• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

dvogled za pocetnika

Started by petar, April 02, 2012, 05:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tomato011

Napisao gore covek pod nickom "Bosi72"

Quote from: Bosi72 on April 11, 2012, 02:26:46 am
...............Elem, nedavno sam prisustvovao predavanju u kojem je prominentno ime sa ovih prostora preporucivao za one do 40 godina starosti dvogled 8x50, a za one preko 10x50, upravo zbog promena na ljudskom oku tokom zivota. Takodje citiram, kupovina bilo kog dvogleda preko 100$ je bacanje para.



U optici je oduvek vazilo, barem do pojave kineza, koliko para, toliko i muzike!
Sad, naravno da to nije islo bas eksponencijalno, tj. posle odredjenog nivoa, kvalitet ne opravdava (pre)visoku cenu, ali za 100$ nikada nicega nije bilo u optici, a da valja...

petar

Ja sam napravio pometnju,izvinjavam se.

petar

Mislio sam da se jedna od predhodnih poruka odnosila na mene,pa sam posle video da je Sale to odgovorio Bosi72,a drugi deo teksta je bio odgovor meni,zbrka.Ali i dalje vazi ako Sale zna ili bilo ko drugi gde mogu da nabavim pomenute modele od nekog forumasa ili od neke radnje koja mozda sad nema ali moze da naruci bio bih zahvalan.

Bosi72

U pitanju je Perry Vlahos, mada to nije ni bitno jer meni je dovoljno sto sam gledao kroz dvogled od 270$ i nisam primetio razliku u optici.
Mehanicki je 5 od 5, ali postavlja se pitanje da li vredi platiti 200$ za jednu ocenu vise.

Punjenje 4 automobilske gume sa azotom ovde kosta od 20-40$, a kroz dvogled sigurno necu gledati kada pada kisa.

Da ne bude zabune, dvogled od 270$ je odlican dvogled, i naravno bolji od kineskog, ali cena mu je po mom misljenju nerealna.

Yagodinac

Postoje i skuplji dvogledi, pogledaj šta rade npr Zeiss ili Swarowski pa onda reci jel 270$ mnogo  ;D
Svaka roba ima svog kupca.

Što se tiče kvaliteta slike treba biti malo iskusniji da bi se zapažale razlike. Npr da li je slika ravna do ruba, da li su zvezdice tačkice na celom polju ili imaju neki drugi oblik; kakvog su oblika kad se defokusiraju... Kontrast sveukupno... Hromatske aberacije? Multicoating, da li ima flera ako je u/oko vidnog polja sjajan objekat (Mesec npr).
Zatim izuzetno bitno za jeftinije dvoglede - da li su oba oka u osi, tj da li je dvogled "razrok"? Sve ispod 50-100e može da se desi da je ispalo iz kamiona/broda/ruke pa je malo raskolimirano. Sećam se da sam u Jagodini u jednoj prodavnici lovačke opreme isprobao preko deset dvogleda i SVI su bili razroki. Kad pazariš spravu od 120e onda je sigurno trećina te cene otišla na kontrolu i škart neadekvatnih primeraka. A ako kupiš dvogled za 30e onda tu nema nikakve kontrole nego ubodi jedini ispravan u celom kontigentu...

A i čuo sam da na licu mesta u China Nemci dođu i biraju ručno dobre primerke i onda ih pakuju kao svoj brend. Ostatak se proda u recimo Srbiji za mnogo manje pare.

Voyager

Ja sam uzeo ovaj i mogu ti reći da sam prezadovoljan

http://www.teleskop.rs/teleskop/btc-albatros-serija/10x50-binokular-albatros

Nisam baš toliko verziran kao neki članovi ovog foruma, ali sa mog početničkog gledišta mogu reći da je odličan - slika je veoma dobra kako danju tako i noću
Dvogled 10x50 ti je taman na granici na relaciji držanje u ruci - korišćenje stativa, dvogledi sa većim uveličanjem su teški i preko kile (npr ruski Tento 20x60) i nije neko uživanje koristiti ih bez stativa, dok je kod ovog to sasvim izvodljivo, mada nije ni on baš lagan na duže staze jer ima skoro 900g težine

U Teleksop centru košta 90e, ali preko grane može i jeftinije da se nađe - videh na netu da u Mađarskoj npr košta oko 70e ;)
Nemoj da se zalećeš već pogledaj još malo šta se sve može naći - pomenuti Tento možeš naći preko oglasa za 80-90e a kvalitet mu je odličan, davati 200e u startu za dvogled (pomenuo si taj Nikon) je po meni previše, pre svega iz razloga što je pitanje koliko će ta zanimacija tebe držati u startu - da ne bude posle da si dao lepe pare za neki besan dvogled, koji će na kraju da skuplja prašinu u ormaru - bolje napraviti neku zlatnu sredinu za početak

tomato011

Canonovi IS dvogledi su zato zakon.
Opticka stabilizacija u realnom vremenu je cudo! Naravno, to prati i odgovarajuca cena, ali... oni i onako nisu pravljeni za zemlje treceg sveta...

petar

Ja sam mislio najvise da dam 200 evra sto ne znaci da bih dao manje,malo prikupljam informacije pa cu razmisliti,od Nikona sam odavno odustao,pa sam se zalepio za TS,ali ni on ne moze da se nabavi kod nas pa na kraju Pentax,mada ni za to nisam dobio odgovor postoji li mogucnost nabavke.


petar

Odustao sam od Nikonov pomenutog modela jer sam shvatio da nije pogodan za astronimiju po njegovim karakteristikama,za te svrhe su bolja dva modela iz predhodne moje poruke,bar po odgovorima forumasa.Nisam se lepo izrazio u predhodnoj poruci,ja bih voleo da prodjem za sto manje para,a da dobijem nesto dobro,verujem kao i svi.Znam da u startu ne treba davati veliki novac za nesto sto jos nisam ni probao,ali ako mi se svidi,kasnije cu odmah hteti nesto bolje pa je tek to bacanje para.

tomato011

Vidi, centar koji sam ti rekao radi radnim danima cak do 21h. To je vise nego dovoljno da pogledas nebo sa dvogledom koji te interesuje.
Ostavis im depozit i odes sa prodavcem (ima ih dosta) negde gde se svetla od hrama ne vise toliko i mozes da vidis, pase li ti neki od Nikona... Ja privatno nesto ne volim Nikon, sto se srpskog distributera tice, ali daleko da je Nikon los... ja bih probao na tvom mestu!

petar

Pa mozda i to uradim,prvo sam i Nikone gledao,jer gde sam god na nekom sajtu gledao uglavnom su bili Nikon.Mislio sam da ima neka radnja kod nas koja ima bolju i vecu ponudu vise marki i tipova dvogleda,ali nisam uspeo da nadjem.

tomato011

Ja bio zaboravio kako se zove firma i gledam nesto google maps i naletim na njih, nalaze se pored Hrama, u Patrijarha Varnave, ispod Macvanske, ka Juznom bulevaru:

Repromarket - distribuira Prakticu... Daleko je od ludila, ali su i cene adekvatne...
http://www.repromarket.rs/grupa.php?g=5&v=0&u=o

I to je to, sto se Srbije tice...

Yagodinac

To su prevaranti.
Practica Falcon realno kod nas vredi 100-120e a oni prodaju repliku od 30e  ;D
Pritom za nju kažu:
"Profesionalan dvogled,snažno optičko uvećanje 7 puta,jasna slika ivice do ivice,UV zaštita,ergonomski dizajn,torba i kaiš. "

Od svega toga tačno je samo ovo zadnje (torba i kaiš). Znam jer i sam imam jednu kući  ::)

tomato011

Yagodinac, kupovao sam dosta kod njih do pojave digitalije... Mislim da postoje jedno 20 godina, najmanje... Nije to sala da neko opstane toliko godina u Srbiji, prodajuci relativno egzoticne stvari! Mnogi su propali u ovom poslu u Srbiji. Zapravo, sem Refota i njih, niko i nije opstao!
Pretrazi malo net za Praktica Falcon, videces da je kod nas cena zaista fer! Drugde je oko 40-45 eura. Uostalom, za 3600 dinara, da li ista moze da bude lose? :)
Tako da mislim da se ne radi o replici, vec su jednostavno racionalizovali proizvodnju...

http://www.praktica.de/index.php?id=25&tx_prbinocular_pi1[showUid]=123&cHash=0ada3f4824

http://www.amazon.de/dp/B0039482JU/ref=asc_df_B0039482JU7429326?smid=A3JWKAKR8XB7XF&tag=derprefuc-21&linkCode=asn&creative=22494&creativeASIN=B0039482JU