimljivo je znati da iz ovog jata izvire plimatski potok zvezda dugacak cak 45º. Poreklo tog potoka nije sa sigurnoscu utvrdjeno, kao ni mnogo toga kod globularnih jata. Taj potok je toliko dugacak da ulazi u sazvezdje Ursa Major. Pretpostavlja se da je ovaj potok nastao prilikom prolaska jata kroz ravan Mlecnog Puta, kada su gravitacione sile kojima nasa galaksija deluje na svoje globulare najjace. Poslednji prolazak NGC 5466 kroz ravan galaksije dogodio se pre 50 miliona godina, i smatra se upravo tada desio gravitacio krah jata i formiranje repa zvezda koji jato danas vuce za sobom.

Lociranje: jato se nalazi tik uz zvezdu SAO 83172 i cilj je nekako ''dogegati'' se do nje.

- iako je zvezda bliza sredistu sazvezdja, ja sam krenuo pomalo izokola, od Arcturusa, jer sam tu nasao jasniji put do zvezde.
- od Arcturusa sam pravio sledece skokove: Arcturus - 12 Bootis - 9 Bootis - SAO 83172.
- stavi se zvezde SAO 83172 u okular i predivan sjaj globularnog jata pojavice se nekih 20' levo od zvezde.

Opservacija: usmerenja su data na osnovu opservacije izvrsene u noci 3. na 4. mart 2025., u 2:10.

Kakav unikatan objekat. Da mi ga je neko pokazao kroz okular, ne rekavsi mi koji je objekat u pitanju, na malom uvecanju bih rekao da je galaksija a na velikom da je u pitanju otvoreno jato. Na uvecanju 62.5x vidi se ogomni, bledi sjaj kruznog oblika koji uopste ne izgleda kao globular. Naime, jato sija uniformno preko svog tela, bez ikakve kondenzacije prema centru. Kao nekakva bleda kruzna galaksija podjenakog sjaja preko celog tela. Upravo to odustvo sjaj u centru cini da objekat izgleda kao neki duh koji lebdi kroz otvoreni svemir. Na ovom uvecanju ne vidi se cak ni trag bilo kakve pojedinacne zvezdice, samo ogromna duholika lopta koja sija vise kao zasijanje okolnog neba nego sto sjaj crpi iz centra. Sa desne stane jata nalazi se lanac od tri zvezde koji je usmeren tako da tacno udara u jato.

Na uvecanju 176x pogled se potpuno transformise jer se perifernim vidom jato razlucuje na nekoliko desetina pojedinacnih zvezdica. Zvezdice su preblede, sve su magnitude oko 14, i rasute su preko tela objekta tako da ne pokazuju bilo kakvu tendenciju da se zgusnu pri centru. Stavise, i same zvezdice jata su siroko razdvojene, pa pogled mnogo vise podseca na otvoreno nego na globularno jato. Sve izgleda kao prskalica prebledih zvezdica - unikatno i neocekivano za globularno jato.

Iako zvezdice jata na prvu deluju nasumicno rasporedjene, pazljivim posmatranjem vidi se da to ipak nije slucaj. Naime, posle malo duzeg osmatranja pocinju da se formiraju lanci zvezda, od kojih dva najprominentnija lice na spiralne ruke galaksije. Prvi krece sa severa, savije se za 180º na levo i nastavlja na jug, dok drugi krece sa jugoistoka i nastavlja kretanje na zapad.

Kod ovog objekta bitno je dobro izabrati uvecanje. Na uvecanju 107x objekat se ubledi a ne razluci, a na uvecanjima vecim od 176x gubi se svaka forma jata. 176x je nekako ''sweet spot'' izmedju gubitka sjaja i pojave nekoliko desetina razlucivih zvezdica. Sve u svemu, NGC 5466 je jedno odlicno i osvezavajuce posmatranje. Takodje treba reci da ovakav pogled ne dolazi na prvu, jato zahteva malo strpljenja jer treba dati vremena svim tim zvezdicama magnitude 14 da se stabilizuju u pogledu.


NGC 5899

Spiralna galaksija magnitude 11.8 i prividne velicine 3.3'x1.4'.

NGC 5899 je udaljeni objekat. Nalazi se na rastojanju 130 Mly i spada u udaljenije izolovane galaksije vidljive amaterskim teleskopima srednjih aparatura. Iako kroz okular ne pokazuje skoro nikakve detalje, imajuci u vidu koliko dudoko gledamo u svemir, samo opzanje galaksije je ispunjavajuce iskustvo.

Lociranje: galaksija se nalazi tik uz zvezdu SAO 45445 magnitude 6, na nekih 10' udaljenosti od nje. Stoga se lociranje galaksije svodi na pronalazenje te zvezde.

- krenuo sam od zvezde Beta Bootis (Nekkar), zvezde koja predstavlja vrh ''zmaja'', glavnog asterizma sazvezdja Bootes.
- oko 3º severno od nje uocice se skoro jednakostranicni trougao koji grade zvezde magnituda 6 i 7. Najjuznija zvezda tog trougla je SAO 45445.
- pogledamo zvezdu kroz okular i galaksija ce se pojaviti kao izduzeni bledi sjaj oko 10' desno od zvezde.

Opservacija: usmerenja dajem na osnovu posmatranja izvrsenog noci 01/02.maj 2025., oko 0:30h.

Na uvecanju 176x galaksija se javlja kao elipsasto zasijanje okruzujuceg neba oko 10' desno od zvezde SAO 45445. Zvezda sija nijansom narandzaste i koliko smeta toliko i obogacue pogled. Galaksija je relativno svetla, s obzirom na bledu magnitudu. Izduzena je u razmeri 2:1, u smeru od 11 ka 5h. Malo je svetlija u sredini ali ipak ne pokazuje jasno definisano jezgro. Ispod sebe ima dve bledje zvezdice. Osim toga, galaksija ne pokazuje druge detalje.

Iako je pogled bez osobenosti, njegov znacaj dolazi iz znanja koliko duboko gledamo kroz vreme i prostor. 130 Mly udaljenosti je za galaksije velika udaljenost. Poredjenja radi, galaksija Virgo Clustera su skoro 3x blize, pa se opet ni kod velikog broja njih ne moze uociti vise detalja nego sto se to moze kod NGC 5899.


Mape lociranja:

NGC 5278:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/54504472444/in/dateposted-public/
NGC 5466:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/54505302447/in/dateposted-public/
NGC 5899:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/54510755203/in/dateposted-public/
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter

PavleR

#272
Sazvezdje Canes Venatici: NGC 4631 Grupa

- NGC 4631 i NGC 4627 - Whale and Pup Galaxies
- NGC 4656 i NGC 4657 - Hockey Stick Galaxy

Tema danasnjeg posta je jedna od ''najegzoticnijih'' i najposmatranijih galaktickih grupa na nocnom nebu. NGC 4631 Grupa sastoji se od dva gravitaciono vezana galakticka para. Svaki par, sam za sebe, ponovo predstavlja gravitaciono vezani sistem od jedne velike i jedne male pratilacke galaksije. Oblik, morfologija i velicinina ovih galaktickih sistema cini NGC 4631 Grupu jednom od najpoznatijih u amaterskoj astronomiji. Sve galaksije nalaze se u krugu precnika od samo 35', pa mogu stati u jedno vidno polje srednjih uvecanja.

NGC 4631 i NGC 4627 - Whale and Pup Galaxies (Arp 281)

Galakticki par dve bliske i gravitaciono povezane galaksije.

NGC 4631 je preckasta spiralna galakisja u edge-on orijentaciji, magnitude 9.2 i orgromne prividne velicine od 15.5'x2.7'.

NGC 4627 elipticna je galaksija magnitude 12 i prividne velicine 2.2'x1.7'.

Par se nalazi na rastojanju od samo 2.5', a gravitaciona povezanost stara je nekih 3.5 milijardi godina. Blizina dve galaksije dovela je do teske izoblicenosti vece galaksije, pa ona danas izgleda izuzetno izduzeno i sa asimtericnom strukturom. Neke posmatrace njen oblik podsetio je na kita, dok su u manjoj galaksiji videli mladunce koje plovi blizu majke. Odatle i potice popularni naziv galaksije ''Kit i mladunce''. Takodje, gravitaciona povezanost izazvala je snazna urusavanja unutar gasnih regija vece galaksije, sto je dovelo do jake zvezdane formacije. Ona se ogleda u prisustvu mnogih HII regija preko tela veceg objekta, od kojih se neke mogu i vizuelno osmotriti. HII regije su posebno prisutne po ivicama galaksije, a postoji i zvezdani most koji povezuje dva objekta, vizueno neosmotriv.

Lociranje: Iako se galaksija nalazi u sazvezdju Canes Venatici, ja je uvek pronalazim tako sto krenem od otovorenog jata Melotte 111 u sazvezdju Coma Berenices. To jato sa svoje pozicije vidim golim okom i jedan mi je od najkoriscenijih lokatora na prolecnom nebu. Galaksije se nalaze blize tom jatu nego svom maticnom sazvezdju.

- krenuo sam od otvorenog jata Melotte 111 u sazvezdju Coma Berenices koje se vidi golim okom.
- Kada produzimo liniju koja spaja dve najsevernije zvezde jata: 14 Com i 𝞬 Com za nekih 5º naicicemo na jasno vidljiv dvojni opticki sistem magnitude 5 i 6.
- 2º jugoistocno od dvojne zvezde uocice se asterizam zvezda u obliku slova ''T''. Produzi se linija koja spaja bazu slova ''T'' sa sredisnjom tackom precke za jednu njenu duzinu i doci ce se do mesta gde ce se u okularu pokazati galaksije grupe.

Opservacija: usmerenja su data na osnovu posmatranja izvrsenog 01.05.2025 u 23:15.

Prvi i osnovni utisak koji galaksija ostavlja na posmatraca je njena velicina. Ovo cudo je ogromno !!!! Galaksija se javlja u izrazito izduzenom obliku, sa duzinom oko 5x vecom od sirine. Duza osa usmerena je u smeru od 11h ka 5h. Slobodna procena za duzinu galaksije je citavih 10' !!!! Ogromno.

Galaksija se javlja u izrazito asimetricnom obliku, i izgleda kao veoma izduzenena semenka suncokreta. To znaci da je na juznom delu sira i oblija, dok je na severnom uza i spicastija. Jezgro galaksije znatno je izmesteno iz geometrijskog sredista i nalazi se u juznom, sirem delu galaksije. Galaksija je sveltlija i ''gusca'' na jugu, gde joj granice javljaju koliko-toliko ostro. Duzi, severni deo se veoma nejasno utapa u okruzujuce nebo, sa mekanim ivicama. Tanji deo galaksije skoro je duplo duzi od sireg, ali se zbog mekoce ivica njegov spicasti zavrsetak ne primecuje bas na prvu. On se mnogo bolje uocava koriscenjem perfiernog vida i pomeranjem galaksije po vidnom polju, kada uzi deo objekta dobija na duzini.

Na samoj ivici galaksije, tacno levo od jezgra nalazi se superimponirana zvezda - bleda ali jasno vidljiva. Neka 2' levo od te zvezde moze se videti zamuceni izduzeni sjaj veoma malog povrsinskog sjaja. To je pratilacka galaksija NGC 4627.

Sve ove osobine galaksije, uz malo truda i vestine, su relativno lako uocljiove. Ono sto je tesko uocljivo je cvorasta struktura objekta. Iako posmatraci prijavljuju izrazito razlicit sjaj preko tela objekta, meni je veoma tesko da isti i primetim. To sam uspevao samo u najtamnijim nocima i kada sam potpuno skoncentrisan. Tada uspevam da uzvucem tri regije vece osvetljenosti, i sve tri nalaze se u donjem delu galaksije. Najprominentniji cvor uocio sam neposredno juzno od jezgra, skoro prikacen na njega. Drugi, srednji po sjaju, nalazi se malo iznad jezgra, dok se najbledji nalazi blizu juzne ivice galaksije. Ti cvorovi su u stvari gigantske HII regije zvezdane formacije, ciju je aktivnost probudila gravitaciona interakcija NGC 4631 sa svojim malim, elipticnim pratiocem.

Galaksija je impozantan prizor ali ne i lak za osmatranje. Povrsinski sjaj objekta nije bas na zavidnom nivou, a primetio sam i da se iz noci u noc, u zavisnosti od uslova, kvalitet prikaza galaksije poprilcno menja. Utiska sam da galaksija bas i ne trpi uvecanja, ali su ona opet neophodna ako se zele izvuce cvoraste HII regije. Porilicno zahtevan objekat ali zato i itekako nesvakidasnji prizor. Sama velicina i asimetrican oblik stavljaju NGC 4631 u jednu od najposmatranijih prolecnih galaksija.


NGC 4656 i NGC 4657 - Hockey Stick Galaxy

Ovaj intrigantan objekat je par intereagujucih galaksija. Sastoji se od dugacke galaksije NGC 4656, preko cijeg jednog kraja je superimponirana obliznja mala galaksija NGC 4657. Kako je manja galaksija superimponirana upravno na duzu, ceo prizor podseca na palicu za hokej, sto je objektu i dalo ime.

Galaksije se nikako ne mogu razdvojiti na dva zasebna objekta, te se pojavljuju kao jedna celina. Magnituda te celine je 10.52 a prividne velicina 15.3'x2.4'. Vec iz velicine se vidi da se objekat pojavljuje u ozbiljno izduzenoj formi, i to u poprilicnim dimenzijama.

Glavna galaksija sistrema, NGC 4656, je preckasta spiralna galaksija koja izgleda svakako sem kao preckasta spirala. Razlog tome je teska izoblicenost objekta usled  interakcije sa obliznjim galaksijama. Ne samo sto intereaguje sa malom NGC 4656, vec i sa susednim parom - ogromnom NGC 4631 i njenim pratiocem NGC 4627 (Whale and Pup Galaxies). Sve galaksije su gravitaciono vezane i formiraju NGC 4631 Grupu.
 
Problem sa osmatranjem ove galaksije predstavlja njen mizeran povrsinski sjaj - kolosalno mizeran. Sa povrsinskim sjajem od samo 14.5 mag/arcmin² galaksiji malo fali pa da dostigne neke satelitske galaksije Lokalne Grupe. I pored toga - galaksija se vidi. I to ne samo kao prebleda mrlja vec pokazuje i svoju formu palice za hokej, i to predstsvlja istinski dozivljaj za posmatrati.

Lociranje: galaksija se javlja u istom vidnom polju okulara malog uvecanja sa prethodnom metom NGC 4631. Nalazi se oko 35' zapadno od nje.

Opservacija: galaksija se na uvecanju 62.5x javlja uzasno bledo ali se jasno vidi u pogledu direktnog vida. Izuzetno je izduzena i javlja se u obliku veoma tankog stapa svetla, usmerenog od 1h ka 7h.

Galaksija pokazuje sjajnije srediste, ali je je taj sjaj tek neznatno svetliji od ostatka galaksije. Srediste se ne nalazi ni blizu geometrijskog sredista galaksije vec je porilicno izmesteno. Naime, deo galaksije koji od sredista ide ka severu dvostruko je duzi od dela koji ide ka jugu.  Gornji deo galaksije je tanji a donji deblji. Srediste se javlja kao malo svetlije zadebljanje preko tela galaksije. Ono sto u stvari tu vidimo je centralna precka galaksije. Iz samog pogleda na to koliko je ona pomerena od geometrijskog centra vidi se u stepen deformisanosti i izoblicenosti NGC 4656. Desavalo mi se i ranije da vidim izmaknuta jezgra galaksija ali retko kad  pomereno na trecinu galaktickog tela !!!

Na malom uvecanju ne vidi se glava palice za hokej - manja galaksija NGC 4657. Nju sam uspeo da osmotrim na vecem uvecanju i koriscenjem malo naprednijih tehnika osmatranja. Uvecanje 107x brutalno ubledi galaksiju ali zato dopusta osmatranje ''glave'' palice. Ona se ne pokazuje u direktnom pogledu ali zato odlicno reaguje na periferni vid i na pomeranje galaksije po vidnom polju. NGC 4657 javlja se kao bledi sjaj postavljen skoro upravno na telo vece galaksije. Male je velicine i postavljena je po uglom od oko 100º u odnosu na stap palice. ''Glava'' palice javlja se na delu galaksije blizem jezgru. Drugi, duzi deo galaksije, polako bledi u mrak dok se u njemu ne izgubi skoro nevidljivo. Galaksija je toliko bleda da se ni priblizno ne moze osdrediti granica u kojoj se stap utapa u okruzujuce polje.

Galaksija bi trebalo da pokazuje ''isaranost'' preko svog tela i nekoliko svetlih cvorica ali nista od toga nisam uspeo da osmotrim. To je stoga sto je galaksija monumentalno bleda. Objekat ne sija iznutra, obasjan svetlim jezgrom, vec se pojavljuje samo kao zasijanje okolnog polja. Sve sto se vidi je uniform uski sjaj sa blagim sirokim zasijanjem koji predstavlja centralnu precku galaksije.
 
Sa ovom galaksijom mora se paziti sa uvecanjima. Objekat je ekstremno bled i ne trpi mnogo umanjenje sjaja usled veceg uvecanja. Takodje, galaksije je poprilicno dugacka i nema razloga povecavati je. To sad sve stoji u kontradikciji sa time da bi galaksija mogla da pokaze nejednakost sjaja preko svog tela. Za to opazanje mora se pojacati konrtast. I eto muke. Stoga objekta zahteva pazljivo ''rukovanje'', a svakim smanjenjem ili povecanjem uvecanja nesto zrtvujemo a nesto dobijemo. Pri osmatreanju treba biti svestan sta nam je cilj da osmotrimo i na osnovu toga birati nacin posmatranja.

Mozda je posmatracima Hockey Stick drugorazredi posmatracki objekat zbog svog bledog povrsinskog sjaja. Medjutim, ako uspemo da je vidimo - uspeli smo svojim ocima da osmotrimo jednu od najizoblicneijih galaksija na nocnom nebu. I ne samo galaksiju, vec i na koji nacin se ta izoblicenost javlja. Retke siu izoblicene galaksije koje svoju izoblicenost i pokazuju posmatracu - NGC 4656 pokazuje. To je dovoljno da Hockey Stick bude jedno fascinantno posmatranje.


Mapa lociranja:  https://www.flickr.com/photos/199809755@N05/54528140169/in/dateposted-public/
305/1500 Flex-Dobson SkyWatcher
Explore Scientific, serija 68º - 24mm
Explore Scientific 82º - 14mm, 11mm, 8.5mm
Tele Vue Ethos 4.7mm
Tele Vue Type2 UHC filter
Astronomik OIII filter