• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Nakon što sam slikao kroz 10mm u igru sam uveo barlow 2x i tako ipak smanjio preeksponiranost slike. Drugi problem je što sam izgubio na detaljima - ovaj barlow je ipak made in PRC. Dole su dva načina obrade, na prvom je šum skidan Photoshopovim filterom a na drugoj median filterom.






CyberianIce

Izvanredna fotka. Dokaz da se i bez nekog izvikanog Barlow-a ipak moze napraviti nesto! DSLR?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Quote from: Yagodinac on October 23, 2010, 01:12:04 am
Nakon što sam slikao kroz 10mm u igru sam uveo barlow 2x i tako ipak smanjio preeksponiranost slike. Drugi problem je što sam izgubio na detaljima - ovaj barlow je ipak made in PRC. Dole su dva načina obrade, na prvom je šum skidan Photoshopovim filterom a na drugoj median filterom.



Bravo Yagodinac, Jupiter u akvarel tehnici :D!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on October 23, 2010, 02:19:48 am
Izvanredna fotka. Dokaz da se i bez nekog izvikanog Barlow-a ipak moze napraviti nesto! DSLR?


Barlow generalno služi da poveća žižnu daljinu na potrebnu. Ukoliko je moguće postići uvećanje bez barlowa, utoliko bolje. Ja kad bih imao, recimo, ortho 3-4mm onda mi nikakav barlow ne bi trebao.

Canon kao tvoj, 4x optički i klip od možda jednog minuta.

Yagodinac

October 31, 2010, 01:59:50 pm #1369 Last Edit: October 31, 2010, 02:36:15 pm by Yagodinac
Ko je ikada učestvovao na Mesijeovom maratonu zna da je jedan od najtežih objekata M76 u Perseju. To je mala planetarna koja se ionako teško vidi a postavljena je jako nezgodno u martu/aprilu. Međutim, da je nađem sinoć iz prve trebalo mi je možda par minuta  ;D Zasužan je ipak f5 teleskop, u starom f7 Skywatcheru sam je tražio i jedva našao posle višemesečnih pokušaja.
Canon eos 20d, 34x30sec, ISO1600, 150/750, Iris:



Nisam zadovoljan flat frejmovima pa sam vinjetiranje rešavao ručno u PS-u ali... sa relativno lošim rezultatom. Šta da se radi, izgleda da bolje nije moglo.
Zvezda u vidnom polju je sedme magnitude a sama M76 oko 11.

Yagodinac

Ako mislite da sam odustao sinoć posle jednog objekta - varate se.



53x30sec ISO3200 + 14x30sec ISO800.

Laci

34 snimaka za M76 a 67 za M31, svaka čast :D! Jel' ovo u kućnoj radinosti ili si se penjao na planinu? Vidim iso 1600 pa 3200...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kocha


Yagodinac

Hvala, sve je u kućnoj radinosti. Jeste da imam LP ali sa visokim ISO i kratkim ekspozicijama mogući su eksperimenti. Na planini bih imao problem sa južnim vetrom a verovatno i sa akumulatorom i baterijama :'(

Yagodinac

Uprkos Mesecu koji je izašao oko ponoći (i koga sve više mrzim! >:() snimljeno je:
4x30sec ISO400
4x30sec ISO800
30x30sec ISO1600



Bez obzira na to što sam obradu mao pritegao vidim da mi fali dinamički raspon. Trebaće tu još i slikanja i obrade...

Ljubo

Xe-xe, mjesecina je naš "neprijatelj" - ja nisam ozbiljno snimao deep-sky od kraja prve do kraja zadnje četvrti (pola mjeseca), ali od kako sam nabavio H-alpha filter, i to se promijenilo ;)  A tu su i planete (Jupiter i Uran su u povoljnoj poziciji, svaka cast tebi, Giletu i Laciju na podrobnim izveštajima s posmatranja).

Lijepo ti je ispao M42, da je bilo još samo nekoliko snimaka od, recimo, 2 minuta, ili tu negdje oko te cifre, dobio bi i traženi dinamički raspon za pomenuti objekat. Ali, i ovako se vidi kvalitet u samoj obradi...

kruska

da dzagodinac ima guider i single expozicije duze od 5 minuta verovatno bi nas zaboravio i otisao na forum za velemajstore, ovako dok ne dobije vecu platu (specijalizaciju iz opste hirurgije) mozemo uzivati u super slikama.
🌠

Jaro

Yagodinac, slike su ti odlicne. Kakvi su ti to difrakcioni spajkovi? Ti imas isti teleskop kao i ja a kod tebe su zvezde lepo okrugle. Koliko tebi ulazi tubus fokusera u glavni tubus?

gilecais

Pozdrav svima.Vrlo lepo Jagodice,samo tako dalje i doci ce jos bolji rezultati.

Yagodinac

Hvala svima  :)
@jaro, mislim da su zvezde punačke/okrugle jer su preeksponirane u obradi. Fokus slr-a mi je možda oko 1cm od položaja gde je fokuser potpuno uvučen i ja to takođe smatram problemom. Tačnije, jedan deo fokusera upada u tubus i to zasigurno malo degradira kontrast.
Što se tiče spajkova moje pravilo je: što veći ISO.

A ima i fora sa star maskama - cilj je da selektuješ i zaštitiš zvezde da bi radio sa pozadinom. Ako se ne varam koristio sam select > color range > pipneš zvezdu > fuzzines na što vše. Tako dobiješ selektovane preeksponirane zvezde pa selektuješ obrnuto i obrađuješ. Osim toga koristio sam HDR tehniku, napisaću uskoro text o tome na blogu.