• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Svemir,Vaseljena-kako izgleda?

Started by Kizza, December 13, 2007, 06:09:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pavdu

Naš Svemir bi trebao da bude bar 10-odimenzionalan. Tri prostorne (makro) dimenzije možemo da vidimo i jednu vremensku, ali treba dodati bar još šest dimenzija da bismo mogli da posmatramo Svemir kako valja. Te dimenzije su možda isto prostorne, ali su mikrodimenzije (one bi trebalo da opišu ponašanje struna itd; još uvek mlada teorija) pa ih zato ne možemo videti. A to će sve verovatno doći sa Teorijom svega.

Nešto slično je ispričao Milan Ćirković i na predavanju o Ruđeru Boškoviću (koje možete naći na sajtu AM-a),
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

sale11472

Teorija struna cvrc. Blago sam skeptičan prema uspehu i teroije struna i superstruna i P-brana i sl

Sem naravno ako se ne radi o objektima koje je iz nosa istresla Velika Zelena Šmrkotina...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

I u mene se uvukao crv sumnje. Sto vise saznajem o tim teorijama (pored eventualnih primamljivih implikacija ), manje mi izgledaju verovatne. Takve teorije donose nam jos gomilu cestica (tacnije na svaku postojecu dolazi po jos jedna) tako da nije dovoljno da imamo antimaterijalne cestice vec i supersimetricne. Matematicari su "zaljubljeni" u  samu teoriju, jer im izgleda skladno i lepo, a fizicari subatomskih cestica umesto da su blizi sustinskom gradivnom materijalu koji nas tvori, dobijaju jos vise materijala koji jos uvek nema svoje mesto u predpostavljenom i opazenom. Kizin neutrino iz tog ugla izgleda prost kao samar.

sale11472

Hipoteze, hipoteze još one moraju da "rastu" da bi postale teorije ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SUPERHEROJ

Pa hipoteticki je mnogo toga moguce, cak i da si Ti u pravu

Kizza

Nema me dva dana i odmah mi zključaju temu!Mislim da je vreme da se priupitamo zašto ne možemo da dokažemo ili potvrdimo neku teoriju?Najviše me čude priče o Crnoj rupi,objavljuju se neke fotke sa Spicera i Habla i potpisuju ih kao "Crne rupe".Da li je je to dokazano ili ne ???
P.S.
Sale 11472, tvoj odgovor sam korvertirao i verujem da sam pogodio!

Koverta{Kad nisi procitao ni jednu knjigu,kako da ti odgovorim}
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Ajde Kizzo molim te reci nam kako ti zamisljas svemir,vaseljenu...?
Bas me interesuje tvoje misljenje,koje verovatno postoji?

Kizza

Kao prvo moramo uzeti cinjenice koje su nam poznate a to je temperatura,vakum i vidljiva materija(Zvezde i galaksije).Znamo da je Svemir dosta hladan ali muci me toliko vakuma i po nekoj logici on mora biti oivicen necim(mozda crni balon?).Da li je to Tamna materija ili nesto ne znam ali granica mora da postoji.
Cinjenica da se Galaksije sve ubrzanije sire,neko kaze Svemir ali je ne delim takvo misljenje,verovatno da je sve krenulo iz jedne tacke,singulariteta.E sad je zanimljivo kada se dodje to te granice da li ce mo poceti da se vracamo ka pra taci ili cemo napustiti vakum i uci u nov Svet ili bezdimenzioni prostor to stvarno ne bih znao.Mozda ce nam to otkriti jaci teleskopi ili Vanzemaljci,ubedjen sam da nismo sami,videcemo!
A tebi je lako jer si kao SUPERHEROJ tamo vec bio,mislim u tom zelucu ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Na pocetku samo da kazem da ne bi bilo lose da ovo procitas do kraja, moze biti zanimljivio???
Ok posto kazes da sam bio tamo onda da ti ispricam i sta se dogodilo:
pre 15 milijardi godina nasa vasiona nije postojala.Znas da je nastala kosmickom eksplozijom Velikim praskom, sirejem od nulte dimenzije do 2 milijarde milijardi kilometara za samo jednu sekundu, i jos uvek se siri. Danas naucnici mogu samo da nagadjaju zasto se dogodio Veliki prasak, ali pocinju da spoznaju sta se desilo nekoliko trenutaka posle njega. U roku od samo nekoliko sekundi posle VP stvoreni su svi gradivni elementi za svu materiju, ali suprve zvezde i sazvezdja pocele da se stvaraju tek posle 2 milijardi godina. Posle milionitog dela bilionitog dela bilionitog dela sekunde [10 na 43 sekunde] temperatura novonastale vasione je  100 milijardi milijardi milijardi stepeni Celzijusa. Vasiona se jako brzo siri i ispunjava radiacijom, uglavnom u obliku svetlosti i toplote. Nastaje gravitacija kao kao jasno izrazena prirodna sila.
Posle desetohiljaditog dela bilionitog dela bilionitog dela sekunde [10 na 32 sekunde] sirenje se usporava. Pojavljuju se kvarkovi, najmanje poznate cestice, i pocinju da se povezuju stvarajuci vece subatomse cestice. Posle jedne desetine milionitog dela sekunde [10 na 5 sekunde] subatomske cestice povezuju se stvarajuci protone i neutrone, dve komponente atomskog jezgra. Posle 100 sekundi temperatura pada na milijardu stepeni C. Svemir je tada ispunjen protonima,neutronima i elektronima, trima cesticama koje cine atome. Tokom sledecih 32000 godina protoni i neutroni stupaju u reakciju sa pozadinskim zracenjem,povezuju se i stvaraju jezgra vodonika i helijuma-dva najjednostavnija hemijska elementa. Posle milijardu godina Vasiona postaje providna a temperatura pada na oko 4000C, sto je dovoljno da bi se stvorili kompletni atomi. Gravitacija grupise ove atome u prve grudvice materije. Posle dve milijardi godina prve zvezde i sazvezdja pocinju da se kondenzuju iz oblaka gasovitog vodonika i helijuma......itd itd ne mogu vise da kucam ali ovo sto sam otkucao nekada sam negde procitao a to nije sustina Tvog pitanja Kizzo, ne radi se ovde o elementarnom znanju, vec o tome kako Ti zamisljas sve ovo da ne kazem mastas? KAPISS? POOOZZZZ

Sasa

Quote from: Kizza on February 10, 2008, 08:52:18 pm
kada se dodje to te granice da li ce mo poceti da se vracamo ka pra taci ili cemo napustiti vakum i uci u nov Svet ili bezdimenzioni prostor to stvarno ne bih znao.


Ako sam dobro razumeo tvoje pitanje, onda je odgovor ovaj: kada bismo se nekim cudom nasli na samoj ivici svemira i zakoracili korak unapred, ne bismo usli ni u kakv nov svet, vec bismo prosirili svemir (prostor) za jedan korak. Sa svakim korakom povecali bismo svemir. Izvan svemira ne postoji.

sh0

Quote from: Sasa on February 11, 2008, 01:05:26 am
Sa svakim korakom povecali bismo svemir. Izvan svemira ne postoji.


A zasto mislis da je to tako? Zasto moramo da budemo ograniceni, i nase razmisljanje da se svodi samo na to? Zasto nemozemo da razmisljamo o necemu visljem i ne tako jednostavnom kao sto izgleda! Istina je ta, po nekim nasim sadasnjim znanjima, da ako bi stvarno zakoracili na granici svemira, da bi mi samo nas svemir produzili a ne usli u nesto NOVO, ali to se nikad sa sigurnoscu nemoze reci. Ja iskreno verujem da postoji nesto iza, na pocetku( singularnost je jako cudna ) ili gde vec. Nemora to biti nas svemir, mozda je to nesto sasvim drugacije. Slazem se sa kizom, istina je da svako ima bujnu mastu, a niko to nemoze da obori ili da potvrdi, jer neverujem da cemo mi ikada saznati pravu istinu... mi cemo samo da mastamo... I jos sam hteo nesto da kazem, posto vidim da je super heroj pisao o samom postanku i o velikom prasku ( Big Bang ) pa me zanima, da li se to moze povezati sa Religijom ili sa necim drugim? ( ovde mislim na nastanak svemira, odnosno Big Bang ). Jednom prilikom sam sa prijateljem razgovarao i kako smo se uneli u pricu dosli smo do tog dela da je on meni rekao, da je sve ovo, moralo nekako da nastane :D , i da je neko morao da ima ''recept'' za nas svemir, neko je to dobro smislio, dobro je pripremio sve elemente, i u tacno odredjenom vremenskom preiodu, u odredjenoj sekundi je ''pustio'' taj nas svemir, i mi sada imamo ovo sto imamo, jer da nije bilo tog ''nekog'' ili ''necega'', svemir da nije bas takakv kakav je, on bi se urusio, imao bi nedostataka itd, jednostavno nebi bilo svega ovoga... da neduzim... sta vi mislite o ovome..???? P.s. ( nadam se da ste razumeli sta pitam :D :D :D :D )

Kizza

Ja sam izneo neko moje vidjenje jer iskreno me muci postojanje ,da kazemo stabilnog vakuma,u cemu sve lebdi i krece se.Pravci,ako sam zapamtio se ne mogu odrediti ali se vecina Galaksija, njih je najlakse pratiti jer su velike,udaljavaju se  jedna od druge?Granicu Svemira jos ne mozemo videti jer cuvari,Kvazari, mozda su i stigli do a mozda vise i ne postoje.Slika koju mi sada vidimo je stara i po 100 i vise Svetlosnih godina i nema nacina da proverimo da li ima neke granice ili ne.Licno ne verujem u beskonacnost,ipak mi postojimo i svesni smo okoline mada iz pozicije jedne muve Zemlja nema kraja a mi znamo da je u osnovi skoro svega lopta,mislim na cestice,planete i Zvezde....
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

February 11, 2008, 11:24:12 am #147 Last Edit: February 11, 2008, 11:55:51 am by r2d2
 Svemir,Vaseljena-kako izgleda?
Hej, pa to je najkompleksnije pitanje koje moze postojati u svemiru. Ako bi znao kako izgleda znao bih ili naslucivao i zasto tako funkcionise.
      U nekim mojim razmisljanjima o tome, vidim da mi fali more informacija. More informacija je gruba rec. Fali mi shvatanje pojmova i to onih najjosnovnijih kao sto su definicije.  Astronomija, matematika, Fizika, hemija, ,bilogija, medicina  pa ako cemo pravo i filozofija i istorija nauke, a bogami i religija ) itd itd su delici koji trebaju da bi se barem naslutilo sta to mi znamo  o Vaseljeni.
   Zasto proste definicije?
Zato sto one precizno daju format koji mozemo da razumemo. Bez njih nema opisa i sa njima sve pocinje!  Evo na primer matematika (kako da razumem astronomiju ako ne znam geometriju, aritmetiku itd ):
    Krenuo sam od definicije tacke, kao osnovnog pojma koji je svima poznat. Mene su ucili u osnovnoj skoli da se tacka ne definise.
     Citajuci knjigu `"Lajbnicovo i Boškovićevo shvatanje kontinuiteta" ostao sam naprosto zapanjen da definicija tacke kao pojma se menjala na izuzetno slozene nacine i zavislia od ove ili one grcke skole da bi danas pored toga sto se "ne definise" imala svoj  prepoznatljiv tacno odredjen precizan oblik (s kojim se naravno slazem). S brojevima je slicna stvar. Samo ocu da kazem da je to pitanje kojem kako meni izgleda moram prici studioznije, sa jasnim razumevanjem.

     E da ne bih otisao u neku  filozofiju i smaranje zaustavicu se ovde. Samo cu da kazem da se slazem sa Njutnom i ostalim posle njega: postoji jedna teorija koja opisuje sve sile ujedinjeno, te da se sa tom teorijom moze opisati vaseljena. Steta sto nije jos uvek nadjena. Ali bice jednom siguran sam!!!!

vlajkoni

Quote from: Kizza on February 11, 2008, 07:49:28 am
Pravci,ako sam zapamtio se ne mogu odrediti ali se vecina Galaksija, njih je najlakse pratiti jer su velike,udaljavaju se  jedna od druge?


Kizo procitaj jos jednom sta si napisao.

SUPERHEROJ

Ovo je odgovor sh0-u:
Termin Veliki prasak, vec sam jednom negde napisao duhovito je "skovao" asrtonom Fred Hojl, koji nije verovao u tu teoriju, on je smatrao da to predstavlja povratak na biblijsku verziju nastanka sveta.