Citat: Damir poslato Jun 22, 2026, 11:48:54 POSLE PODNE...A sa druge strane mene zanima deep sky nekako bi da se bakcem sa timeSamo da napomenem da su DSO slike, koje kruze internetom i ovim forumom, nastale dugim ekspozicijama i satima i satima sakupljanja fotona, obrade i "ulepsavanja" istih da izgledaju tako kako izgledaju. Verujem da ste svesni da ono sto bi ste videli golim okom nije ni nalik onome sto astrofotografi dele na mrezama.
samo bih da napomenem da ima velike razlike izmedju live posmatranja i AP slika, da ne dodje kasnije do razocarenja. Ja bih ipak trazio neki teleskop sa montazom koja ima mogucnost pracenja objekta, jeste da je skuplje, jeste da je potrebno malo vezbe i ucenja da se postavi kako treba ali nista ne moze da zameni miran objekat u vasem okularu naspram konstantnog rucnog "pracenja" i vibracija koje nastaju pritom, ne znam koliko bi detetu stalno cimanje odrzalo paznju, mozda i gresim...