Skorašnje poruke

#11
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Damir - juče u 07:26:37 POSLE PODNE
Hvala svima na savetima.. Ja da se pohvalim uzeo sam skywatcher evostar 120/1000 na eq5 montazi sad da li sam pogresio ili ne to ce mo videti :D
#12
AstroBerza / Odg: Kupujem Skywatcher 150/75...
Poslednja poruka Damir - juče u 06:27:16 POSLE PODNE
Moze lock
#13
AstroBerza / Odg: Kupujem Dobson skywatcher...
Poslednja poruka Damir - juče u 06:25:58 POSLE PODNE
Moze lock
#14
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Astro_fun_times - juče u 08:04:39 PRE PODNE
"problem" je što smo svi formirali neka svoja mišljenja i precerencije i sad mi tebe ubeđujemo da je baš naše mišljenje najbolje 😂

Ima jos nešto, ako si u Bgd, na dso zaboravi.
Moraš ići van Bg-a ako mislis dso da gledas.
Iz Bg su ti dostupni mesec i planete a za to je maksutov 127mm mama.

Refraktor je odlicna opcija jer i na alt az i na eq pozicija okulara je na dobrom mestu, nema problema sa kolimacijom, iznesi i koristi

Za dso treba tamnije (ne mora mrkli mrak, ja sam sa bortle 5 posmatrao ponešto) nebo i 200mm njutn, jer ti treba "light bucket"

Ti si sad na početku i moras da kupiš nešto ozbiljnije, da kreneš, da naučiš sebe i sta ti hoces, onda ces saznati i sta ti treba.
A naravno, desice se greske u izboru, narocito na pocetku

Svakako, kamp ce ti otvoriti oci i pomoci da izaberes
#15
Astronomija / Odg: Astronomski kamp "Pod zve...
Poslednja poruka Astro_fun_times - juče u 07:49:46 PRE PODNE
Krajem nedelje ćemo (nadam se) znati finalni plan i program.
Dok potvrdimo sa svim ljudima da dolaze.
#16
Astronomija / Odg: Astronomski kamp "Pod zve...
Poslednja poruka Marcony - juče u 07:31:23 PRE PODNE
Zna li se da li će i kada biti istaknut plan i program kampa?
#17
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Damir - juče u 01:10:30 PRE PODNE
Zato sam i pitao vas sto vise misljena to bolje po mene da bih znao u kom smeru da idem. Jel to sto ja sam istrazujem malo po netu malo AI meni je i stvorilo zabunu da ne znam sta bih i od cega da krenem... Sad sto se tice deep sky svestan sam i naravno da ne ocekujem slike sa interneta pogotovo ne nasine slike 🤣al uzbudjenje da cu nesto pronaci je samo po sebi bar meni dovoljno koliko god to skromno zvucilo pa makar i mutne mrlje.Sad tu sto se tice cerkice ona je ocarana mesecom planetama it zvezde su za nju jos uvek zvezde sa decijih crteza. Sad ono montaza itd za nju verovatno ce biti malo nestrplnivo jel ja sam amater i trebam da ucim i to moze da traje to se slazem... Mislim sve u svemu mozda je i to neka opcija kupiti neki refraktor bolji oni su svakako u nekom mom budzetu cak i novi.Mislim svakako sto imam vise informacija to ce mi biti lakse.Pogotovo ide kamp sto iskreno iscekujem ko malo dete da dodjem i verovatno cu i biti ko dete od zelje da saznam sto vise moguce tako da cu sacekati kamp pa onda odluciti eto uz vase sugestije sta da uzmem.😁
#18
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka Danijel - juče u 12:40:36 PRE PODNE
Maksutov isto tako nije loš, s obzirom da je katadiopter, ima vrlo kompaktnu konstrukciju, oštrina i kontrast su vrhunski, lako se prenosi, možeš ga postaviti i na fotografski tronožac, robustan je, ne treba ga kolimirati i ima vrhunsku sliku. 8)
#19
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka ε Aurigae - juče u 12:21:53 PRE PODNE
Damire, evo i par reci od mene.
U doba korone sam poceo da se bavim vizuelnom astronomijom - i tada sam se zarekao sebi nikada u astrofoto.
Medjutim dosao je trenutak "hej, jako lepi krateri, ajde da probam da slikam" i inicijalna ideja se lako promeni.

Da skratim, obrni okreni ljudi imaju vise teleskopa. Nase trziste je jako malo sto se tice polovne opreme, ali mozda da uzmete u razmatranje sledecu stvar.

Ako necete biti stacionarni (terasa, vikendica) vec ici na izlete i cesto nositi Dobson/njutn, spremite se na cestu kolimaciju - detetu to moze da bude frustracija dok ceka da tata kolimira. Mozda da razmislite da uzmete neki polovan refraktor i 80mm je dovoljno i neku alt-az montazu. Mogu se polovni, ali cak i novi naci za prilicno prihvatljiv budzet. Taj teleskop moze dosta da pruzi. Pustite onda da vidite u kom smeru ide i kod vas i kod cerke. Kasnije mozete ili uzeti veci refraktor 100mm> ili neki flex dobson za vas.

Opet ako u startu znate da vas zanima deep sky ili kao sto su kolege rekle dobson - koji je malo kabast za nosenje ili uzmite odmah neki veci refraktor na dobroj alt az montazi.

Ako cete menjati lokacije odakle gledate i ako hocete novu operemu, moj savet bi bio:

https://teleskop.rs/refraktori-sa-montazom/1091-102500-az3r-skywatcher-startravel-102-refraktor.html

Budzet nije veliki, ali je mana montaza, ako imate vise za ulaganje onda bih predlozio:

https://teleskop.rs/refraktori-sa-montazom/972-102500-az4-skywatcher-startravel-102-refraktor.html
#20
Oprema / Odg: Potrebna pomoc oko odluke...
Poslednja poruka areudeadyet - juče u 12:14:07 PRE PODNE
Citat: Damir poslato Jun 22, 2026, 11:48:54 POSLE PODNE...A sa druge strane mene zanima deep sky nekako bi da se bakcem sa time
Samo da napomenem da su DSO slike, koje kruze internetom i ovim forumom, nastale dugim ekspozicijama i satima i satima sakupljanja fotona, obrade i "ulepsavanja" istih da izgledaju tako kako izgledaju. Verujem da ste svesni da ono sto bi ste videli golim okom nije ni nalik onome sto astrofotografi dele na mrezama.
Da budem iskren, vizuelno posmatranje ima svoju car, ushicenje je pravo pronaci neki objekat i posmatrati ga, kad se setim samo prvog puta kad sam pronasao u okularu M31, malo me i uplasila velicina :) samo bih da napomenem da ima velike razlike izmedju live posmatranja i AP slika, da ne dodje kasnije do razocarenja. Ja bih ipak trazio neki teleskop sa montazom koja ima mogucnost pracenja objekta, jeste da je skuplje, jeste da je potrebno malo vezbe i ucenja da se postavi kako treba ali nista ne moze da zameni miran objekat u vasem okularu naspram konstantnog rucnog "pracenja" i vibracija koje nastaju pritom, ne znam koliko bi detetu stalno cimanje odrzalo paznju, mozda i gresim...
Opet kazem, ovo je moje neko licno misljenje, ne moram da sam u pravu, nisam neki vizualac tako da mozda i gresim!